A közjegyzői katalógus megszabja az ingatlanok és területek becsült értékét
Fotó: Farkas Tamás
Miközben Csíkszeredában egy 1990 előtt épült magánház becsült értéke 2100 lej négyzetméterenként (A-zóna), Tusnádfürdőn ugyanez 1550 lej, Csíkszentkirályon 1100, Csíkkozmáson 900, Csíkrákoson 800, Csíkszentimrén pedig csupán 700 lej – derül ki az úgynevezett közjegyzői katalógus legfrissebb kiadásából, ami Hargita megye összes ingatlanjának és területének becsült értékét tartalmazza.
2018. február 11., 10:222018. február 11., 10:22
2018. február 11., 10:242018. február 11., 10:24
Sokan nem is hallottak arról az úgynevezett közjegyzői katalógusról, amely hivatalosan meghatározza a romániai ingatlanok értékét. A Közjegyzők Országos Egyesületének (UNNPR) weboldalán évekre és megyékre lebontva megtalálhatók ezek a hivatalos dokumentumok, amelyeket románul változatos néven – piackutatás, felmérés, szakvélemény – emlegetnek. A magyar közjegyzők ezért egyszerűen katalógusnak nevezik az ingatlanok becsült értékét tömörítő dokumentumot, amely elengedhetetlen a munkájukhoz, hiszen az ebben foglalt értékek szerint számítanak ki több illetéket is.
A legfrissebb, már 2018-ra érvényes katalógusok megtekinthetők az UNNPR (www.unnpr.ro) hivatalos oldalán. Mint kiderült, a Hargita megyére vonatkozó adatokat a Marosvásárhelyi Közjegyzői Kamara kérésére állították össze, Csíkszereda ugyanis a Marosvásárhelyi Közjegyzői Kamarához tartozik, amelynek egy mellékszékhelye működik a hargitai megyeszékhelyen.
utóbbiaknak ezért nincs beleszólásuk az elkészítésbe, csupán észrevételeik és javaslataik lehetnek, amelyek alapján a készítők véglegesítik a dokumentumot. Végül a közjegyzői kamarák elfogadják ezeket minden évben, és leközölik a pénzügyi hatóságoknak. Az értékbecslésnél figyelembe veszik többek között az ingatlan típusát, nagyságát, elhelyezkedését és építésének idejét is. A közjegyzők munkájához elengedhetetlen katalógus éves összeállítását a pénzügyi törvénykönyv (románul: Cod fiscal) 111-es szakaszának ötödik bekezdése írja elő – tudtuk meg a csíkszeredai Lőrinczi-Mátéfi Tünde közjegyzőtől, aki a székelyudvarhelyi bírósági körzetben dolgozik; ő egyébként a Marosvásárhelyi Közjegyzői Kamara Vezetőtanácsának tagja, akivel a Hargita megyei, több mint 200 oldalas katalógus kapcsán beszélgettünk. Mint mondta,
Ezeket településenként, nagyságuk és építési idejük szerint további alkategóriákba sorolják.
A katalógus azért elengedhetetlen, mert a közjegyzők a közjegyzői munkadíjat és a telekkönyvi illetéket nem állapíthatják meg a katalógusi értéknél kisebb összegre. Abban az esetben például, ha valakinek van egy egy hektáros erdős területe Csíkszereda külterületén, és a közjegyzői irodánál bejelenti, hogy azt húsz ezer lejes áron szeretné eladni, a közjegyző meg kell nézze a katalógusban, hogy ez az ár kisebb vagy nagyobb, mint a becsült érték, esetleg egyenlő azzal.
Az idei évre érvényes adatok szerint egy négyzetméter erdős terület Csíkszereda kültetületében a katalógusban szereplő érték szerint két lej, és mivel egy hektár tízezer négyzetmétert jelent, a becsült ára pontosan húszezer lej. Ez azt jelenti, hogy az illető nem jelentett be a katalógusi árnál kisebb összeget, így erre állapítják meg a kifizetendő illetékeket. Ha a személy által bejelentett összeg nagyobb lenne, mint a katalógusi érték, szintén a bejelentett összegre állapítanák meg az illetékeket. Ha viszont kisebb, akkor a katalógusban szereplő összegre állapítják meg ezeket.
Ugyanez az eljárás a lakások esetében is: egy 30 négyzetméteres, 1990 előtt épített csíkszeredai garzonlakás, amely az A-kategóriás adózási övezetben helyezkedik el, a katalógus szerint 1800 lejt ér négyzetméterenként (hasznos felület). Ez azt jelenti, hogy a katalógusi értéke 54 ezer lej, így ha ennyiért, vagy ennél magasabb összegért szeretné valaki értékesíteni, az illető összegre számítják ki az általa befizetendő illetékeket, ám ha 54 ezer lejnél kisebb árat jelent be, nem csökken a befizetendő illetékek összege is, hiszen a közjegyző az előírások szerint köteles legkevesebb a katalógusi árra, azaz 54 ezer lejre megszabni az illetékek összegét.
Lőrinczi Mátéfi Tünde szerint
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy idén magasabbak a befizetendő illetékek is, hiszen ezek összegét az ingatlan értékének függvényében számítják ki (például ha egy magánszemély tömbházlakást vásárol, az ingatlan árának 0,15 százalékát be kell fizetnie a telekkönyvi hivatalhoz).
