Hatékony támogatások hiányában eladhatatlanul drágák lesznek a mezőgazdasági termékek, vagy parlagon maradnak a földek
Fotó: Pinti Attila
A szakemberek becslése szerint az elmúlt évhez képest idén mintegy 30–40 százalékkal nőttek a költségek az agrárszektorban, a többletkiadást pedig már nem tudják kigazdálkodni a mezőgazdaságból élők. Elképzelhető, hogy a kisgazdaságokban parlagon hagyják a földek egy részét, a nagytermelők viszont ezt nem tudják megtenni.
2022. április 18., 16:002022. április 18., 16:00
2022. április 18., 21:342022. április 18., 21:34
Gyakorlatilag minden megdrágult az agrárágazatban az elmúlt évhez képest, és az inputárak rendkívüli emelkedése a szektor minden részét egyformán érinti. Szinte biztos, hogy támogatások nélkül a gazdák által befektetett költségek nem fognak megtérülni – mondta el érdeklődésünkre Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
– magyarázta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője, megjegyezve, hogy a gazdálkodók éppen az esetleges drágulásoktól tartva már ősszel meg szokták vásárolni és eltárolni a következő szezonra szükséges üzemanyag-mennyiséget és a műtrágyát. Ha ezt nem tették meg, akkor idén valószínűleg a szükségesnél kevesebb műtrágyát tudnak elhasználni földjeiken. Mindenki annyit költ, amennyi pénze van, de a földeket meg kell művelni a támogatások lehívása érdekében is. A juttatást nem ingyen, hanem éppen ezért adják: „a támogatás azoknak a gazdáknak jár, akik a földjeiket megművelik, noha vannak olyanok, akik más üzletekben gondolkodnak...” – mondta Romfeld Zsolt.
„A mezőgazdaság egy olyan szakma, hogy ha egy évig leáll valaki, nagyon nehezen tudja újraindítani. A gazda csak az éves befektetés után reménykedhet abban, hogy megtérül a befektetett költség, és még egy kis jövedelemhez is jut” – fűzte hozzá. Úgy véli,
a kisgazdaságok lényegében a család számára termelnek, ezek a gazdák is megérzik ugyan a drágulásokat, de ők nem végeznek költségszámításokat, mert a család számára kell előállítsák az élelmiszereket, és azt minden körülmény ellenére meg kell tegyék. „Egy mezőgazdasági egységnél viszont, ahol ebből meg kell élni ebből a tevékenységből, és fizetéseket kell adni, ott muszáj számolni.” A drágulások az agrárszektor minden részét – a növénytermesztési, illetve állattartási ágazatot – egyformán sújtják, hiszen ahol nem használnak műtrágyát, ott – például egy tyúkfarmon – gázzal fűtenek és villanyárammal szellőztetnek – vázolta a helyzetet Romfeld Zsolt.
Fotó: Pinti Attila
Az biztos, hogy többlettámogatások nélkül nagy gondok lesznek idén a mezőgazdaságban – ez a véleménye Bölöni Ferencnek, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) alelnökének is, aki egyben a mezőgazdasági igazgatóság udvarhelyszéki képviselője. A hírek alapján elmondta, fog is segíteni az állam gazdákon, hiszen
Támogatások hiányában viszont valószínűleg jelentősen csökkenne a megművelt területek aránya. „Akkor még kevesebbet termelnének az emberek. Ugyanis annak, amit elvetnek, biztosítani kell a technológiai folyamatát, ellenkező esetben szintén a gazda veszít. Ha kevesebb műtrágyát tud vásárolni, akkor inkább nem vet be akkora területet, mint korábban, a többi pedig parlagon marad. Így viszont csökken a termés. Ha nem lesz hathatós támogatás, akkor ezt nem fogják bírni a gazdák, nincs ahogy” – vélekedett Bölöni Ferenc. Ő is úgy véli, hogy a kisgazdaságok fenntartói kevésbé vannak kiszolgáltatott helyzetben a drágulások miatt, egy részük ugyanis a földjeik jó részét már parlagon hagyja, a támogatásból élnek, és leginkább csak a ház körüli parcelláikat művelik meg.
A nagyobb gazdaságok működtetői viszont „kutyaszorítóba” kerültek a gazdaszövetség képviselője szerint. Az okokkal, tehát a drágulásokkal kapcsolatban Bölöni Ferenc emlékeztetett: a műtrágya rendkívül megdrágult, az üzemanyagárak is megugrottak, és a vetőburgonya ára is 30–40 százalékkal nőtt. A többi vetőmag ára nem drágult ilyen mértékben, de azokat se nagyon kínálgatják az eladók, mert nem nagyon van aki megvegye.
– tette fel a kérdést a mezőgazdasági szakember.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
Tovább gyűrűzik a mezőméhesi gyilkos körüli botrány: egy 24 éves, Beszterce-Naszód megyei nőt őrizetbe vettek hétfőn, miután a feltételezett gyilkosnak adva ki magát, fenyegető üzeneteket küldött a férfi családjának.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kedden bejelentette, hogy megtámadta az alkotmánybíróságon a „megszorítások” törvénytervezét, amelyet kormányzati felelősségvállalással fogadtatott el a Bolojan-kabinet.
Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó, sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki Moldva, Erdély, Máramaros, Olténia és Munténia területére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Falkába verődött kutyák kergettek fel a minap egy csíkszeredai férfit egy kerítésre a Brassói úton. A kóbor kutyák begyűjtése az önkormányzat felelőssége, ezért a városvezetést petícióban kérte az érintett, hogy rendezze a problémát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu szerint a második deficitcsökkentő csomagnak ki kell küszöbölnie a méltánytalanságokat, hogy az adóterheket ne csak az alacsony és közepes jövedelmű polgárok viseljék.
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
1 hozzászólás