
Fotó: Bálint Előd Erdély
Noha már szeptemberben megvoltak a kivitelezési engedélyek, a bonyodalmas eljárási ügymenet nyomán 2020. június 25-e lesz a piros betűs nap, amikor megkezdhetik a székelyudvarhelyi, tisztes korú belvárosi református templom külső-belső felújítását, ahogy a gyülekezeti nevezi, a „templomreformciót”.
2020. június 24., 22:022020. június 24., 22:02
A páratlan munkálatsor megrendelői és kivitelezői reményei szerint pontosan egy év múlva eme szent hajlék olyan képe tárul elénk, mint a templom építésekor – mondta el Várday Zsolt, a javítási munkálatok tervezője a beruházásról tartott szerdai sajtótájékoztatón.
A mai istenháza helyén egy rossz állapotú gótikus templom állt, ezt a kerítőfalán belül bővítették. Alapfalak szintjén áll a régi kerítőfal, a rehabilitácó során láthatóvá is teszik majd – részletezte Várday Zsolt. A megnövekedett gyülekezet számára a bővített templom is kicsinek bizonyult. Az egyház elöljárói többször kértek engedélyt egy új templom felépítésére. Ezt Backamadarasi Kis Gergely szerezte meg 1780-ban.
A ma is használt templom 1781–1784 között épült fel Schmidt Pál, marosvásárhelyi „főpallér” vezetésével, amit 1782-ben rendeztek be. Ekkor készült el a szószék is, majd egy év múlva megvásárolták a harangokat. 1896-ból való az úrasztala, valamint az orgona.
A tervek szerint 2021 júniusának végére fejezik be a belvárosi református templom teljeskörű felújítását
Fotó: Bálint Előd Erdély
Utolsó külső nagy javítása 1988-ban volt. Belsejét szinte ugyanabban a formában láthatjuk, mint amikor 1782-ben berendezték.
A templombelsőt 1906-ban javították utoljára. A márványos festés nem jelentős alkotás. Falkutatást is végzett Kiss Lóránt falképrestaurátor, véleménye szerint néhány felirat lehet a mai festés alatt. Várday Zsolttól azt is megtudtuk, hogy
Olyan egyedi készítésű világítástechnikai berendezéseket használnak, amellyel a gyönyörű teret meg lehet mutatni. A korszerű hangosításra és a betörésvédelemre is gondjuk lesz a munkálatok során. Kíméletes módszereket alkalmaznak, például a főboltozat repedéseinek rehabilitációjánál, és
Fotó: Bálint Előd Erdély
Az épület B kategoriájú műemlék, amint az elmúlt években nagyon szerény állagmegőrzési munkálatokat sikerült végeztetniük. Csütörtökön reggel, a munkaterület kialakításával, majd az állványozással elkezdődik a torony felújítása – tudtuk meg a kivitelező cég igazgatójától, Bálint Barnától.
Pitó Zsolt lelkipásztor reméli, hogy a toronygömbhöz nem kell hozzányúlniuk. Szécsi Mózestől, az egyházközség főgondnokától tudjuk, hogy a drónfelvételek golyó okozta sérüléseket mutatnak a toronygömbön.
Fotó: Bálint Előd Erdély
A templomra kerülő új, kézműves cserepek Nagybaconban készültek – tudatta Várday Zsolt. A jelenleg látható feliratok megmaradnak, sőt az 1862-es nagy felújítás évszáma is visszakerül, ehhez fehér festésű cserepeket használnak. Utolsó munkálatsorként a külső rendezést végzik el.
Ferkő Andor lelkipásztor szerint ebben az évben, a külső munkálatok idején nem kell más helyszínt keresniük az istentiszteletek számára. (Jelenleg, a járványügyi korlátozások miatt a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium udvarán tartják a liturgiákat.)
Fotó: Bálint Előd Erdély
A teljes körű felújítással régi álma valósul meg a helyi gyülekezetnek, hiszen évek óta heti rendszerességgel gyűjtenek erre a célra, az egyházközséghez tartozó vállalkozók is az ügy mellé álltak. Így előkészítették a restaurálást és teljes, átfogó felújítást – jelezte Szécsi Mózes. A jelen tervek szerint
Hozzájárult ugyanakkor Hargita megye Tanácsa, a helyi önkormányzat, és folyamatban van egy pályázatuk a kultuszminisztériumnál is – részletezte a főgondnok.
Félsávos útlezárás
Csütörtök reggeltől lezárják a templom kollégiumra néző oldalán a torony felőli útsávot. A székelyudvarhelyiektől és az átutazóktól türelmet kérnek emiatt. Az állványzatot, amint befejezik a munkákat, lebontják, és megszűnik az útszűkület is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!