
Fotó: Bálint Előd Erdély
Noha már szeptemberben megvoltak a kivitelezési engedélyek, a bonyodalmas eljárási ügymenet nyomán 2020. június 25-e lesz a piros betűs nap, amikor megkezdhetik a székelyudvarhelyi, tisztes korú belvárosi református templom külső-belső felújítását, ahogy a gyülekezeti nevezi, a „templomreformciót”.
2020. június 24., 22:022020. június 24., 22:02
A páratlan munkálatsor megrendelői és kivitelezői reményei szerint pontosan egy év múlva eme szent hajlék olyan képe tárul elénk, mint a templom építésekor – mondta el Várday Zsolt, a javítási munkálatok tervezője a beruházásról tartott szerdai sajtótájékoztatón.
A mai istenháza helyén egy rossz állapotú gótikus templom állt, ezt a kerítőfalán belül bővítették. Alapfalak szintjén áll a régi kerítőfal, a rehabilitácó során láthatóvá is teszik majd – részletezte Várday Zsolt. A megnövekedett gyülekezet számára a bővített templom is kicsinek bizonyult. Az egyház elöljárói többször kértek engedélyt egy új templom felépítésére. Ezt Backamadarasi Kis Gergely szerezte meg 1780-ban.
A ma is használt templom 1781–1784 között épült fel Schmidt Pál, marosvásárhelyi „főpallér” vezetésével, amit 1782-ben rendeztek be. Ekkor készült el a szószék is, majd egy év múlva megvásárolták a harangokat. 1896-ból való az úrasztala, valamint az orgona.
A tervek szerint 2021 júniusának végére fejezik be a belvárosi református templom teljeskörű felújítását
Fotó: Bálint Előd Erdély
Utolsó külső nagy javítása 1988-ban volt. Belsejét szinte ugyanabban a formában láthatjuk, mint amikor 1782-ben berendezték.
A templombelsőt 1906-ban javították utoljára. A márványos festés nem jelentős alkotás. Falkutatást is végzett Kiss Lóránt falképrestaurátor, véleménye szerint néhány felirat lehet a mai festés alatt. Várday Zsolttól azt is megtudtuk, hogy
Olyan egyedi készítésű világítástechnikai berendezéseket használnak, amellyel a gyönyörű teret meg lehet mutatni. A korszerű hangosításra és a betörésvédelemre is gondjuk lesz a munkálatok során. Kíméletes módszereket alkalmaznak, például a főboltozat repedéseinek rehabilitációjánál, és
Fotó: Bálint Előd Erdély
Az épület B kategoriájú műemlék, amint az elmúlt években nagyon szerény állagmegőrzési munkálatokat sikerült végeztetniük. Csütörtökön reggel, a munkaterület kialakításával, majd az állványozással elkezdődik a torony felújítása – tudtuk meg a kivitelező cég igazgatójától, Bálint Barnától.
Pitó Zsolt lelkipásztor reméli, hogy a toronygömbhöz nem kell hozzányúlniuk. Szécsi Mózestől, az egyházközség főgondnokától tudjuk, hogy a drónfelvételek golyó okozta sérüléseket mutatnak a toronygömbön.
Fotó: Bálint Előd Erdély
A templomra kerülő új, kézműves cserepek Nagybaconban készültek – tudatta Várday Zsolt. A jelenleg látható feliratok megmaradnak, sőt az 1862-es nagy felújítás évszáma is visszakerül, ehhez fehér festésű cserepeket használnak. Utolsó munkálatsorként a külső rendezést végzik el.
Ferkő Andor lelkipásztor szerint ebben az évben, a külső munkálatok idején nem kell más helyszínt keresniük az istentiszteletek számára. (Jelenleg, a járványügyi korlátozások miatt a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium udvarán tartják a liturgiákat.)
Fotó: Bálint Előd Erdély
A teljes körű felújítással régi álma valósul meg a helyi gyülekezetnek, hiszen évek óta heti rendszerességgel gyűjtenek erre a célra, az egyházközséghez tartozó vállalkozók is az ügy mellé álltak. Így előkészítették a restaurálást és teljes, átfogó felújítást – jelezte Szécsi Mózes. A jelen tervek szerint
Hozzájárult ugyanakkor Hargita megye Tanácsa, a helyi önkormányzat, és folyamatban van egy pályázatuk a kultuszminisztériumnál is – részletezte a főgondnok.
Félsávos útlezárás
Csütörtök reggeltől lezárják a templom kollégiumra néző oldalán a torony felőli útsávot. A székelyudvarhelyiektől és az átutazóktól türelmet kérnek emiatt. Az állványzatot, amint befejezik a munkákat, lebontják, és megszűnik az útszűkület is.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
szóljon hozzá!