
Voltak olyan községek, ahol több mint húszan oltatták be magukat, de olyan is, ahol csak ketten. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több Hargita megyei településen is nagyon gyenge eredménnyel zárultak a helyszíni oltások vidéken, de az egészségügyi igazgatóságnál minden beoltottnak örülnek, olyan település is volt a vidéki oltáskampány első napján, ahová két oltáskérelem miatt is elutazott a mobil oltócsoport. A polgármesterek szerint a járvány csitulása is közrejátszhat az oltás iránti érdeklődés csökkenésében, de olyan is van, aki szerint a kezdeti ódzkodás eredménye ez.
2021. július 06., 08:562021. július 06., 08:56
2021. július 06., 09:372021. július 06., 09:37
Tíz községben összesen kevesebb mint 130-an oltatták be magukat a koronavírus ellen Hargita megyében, a vidéki oltáskampány első napján, pénteken. A beoltottak száma azonban községenként nagyon eltérő: van olyan település, ahol ketten jelentkeztek az immunizálásra, de olyanok is, ahol több mint húszan. Utóbbiak már viszonylag jó eredménynek számítanak, de minden beoltottnak örülnek, van olyan község, ahová két jelentkező miatt is elutazott a mobil oltócsoport – mondta el megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közpegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Bélbor, Kápolnásfalu, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Gyergyócsomafalva, Székelyderzs, Galócás, Farkaslaka, Kászonaltíz és Székelyandrásfalva volt az a tíz község, ahol helyben oltathatta be magát a lakosság pénteken. Ez összesen 128-an tették meg. Azt megelőzően kísérleti jelleggel még két községben, Csíkszentgyörgyön és Csíkdánfalván szervezett helyszíni oltást a megyei egészségügyi igazgatóság. Mindeddig a legtöbben, összesen százan Csíkdánfalván oltatták be magukat, a szervezésért Tar Gyöngyi külön köszönetet mondott Bőjte Csongor polgármesternek, Both Norbert alpolgármesternek, Böjte Tünde közösségi asszisztensnek, Zsigmond Emma szociális referensnek, Ambrus Mátyás Éva egészségnevelési tanácsadónak és Bara Ferenc plébánosnak.
Ez attól is függ, hogy az oltásigénylőknek milyen terveik vannak a közeljövőre, ha például rövidesen nyári szabadságra mennek, akkor az egyadagos Johnson & Johnson védőoltást választják.
Az első napok tapasztalatai után kíváncsi, mekkora lesz az érdeklődés második alkalommal a védőoltások iránt, erre is érvényes lesz-e az, hogy a „székely ember mindent kétszer meggondol”, azaz akkor nagyobb lesz-e a jelentkezés – mondta Tar Gyöngyi.
Az általunk megkérdezett polgármesterek szerint is elképzelhető, hogy a kezdeti ódzkodás a második alkalomra alábbhagy. Nagy Lajos, Székelyandrásfalva polgármestere megkeresésünkre elmondta, ő jó példát mutatott, még márciusban beoltatta magát, de valóban kevesen követték a példáját a pénteken.
– vélekedett az alacsony részvétel okáról a község vezetője.
Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere úgy látja, hogy sajnálatos módon egész Székelyföldön alacsony az érdeklődés a védőoltások iránt. Ő úgy véli, az emberek várakozó álláspontra helyezkedtek, halogatják az oltás beadatását, főként most, hogy a fertőzések száma drasztikusan lecsökkent – sokan úgy érzik, elmúlt a veszély.
Oltási helyszínek
Hétfőn Szentábrahám, Gyergyóholló, Csíkszépvíz, Gyergyóalfalu, Lövéte, Gyimesfelsőlok, Bögöz, Parajd, Salamás és Csíkszentdomokos községben folytatódott a vidéki oltáskampány. Kedden Gyergyószárhegy, Gyimesközéplok, Homoródszentmárton és Gyergyóvárhegy lakossága adathatja be helyben az oltást, holnap pedig Etéd, Homoródalmás és Csíkszentmihály lakossága.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!