A csíkdánfalvi énekkar a tavalyi Felcsíki Egyházi Kórustalálkozón. Forrás: Csíkdánfalva Egyházi Kórusa
Négy éve énekel a jelenlegi felállásában Csíkdánfalva Egyházi Kórusa, amelynek tagjai elsősorban a minél jobb éneklésre törekednek, nem pedig a kórustagok magas számára.
2017. május 29., 11:582017. május 29., 11:58
2017. május 29., 12:262017. május 29., 12:26
2013 tavaszán alakult újra Csíkdánfalva Egyházi Kórusa, akkor mintegy 45 személy döntött úgy, hogy szabadidejében az egyházi zene szolgálatába áll. Abban az évben Hidegségen tartották a felcsíki kórustalálkozót, de mivel szereplésük nem úgy sikerült, ahogy a tagok szerették volna, szinte felbomlott az énekkar ‒ ismertette Juhász Levente. A kórus tagja megjegyezték azt is, hogy ez végül csak azért nem következett be, mert a helyi közbirtokosság elnöke, aki maga is kórustag, pártfogásába vette a kart, Bálint István tanárt kérték fel, hogy vállalja el az oktatásukat.
Kevésbé törekednek arra, hogy sokan legyenek a kórusban, inkább az a cél, hogy ha kevesen is, de jól énekeljenek. Ettől eltekintve minden érdeklődőt szívesen látnak a karban, sőt ősztől pár jó hangú diákot is bevonnának a csapatukba. Hiányosságnak érzik ugyanakkor, hogy a településen nincs olyan személy, aki zongorán, orgonán kísérni tudná a kóristákat ‒ részletezte.
‒ emelte ki az énekkar erősségét Bálint István karvezető. Mint megtudtuk, a megújult csapat egyre több szerepet vállal a helyi ünnepekből, hiszen
Ugyanakkor idén énekeltek a bérmálási szertartáson, és persze rendszeres résztvevői a felcsíki kórustalálkozónak is. Éneklésükkel kapcsolatban az utóbbi években nagyon sok pozitív visszajelzést kaptak mind a helyiektől, mind más kórusvezetőktől, kórustagoktól ‒ emelte ki Juhász Levente. Fellépéseikkor népviseletbe, ünneplőbe öltöznek.
Jelentős támogatás számukra a helyi közbirtokosság és a plébánia. Előbbi felvállalta a tanári díj kifizetését, de amellett is gyakran támogatja az énekkart ‒ legutóbb mappákat vásároltak a tagoknak ‒, a plébánia pedig az évente szervezett kirándulások finanszírozásához járul hozzá.
Juhász Levente hozzátette, a kirándulások, a támogatások is egyfajta köszönetet jelentenek a kórustagok számára az egész évben kifejtett önkéntes munkájukért.
Mint arra Juhász Levente és Dobos Imre kórustagok rámutattak, minden, amire szükségük van a teljesítéshez, adott számukra. Nem jelent nehézséget a szolgálat, nem fáradtak bele a gyakorlásba, sokkal inkább kihívást jelent számukra a karban való éneklés, mivel a karvezető minden alkalommal valami újjal készül számukra. Bíznak benne, hogy továbbra is ebben a felállásban dolgozhatnak, énekelhetnek, mert meglátásuk szerint ez ilyen formában működőképes. Bálint István megjegyezte, mivel a tagok teljes odaadással énekelnek, így könnyen megy a közös munka.
Meghatározó élményükként azt említették, amikor majdnem felbomlott a kórus 2013-ban, de az akkori tagokból 27-en kitartottak. Akkor nem adták fel, és így
Az akkori botlásból (egy rosszul sikerült fellépésről van szó) felálltak, és a kudarcként megélt szereplés után nem adták fel, hanem igyekeztek azon túllépni. A mostani tagok pedig mind lelkükön viselik a kórus sorsát, arra törekednek, hogy mind jobbak és jobbak legyenek.
Az énekkar tagjai
Szoprán: Zsigmond Emma, Both Annamária, Gál Ildikó, Szabó Aranka, Erőss Rozália, Fülöp Borbála, Antal Katalin, Ferencz Mónika, Fábián Tünde. Alt: Ambrus Annamária, Ambrus Ágota, Ambrus Irma, Karda Adél, Szabó Szidónia, Kerekes Otília, Dobos Erika, Szabó Tímea. Tenor: Szabó Dénes, Juhász Levente, Lukács Gábor, Kristály Attila. Basszus: Dobos Zsolt, Kajtár Róbert, Dobos Imre, Karda József.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!