Ismét nehéz helyzetben a gyermekvédelmi intézmény Hargita megyében
Fotó: Gecse Noémi
Mi vezetett oda, hogy immár második esztendeje kongatják a vészharangot a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóságnál, amiért az évi költségvetésükből jelentős összeg, 18 millió lej hiányzik? Egy mamutintézménynél, ahol nyolcszázan dolgoznak és ezerötszáz gyermekről gondoskodnak, a kialakult helyzet több mint veszélyes. A szakszervezetek sztrájkot helyeztek kilátásba, ám kérdés, hogy ez mit old meg.
2018. szeptember 05., 10:332018. szeptember 05., 10:33
2018. szeptember 05., 10:342018. szeptember 05., 10:34
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság ez évi költségvetéséből hiányzik 18 millió lej. Az augusztusi béreket még tudják biztosítani, azonban a következő hónapokra már nincs fedezetük.
„A költségvetésünk a jogszabályok szerint úgy áll össze, hogy a szociális szolgáltatásokra a költségnormák szerint 90 százalékot adhat a kormány. Csakhogy ezeket a költségszinteket 2015 óta nem tette naprakésszé a pénzügyminisztérium, és így nem tartalmazza a tavaly törvény által kötelezően bevezetett fizetésemeléseket. A szociális minisztérium így a régi szintekkel számolva küldte el a költségek 90 százalékát, a fennmaradó összeget, amely jelentősen magasabb a korábbi éveknél az emelt bérek miatt, pedig a megyei tanácsnak kellett volna biztosítania” – vágott a közepébe Elekes Zoltán, a Hargita Megye Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője. Csakhogy erre a megyei önkormányzatnak nincs kerete.
A Hargita Megye Tanácsához tartozó alintézménynek az ez évi költségvetéséből hiányzik 18 millió lej. Mint megtudtuk, az augusztusi béreket még tudják biztosítani, azonban a következő hónapokra már nincs fedezetük.
Tavaly is ugyanezzel a problémával küszködtek, akkor – akárcsak idén – már év elején jelezték a költségvetési hiányt az illetékes minisztériumnak. „Tavaly is ugyanez volt a probléma, és azóta sem tettek semmit azért, hogy ez megoldódjon. Azt a választ kaptuk a szociális minisztériumtól az átiratainkra, hogy dolgoznak az ügyön. S ennyi” – fejezte ki elégedetlenségét az igazgató.
Az új költségszinteket egyébként a pénzügyminisztériumnak kellene aktualizálnia, és amennyiben ez megtörténne, akkor megoldódhatna a gyermekvédelmi rendszer költségvetésének hiánya.
Elekes továbbá elmondta, idén ráadásul jogszabály kötelezte őket arra, hogy a náluk dolgozó asszisztensek bérét is – hasonlóan az egészségügyben dolgozókéval – megemeljék, illetve
Továbbá különböző pótlékokra is jogosulttá váltak egyes dolgozóik, ám azokat sem tudják megadni. „A kormány emelte a béreket, megszavazták a pótlékokat, de pénzforrást nem biztosítottak hozzá” – jegyezte meg. Az intézmény működése továbbra is kérdéses, abban bíznak, hogy lesz költségvetés-kiegészítés, amelyből számukra is jut pénz, illetve ahogyan a tavaly, idén is valamennyi összeget a megyei tanács is biztosít majd. „Amit tehetek, megteszem: kérek és követelek” – fogalmazott az intézményvezető.
A kiadások csökkentése érdekében átszervezték a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz tartozó központokat, pontosabban összevontak néhány alintézményt, illetve elbocsájtottak néhány alkalmazottat. Tavaly 812,5 állást jegyeztek az intézményben, idén ezt a számot 791,5-re csökkentették. „Holott
sokszor a szociális felügyelőség ellenőrzései során felrója nekünk, hogy kevés alkalmazottal működnek központjaink” – fűzte hozzá Elekes.
A gyermekvédelmi igazgatóság többek között a nehéz szociális helyzetben lévő árva, félárva, vagy sérült gyermekeknek, illetve a szintén nehéz sorban élő, magatehetetlen, fogyatékkal élő felnőtteknek nyújt intézményesített segítséget. A gyermekvédelmi rendszerben több szolgáltatást is működtetnek, például szükség esetén segítenek az árva, félárva, vagy veszélyeztetett gyermekek családi, gyámsági elhelyezésében (ilyen helyzetben 180–200 gyermek van Hargita megyében), továbbá hivatásos nevelőszülői hálózatot működtetnek.
