Fotó: Haáz Vince
Ahhoz képest, hogy első alkalommal szerveztek Marosvásárhelyen műtárgyaukciót, jól sikerült a rendezvény – vélték a szervezők. A Kultúrpalota Tükörtermében száz magyar és román klasszikus festő alkotásai közül lehetett vásárolni, amelyek kikiáltási ára 600 és 90 ezer euró között váltakozott.
2017. november 05., 19:242017. november 05., 19:24
2017. november 05., 19:302017. november 05., 19:30
Noha Marosvásárhelyen tartották, egyszerre két helyen is licitálhattak a kalapács alá került festményekre: a Kultúrpalota Tükörtermében és Bukarestben, az Athéneé Palace-ban. Természetesen nemcsak személyesen lehetett egy-egy román, vagy magyar alkotó műve iránt érdeklődni, hanem interneten és telefonon is. Főleg azok jelentkeztek be így az e heti eseményre, akik
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi képtár a Maros Megyei Múzeum egyik részlegeként működik, ahogy a Kultúrpalota is. Azért, mert helyet adott a Tükörteremben az eseménynek,
Fotó: Antal Erika
Dürer a reformáció Németországának egyik legnagyszerűbb művésze, festő, grafikus, könyvkiadó és művészetelméleti író egy személyben, a német reneszánsz legismertebb képviselője. Műveinek legjelentősebb részét oltárképei és más vallásos témájú festményei adják, emellett számos rézkarcot, könyvillusztrációt, portrét és önarcképet is készített.
A kiállított és árverésre bocsátott száz mű között olyan jeles magyar festők alkotásai szerepeltek, mint a Hollósy Simoné, a Ziffer Sándoré, de válogatni lehetett többek közt Ács Ferenc, Gergely Imre, Hans Mattis Teitsch, Aba-Novák Vilmos, Max Herman Maxy, Gheorghe Petrașcu, Nicolae Vermont, Samuel Mützner, Theodor Pallady, Corneliu Baba, Hermann Morres, Armand Schönberger, Aurel Ciupe alkotásai közül is.
Fotó: Haáz Vince
Ahogy a beharangozó sajtótájékoztatót követően megírtuk, a Maros Megyei Múzeumnak is szándékában állt néhány festményre licitálni. Lapunk érdeklődésére Soós Zoltán múzeumigazgató elmondta,
Szándékukban áll megvenni még egy Ion Andreescu-tájképet is, amelyet nagylelkű adományozók révén tudhat majd magáénak a múzeum. Ennek az ára, illetve az adományozok hozzájárulása kedden, vagy szerdán tudható meg – mondta Soós.
Fotó: Haáz Vince
Ez festményenként más-más összeget jelent, amelytől ha eltekint az Artmark, kevesebb kiadást jelent a vásárlónak – tette hozzá az igazgató.
Fotó: Haáz Vince
Hollósy Simon (Mármamarossziget, 1857.február 2. – Técső, 1918. május 8.) magyar festő, iskolaalapító, a nagybányai művésztelep alapító tagja, egyik mestere. Az ablaknál című festményének kikiáltási ára 9 és 16 ezer euró között volt, a múzeumnak 15 ezerért sikerült megvennie. Ion Andreescu (Bukarest, 1850. február 15 – Bukarest, 1882. október 22.) román festőművész, aki rövid élete során jelentős életművet hagyott hátra. Főleg tájképeket festett, de jelentősek a portréi és a csendéletei is.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!