Fotó: Iochom Zsolt
A Csíkszeredai Demokráciaközpont egy évvel ezelőtti megnyitása óta az iroda munkatársai tízezer személy számára állították össze a magyar állampolgárság megszerzéséhez szükséges aktacsomót. A kerek szám apropóján hétfőn ünnepélyes keretek között átadták a tízezredik honosítási igénylőnek az összeállított mappát, és ajándékként egy üveg bort.
2012. február 06., 14:362012. február 06., 14:36
2012. február 06., 15:212012. február 06., 15:21
Tiboldi László átadja a kiállított dossziét és az ajándék bort
„A kászonfeltízi Balázs Ida példája is mutatja, hogy a Csíkszeredai Demokráciaközpontot nem csak a megyeszékhely és a közvetlen közelében lévő falvak lakói keresik fel, hanem távolabbról is érkeznek hozzánk” – emelte ki Tiboldi László, a Csíkszeredai Demokráciaközpont vezetője.
Tavaly januári megnyitása óta tizenhétezer érdeklődő fordult meg a Petőfi Sándor utcai demokráciaközpontban, ahol tízezer személynek állították össze a honosítási, illetve visszahonosítási irattömböt. Ezzel a huszonöt demokráciaközpont közül a csíkszeredai bonyolította le a legnagyobb forgalmat. Egyébként a huszonöt erdélyi központban tavaly több mint 150 ezer érdeklődő kért tanácsot, és 46.500 honosítási dossziét állítottak ki.
„Járt nálunk olyan Szuceava megyei érdeklődő is, aki egyetlen szót sem tudott magyarul, mégis magyar állampolgár szeretett volna lenni. Mivel a magyar nyelv ismerete kizáró jellegű az egyszerűsített honosítás, illetve visszahonosítás esetében, ezért el kellett utasítanunk az egyén kérelmét” – ezzel a példával is érzékeltette Tiboldi, hogy nem csak a határon túli magyarokat hozta lázba az egyszerűsített magyar állampolgárság megszerzésének lehetősége.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!