Szintén a gyermekvédelmi rendszer része a gyermekotthonok fenntartása, összesen 45 családi típusú elhelyező központot működtetnek, és közel 500 gyermekről gondoskodnak ezekben. „Általában ezekben az otthonokban 6–12 gyermeket nevelnek, sok közülük tömbházlakásban működik, de van néhány kertes házunk is” – osztotta meg Elekes. Ilyen házakat tartanak fenn többek között Csíkszeredában, Csíkszentsimonban, Csíkszentkirályon, Csíkdánfalván, Tusnád községben, Szentegyházán, Keresztúron, Gyergyószentmiklóson és Szépvízen. Ugyanakkor nagy létszámú gyermekotthonaik is vannak Maroshévízen és Székelykeresztúron, ahol súlyosan sérült gyermekekről gondoskodnak. Oklándon és Bélboron is működik ilyen gyermekotthon, ahol a speciális iskolába járó gyermekeket helyeztek el.
A gyermekvédelmi szolgáltatásaikhoz tartozik még az örökbefogadás, évente körülbelül húsz gyermeket fogadnak örökbe. Sürgősségi központot is működtetnek, amely többek között átmeneti segítséget nyújt a családból kiemelt, veszélyeztetett gyermekeknek.
Gyergyószentmiklóson, Szépvízen és Tölgyesen többségében súlyos fogyatékkal élőket, vagy magukat ellátni nem bíró személyeket látnak el. Ezek az otthonok 50 férőhelyesek, mindegyik telt házzal működik. Mivel nincs államilag működtetett öregotthon, így a magukról gondoskodni nem tudó idősek is ezekbe a központokba kerülnek, többnyire hajléktalanok is – tudtuk meg.
A felnőttvédelmi szolgáltatásaikat négy védett lakóotthon biztosítja, ilyen működik Szentegyházán és Miklósfalván, ahol a gyermekvédelmi rendszerből kikerült, enyhébben sérült fogyatékkal élőket látnak el. Alsóboldogfalván van a harmadik védett otthon, illetve Székelykeresztúron működik a negyedik, ez utóbbi helyen súlyosan sérült személyeket gondoznak. Ugyanakkor a csíkszentmártoni átmeneti központjuk is a felnőttvédelmi szolgáltatásaikat bővíti.
Kiadásaik
A megyei gyermekvédelmi vezérigazgatóság 2016-ban 31, 6 millió lejből gazdálkodott, ebből 22,3 millió lejt költöttek személyzeti bérekre. Tavaly a bérek növekedése miatt már 43,4 millióra emelkedett az intézmény költségvetése, ebből a fizetések 34,8 millió lejt emésztettek fel. Idén 52,1 millió lejt kértek a kiadásaikra, amelyből a bérekre 41,7 millió lejt kellene biztosítsanak, de csak 34,1 milliót hagytak jóvá számukra, ebből a fizetésekre 29,3 millió lej jutott. Érdekességként megtudtuk azt is, hogy az igazgatóságon dolgozók nettó átlagbére 2016 augusztusában 1480 lej volt, 2018 júliusában pedig 2307 lej.
„Egy dolgot tehetünk: várjuk a kormány költségvetés-kiegészítését. Az ok, amiért a gyermekvédelmi igazgatóság idén is nehéz pénzügyi helyzetbe került, az a kormány rossz döntésével magyarázható. A megemelt fizetések mellé ugyanis a szükséges anyagi forrásokat nem biztosította. Jelenleg Hargita Megye Tanácsa apparátusának fizetésalapja sincs biztosítva teljes évre” – indokolta megkeresésünkre Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, a gyermekvédelemnek eddig 30 százalék fölött biztosítottak forrást, a törvényben előírt 10 százalékhoz képest.
Tavaly sztrájkkal fejezték ki nemtetszésüket a gyermekvédelmi hálózatban dolgozók, ezért rákérdeztünk az egyik szakszervezeti tisztségviselőnél, hogy milyen lépéseket terveznek idén. „Ha szükséges, akkor sztrájkot fogunk idén is szervezni, ha úgy látjuk, hogy nem egészítik ki a költségvetést” – vetítette előre Kuti Karmella, a Concordia szakszervezet csíkszeredai vezetője.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
5 hozzászólás