
Voltak olyan községek, ahol több mint húszan oltatták be magukat, de olyan is, ahol csak ketten. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több Hargita megyei településen is nagyon gyenge eredménnyel zárultak a helyszíni oltások vidéken, de az egészségügyi igazgatóságnál minden beoltottnak örülnek, olyan település is volt a vidéki oltáskampány első napján, ahová két oltáskérelem miatt is elutazott a mobil oltócsoport. A polgármesterek szerint a járvány csitulása is közrejátszhat az oltás iránti érdeklődés csökkenésében, de olyan is van, aki szerint a kezdeti ódzkodás eredménye ez.
2021. július 06., 08:562021. július 06., 08:56
2021. július 06., 09:372021. július 06., 09:37
Tíz községben összesen kevesebb mint 130-an oltatták be magukat a koronavírus ellen Hargita megyében, a vidéki oltáskampány első napján, pénteken. A beoltottak száma azonban községenként nagyon eltérő: van olyan település, ahol ketten jelentkeztek az immunizálásra, de olyanok is, ahol több mint húszan. Utóbbiak már viszonylag jó eredménynek számítanak, de minden beoltottnak örülnek, van olyan község, ahová két jelentkező miatt is elutazott a mobil oltócsoport – mondta el megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közpegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Bélbor, Kápolnásfalu, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Gyergyócsomafalva, Székelyderzs, Galócás, Farkaslaka, Kászonaltíz és Székelyandrásfalva volt az a tíz község, ahol helyben oltathatta be magát a lakosság pénteken. Ez összesen 128-an tették meg. Azt megelőzően kísérleti jelleggel még két községben, Csíkszentgyörgyön és Csíkdánfalván szervezett helyszíni oltást a megyei egészségügyi igazgatóság. Mindeddig a legtöbben, összesen százan Csíkdánfalván oltatták be magukat, a szervezésért Tar Gyöngyi külön köszönetet mondott Bőjte Csongor polgármesternek, Both Norbert alpolgármesternek, Böjte Tünde közösségi asszisztensnek, Zsigmond Emma szociális referensnek, Ambrus Mátyás Éva egészségnevelési tanácsadónak és Bara Ferenc plébánosnak.
Ez attól is függ, hogy az oltásigénylőknek milyen terveik vannak a közeljövőre, ha például rövidesen nyári szabadságra mennek, akkor az egyadagos Johnson & Johnson védőoltást választják.
Az első napok tapasztalatai után kíváncsi, mekkora lesz az érdeklődés második alkalommal a védőoltások iránt, erre is érvényes lesz-e az, hogy a „székely ember mindent kétszer meggondol”, azaz akkor nagyobb lesz-e a jelentkezés – mondta Tar Gyöngyi.
Az általunk megkérdezett polgármesterek szerint is elképzelhető, hogy a kezdeti ódzkodás a második alkalomra alábbhagy. Nagy Lajos, Székelyandrásfalva polgármestere megkeresésünkre elmondta, ő jó példát mutatott, még márciusban beoltatta magát, de valóban kevesen követték a példáját a pénteken.
– vélekedett az alacsony részvétel okáról a község vezetője.
Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere úgy látja, hogy sajnálatos módon egész Székelyföldön alacsony az érdeklődés a védőoltások iránt. Ő úgy véli, az emberek várakozó álláspontra helyezkedtek, halogatják az oltás beadatását, főként most, hogy a fertőzések száma drasztikusan lecsökkent – sokan úgy érzik, elmúlt a veszély.
Oltási helyszínek
Hétfőn Szentábrahám, Gyergyóholló, Csíkszépvíz, Gyergyóalfalu, Lövéte, Gyimesfelsőlok, Bögöz, Parajd, Salamás és Csíkszentdomokos községben folytatódott a vidéki oltáskampány. Kedden Gyergyószárhegy, Gyimesközéplok, Homoródszentmárton és Gyergyóvárhegy lakossága adathatja be helyben az oltást, holnap pedig Etéd, Homoródalmás és Csíkszentmihály lakossága.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!