A székelyföldi megyékben az átlagnál magasabb az öngyilkosságok száma. Szomorú statisztikák • Forrás: Belügyminisztérium
Szeptember 10-én van az öngyilkosság megelőzésének világnapja, a témában pedig valóban nagy szükség van a figyelemfelhívásra, hiszen az Eurostat legfrissebb adatai szerint egy év alatt több mint 50 ezren vetettek véget az életüknek az Európai Unióban. Az öngyilkosság mértéke Romániában is igen jelentős, Székelyföldön pedig az országos átlagnál is jóval riasztóbbak az adatok.
2019. szeptember 10., 13:412019. szeptember 10., 13:41
Egy év alatt több mint 53 ezer öngyilkosság történt az Európai Unióban az Eurostat legfrissebb, 2016-os adatai szerint. Az aggasztó statisztikát az öngyilkosság megelőzésének szeptember 10-ei világnapja kapcsán hozták nyilvánosságra, megnevezve a legveszélyeztetettebb csoportokat is. Mint kiderült,
az öngyilkosságok 77 százalékát ugyanis az erősebb nem képviselői követték el. Korcsoportokra lebontva a férfiaknál a 20–24 éves korosztály, nőknél pedig a 15–19 éves korosztály esetében jegyezték a legtöbb öngyilkosságot.
Az Európai Unió 28 tagállama közül Románia a hetedik e tekintetben, nálunk 2016-ban 1986-an követtek el öngyilkosságot, miközben 19 tagállam esetében ez a szám még az ezret sem éri el. Nem elhanyagolható továbbá az sem, hogy
Domokos Lajos elmegyógyász, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház elmegyógyászati osztályának vezetője már korábban felhívta a figyelmet, hogy a sikeres öngyilkosságok száma az országos átlagnál 3–5-ször nagyobb Hargita, Kovászna és Maros megyében. Mi több, volt olyan év, amikor nyolcszor nagyobb volt, mint az ország többi megyéjében. Ezt Veress Albert csíkszeredai elmegyógyász is megerősítette, kiemelve, hogy
A szakember riasztónak nevezte az adatokat, amelyeknek szerinte számos okuk van. Orvosi szakszóval élve bio-pszicho-szociális, azaz biológiai, pszichológiai és szociális szempontok összessége járul hozzá az öngyilkosságok magas számához, ehhez pedig az érzelmi okok is hozzáadódnak. A szakember szerint
hiszen mindannyian életeket menthetünk saját környezetünkben, odafigyelve azokra, akik mellettünk vannak, és ráhangolódva azokra a riasztó tünetekre, amelyek előrevetíthetnek egy esetleges öngyilkosságot. Ilyen például az, ha az illető már korábban is tett erre kísérletet, illetve az életuntságra való hivatkozás, az öngyilkossággal való fenyegetőzés, a munkahely elvesztése, a válás, az érzelmi csalódás (főként a kamaszok körében, de nem csak), valamint a családban vagy a közvetlen környezetben bekövetkezett halálesetek.
Van kiút, segítenünk kell a mellettünk lévőkön. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ezek fényében két olyan tévhitre is kitért az elmegyógyász, amelyekben sajnos ma is sokan hisznek, pedig semmilyen valóságtartalmuk nincs. Az egyik, hogy aki sokat hangoztatja, hogy öngyilkos lesz, valójában nem teszi meg ezt a lépést, a másik pedig, hogy aki korábban már megkísérelte az öngyilkosságot, de nem sikerült, többször nem fog próbálkozni. Valójában mindkét esetben fokozottan oda kell figyelni az illető személyre, hiszen
„A családtagoknak, barátoknak, ismerősöknek, tanároknak, és mindazoknak, akik olyan veszélyeztetett ember körében vannak, aki hajlamos lehet az öngyilkosságra, oda kell figyelniük rá, és segítő kezet kell nyújtaniuk neki” – húzta alá a szakember. Hozzátette: a dolguk nem lesz egyszerű, hiszen
„Azokról a tanácsokról van szó, amelyek kiutat mutathatnak számára abból a zsákutcából, amelyben van. Nagyon fontos, hogy ezekben az esetekben tudjunk rámutatni egy más megoldási lehetőségre. Szintén fontos, hogy az ilyen embert nem szabad egyedül hagyni. Beszélgetni kell vele, és rávezetni, hogy bármilyen súlyos az a gond, ami miatt véget akar vetni az életének, van kiút belőle. Arra kell kérni, adjon magának időt, hogy ismét átgondolja a lehetőségeit, hiszen ezáltal az életét mentheti meg” – hangsúlyozta az elmegyógyász.
Segítséget kérni nem szégyen, sőt szükséges. A Hargita megyei lelkisegély-szolgálathoz már több mint egy évtizede fordulnak azok, akik úgy érzik, egyedül nem tudnak megküzdeni a mindennapok gondjaival. A leggyakoribb probléma a túlhajszoltság, a különböző szerepek által kért megfelelési vágy.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!