XI-XII. osztályos versmondók közül első lett Egyed Kriszta, a Salamon Ernő Gimnázium diákja
Fotó: Salamon Ernő Gimnázium
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium őszi szavalóversenye nemcsak nagy múltra tekint vissza, hanem a színvonalassága is közismert. A járványhelyzet miatt a 32. Őszi Szavalóversenyt online tartották meg, és a versmondás mellett további két kategóriában lehetett pályázni. Idén Pilinszky János előtt tisztelegtek.
2021. november 21., 21:412021. november 21., 21:41
A 32. Őszi Szavalóverseny nem zsűri és közönség előtt zajlott, hanem a nevezők videófelvételt kellett elküldjenek. Az eredményhirdetésre és kiértékelőre is online került sor.
A versmondók két különböző korcsoportban jelentkezhettek. Idén kiegyenlített volt a mezőny, tehát szinte ugyanannyi IX–X. és XI–XII. osztályos szavalt. Hargita megye hét iskolájából neveztek: a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Szakközépiskola, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Középiskola, a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Középiskola, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Szakközépiskola, a maroshévízi Kemény János Gimnázium, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium és a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium.
A két korcsoportban összesen 24 tanuló küldte el szavalatáról a videófelvételt. A IX–X. osztályosok kötelező verse Pilinszky János fa és/vagy tenger motívumaira építő költeménye volt, a XI–XII. osztályosoknak pedig a te és én viszonyát tematizáló Pilinszky-költemény, mindkét kategóriában Pilinszky vagy kortársainak bármely verse volt szabadon választható. A zsűri tagjai: Ambrus Dorottya magyartanár (Elekes Vencel Általános Iskola), a Salamon Ernő Gimnázium egykori diákja és versmondója, Ferencz Klára magyartanár (Vaskertes Általános Iskola), Gidró Melinda magyartanár (Márton Áron Általános Iskola), Keresztes Franciska, a Figura Stúdió Színház irodalmi titkára.
– részletezte Keresztes Franciska, aki a zsűri részéről értékelte a szavalatokat, és elmondta, hogy nagyon erős volt a mezőny.
A IX–X. osztály korcsoportban első díjat nyert Máthé Gyopár Bíborka, a Palló Imre Művészeti Középiskola tanulója, második lett Fábián Anett (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola), és III. helyen végzett Lőrincz Hanna (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola). Dicséretet kapott Szőcs Sára és Gál Kristóf, mindketten a Salamon Ernő Gimnázium tanulói.
A XI–XII. osztályosok közül első lett Egyed Kriszta, a Salamon Ernő Gimnázium diákja, második Vass Bálint (Tamási Áron Gimnázium), harmadik Danguly Réka (Salamon Ernő Gimnázium). Dicséretet kapott Vormair Hanna (Salamon Ernő Gimnázium, Madarász Mónika (dr. Palló Imre Művészei Középiskola), Köllő Róbert (Batthyány Ignác Szakközépiskola).
Idén először lehetett illusztráció kategóriában is nevezni, Pilinszky János egyik versét kellett illusztrálni. Hárman neveztek, és ők megosztott első díjat kaptak: Czimbalmos Boglárka (Salamon Ernő Gimnázium), Sarány Krisztina (Kemény János Gimnázium), Sebők Tamara (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola). Az alkotásokat Funkenhauzer Zsófia, a Salamon Ernő Gimnázium rajztanár értékelte, és elmondta, hogy a jó illusztráció nemcsak a költeményt eleveníti meg, hanem többlettartalmat és érzékenységet is kifejez.
A megzenésített vers kategóriában két pályázat érkezett, Korpos Szabolcs, a Salamon Ernő Gimnázium zenetanára értékelte ezeket. I. díjat nyert a Stereo Face és a 10. A (Benedek Elek Pedagógiai Középiskola), dicséretet kapott Román Máté (Salamon Ernő Gimnázium).
A kiértékelő során elhangzott, hogy hiányzott a színpad varázsa és izgalma, és remélik, hogy jövő év őszén már közönség előtt tudják megszervezni a Salamon Ernő Gimnázium szavalóversenyét.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!