Vidéken összetettebb a helyzet, hiszen míg régebben a szobák száma alapján határozták meg az ingatlan értékét, jelenleg ebben az esetben is a méret a mérvadó (hány négyzetméteres az ingatlan), ehhez pedig esetenként – ha van – hozzáadódik a terület értéke. Fontos továbbá az is, hogy csak magát a házat értékelik fel, a melléképületeket nem, csak abban az esetben, ha azokat külön értékesítik.
Például egy kétszáz négyzetméteres terület Csicsóban a katalógus szerint 1800 lej (9 lej négyzetméterenként), így a magánház a területtel együtt 111 800 lej, ez a csicsói ingatlan katalógusi összértéke. A katalógusban megfigyelhető az is, hogy a csíkszeredai ingatlanok becsült értéke a legmagasabb: az 1990 előtt épült, 40 négyzetméternél kisebb tömbházlakások négyzetméterét 1800 lejre becsülték az A-kategóriás adózási övezetben, a B-zónában 1600 lejre, a C-ben 1450-re, a D-ben pedig 1250 lejre.
A szintén 1990 előtt épült, 40 négyzetméternél kisebb tömbházlakások négyzetméterét Balánbányán viszont csak 850 lejre becsülték az A-zónában, 750-re a B-ben, 700-ra a C-ben és 600-ra a D-zónában.
Egy ’90 előtt épült, 40 és 70 négyzetméter közötti tömbházlakás értéke az A-zónában 1900 lej négyzetméterenként Csíkszeredában, 900 lej Balánbányán, és ezer lej Tusnádfürdőn. A szintén 1990 előtt épült, 70 négyzetméternél nagyobb tömbházlakások négyzetmétere az A-zónában 1950 lej a megyeközpontban, 950 lej Balánbányán, és 1050 lej Tusnádfürdőn. Egy 1990 előtt épült magánház négyzetméterét 2100 lejre becsülték Csíkszeredában (A-zóna), 1550 lejre Tusnádfürdőn, 1100 lejre Csíkpálfalván, Csíkcsicsóban, Csíkdánfalván, Csíkszentléleken, Csíkszentkirályon, Csíkszentdomokoson, Tusnádon és Balánbányán, 900 lejre Csíkkozmáson, Szépvízen, a Gyimesekben, Csíkszentmártonban és Madéfalván, 800 lejre Csíkszentmihályon, Kászonaltízen, Csíkrákoson, Csíkszentsimonban és Csíkszenttamáson, illetve 700 lejre Csíkkarcfalván, Csíkmadarason, Csíkszentimrén és Csíkszentgyörgyön.
Csíkszéki területek becsült értéke a 2018-as közjegyzői katalógus alapján
A csíkszeredai munkapontról
A Marosvásárhelyi Közjegyzői Kamara csíkszeredai munkapontja 2010 nyarán nyitotta meg kapuit a Hargita utca 5A/2 szám alatt. Itt egy jogtanácsos és egy titkárnő fogadja az ügyfeleket, akik többek között az archívumot őrzik, amely az állami jegyzőség birtokában volt (csíki, udvarhelyi és gyergyói térség, Maroshévíz): ez magába foglalja a hagyatéki végzéseket, örökösödési bizonyítványokat és más közokiratokat, amelyekről hiteles másolatot lehet kérni az irodában az érintett személyeknek. Emellett a kamara munkapontjának másik fő tevékenysége az apostille, amely egy nemzetközi felülhitelesítést jelent. Tulajdonképpen az olyan közjegyzői dokumentumokat kell felülhitelesítéssel ellátni, amelyeket külföldön szeretnének felhasználni, ebben nyújtanak segítséget a csíkszeredai munkaponton.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson több utcában is kedden – értesít a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A szövegértést és az elvont gondolkodást is mérik a PISA-teszten, amelyen Románia rendszerint átlag alatt teljesít. A hazai magyar diákok eredményei viszont régi mítoszt döntöttek meg, és idén ismét külön reprezentatív almintán mérik fel őket.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion visszalépett hétfő este a Cotroceni-palotában tartott első televíziós vitától. Döntését a politikus élő adásban, a közvetítés elején jelentette be.
Rögtön tudta Kádár L. Gellértről Bán Mór, a Hunyadi-regények szerzője, hogy méltó megformálója lesz Hunyadinak. Az íróval a regényekről, a filmről és jövőbeni terveiről a Székelyudvarhelyi Könyvünnepen beszélgettünk.
Több mint 50 ezer turistát várnak a román tengerpartra a nyári szezon kezdetét is jelentő május elsején – közölte hétfőn a Romániai Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetségének főtitkára.
A Hargita megyei közösségi fejlesztési társulások programjainak finanszírozására biztosít tagsági díjat a megyei önkormányzat a költségvetéséből, és többek között e díjak megállapításáról döntöttek Hargita Megye Tanácsának áprilisi ülésén.
A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatása szerint az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb.
A bákói rendőrség őrizetbe vett egy 19 éves nőt, aki a múlt hétvégén elvitt egy újszülött csecsemőt a megyei kórházból. Az elsődleges nyomozási adatok szerint a nő azt állította, hogy megállapodott a baba anyjával arról, hogy a babát rá bízzák.
A Marosvásárhelyi Tanács legutóbbi ülésén elfogadta a szemétszállítási díjak kiigazításáról szóló határozatot. Ennek értelmében emelkednek a hulladékszállítási költségek, drágább lesz az utcai takarítás is, de nem emelkedik a szemétszállítási adó.
Még az előzetesen becsültnél is sokkal nagyobb károkat okoztak az április eleji fagyok a gyümölcsöskertekben. A gazdák csak a virágbomlás után szembesültek a szomorú valósággal a fagykárok mértékét illetően.
szóljon hozzá!