A mintegy hatszáz tüntető közt ott voltak a székelyföldi tanügyi alkalmazottak képviselői is
Fotó: Molnár Zoltán
Utcára vonultak szerdán a pedagógusok és az oktatási rendszer más dolgozói, mintegy hatszázan tiltakoztak Bukarestben a parlament előtt. „Mielőtt megkérdeznétek, mennyibe kerül az oktatás, kérdezzétek meg, mennyit ér!” – ilyen és ehhez hasonló táblákkal, transzparensekkel üzentek a honatyáknak. Tiltakozó akciójuk célja, felhívni a figyelmet arra, hogy van, aki még 1700 lejt keres a rendszerben, ráadásul jövőre az elmúlt évek legalacsonyabb büdzséjét szánják az oktatásra.
2022. december 15., 09:042022. december 15., 09:04
2022. december 15., 11:092022. december 15., 11:09
A szerdai tüntetést a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) szervezte, amely az oktatásban dolgozók mintegy felét tömöríti, országos szinten 150–160 ezer tagja van. Bár a tüntetők többsége Bukarestből és a környező megyékből került ki, Maros és Hargita megye is képviseltette magát, utóbbiból egy kisbusznyi ember érkezett tiltakozni Bukarestbe.
Molnár Zoltán, a szakszervezet Maros megyei vezetője, aki maga is jelen volt a 12 és 13 óra között tartott tiltakozáson, a Székelyhonnak elmondta, több követelésük is van, de most elsősorban az oktatási személyzet bérezése miatt van ez a tiltakozási akció.
– mutatott rá a szakszervezeti vezető. Hozzátette, a 2017/153-as bértörvény alkalmazását is nagyon régóta várják, a pedagógusok ledolgozott munkaidőtől függően még mintegy 5–10 százalékos lemaradásban vannak, ennyivel kellett volna megemelni a bérüket, de a kisegítő személyzet bérelmaradása a 20 százalékot is eléri.
Fotó: Molnár Zoltán
Emellett a munkaidőn túli túlórák kifizetésének elmaradása, az utazási költségek kifizetésének elmulasztása, valamint az inflációt fedező béremelések elmulasztása is a tiltakozás okai között szerepelnek. Bár Molnár Zoltán szerint nehéz fizetésemelésekről beszélni, amikor még a 2017-es bértörvényben meghatározott fizetéseket sem kapták meg.
Emellett egy másik oka a tanügyi alkalmazottak tiltakozásának, hogy az ország nem a GDP (bruttó hazai termék) 6 százalékát fordítja az oktatásra, ahogyan azt a 2011. évi 1-es számú törvény előírja, hanem
Molnár Zoltán szerint ez az összeg az elmúlt évek legalacsonyabb költségvetését jelenti az oktatásban, aminek számos egyéb negatív következménye is lesz.
Fotó: Molnár Zoltán
„Nézzük meg, hol állnak azok az országok, amelyek az oktatásba akár 10, 15 vagy 20 százalékot fektetnek, rövid időn belül lényeges fejlődést értek el mind Európában, mind Kelet-Ázsiában, miközben mi, úgy tűnik, visszafele haladunk” – sérelmezi a szakszervezet Maros megyei vezetője.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
szóljon hozzá!