A terveknek megfelelően halad ebben az évben is a csíkszeredai uszoda építése. A téli hónapokban a belső szerelésekkel dolgoznak az építők.
2012. január 22., 19:142012. január 22., 19:14
2012. január 23., 15:212012. január 23., 15:21
Készül a hőlégfúvó berendezés
Miután tavaly novemberben sikerült felszerelni az épülő csíkszeredai uszoda könnyű szerkezetű, szigetelt szendvicspanelből készülő homlokzati elemeit, helyükre kerültek a tetőzet bádoglemezei és a nyílászárók, gyakorlatilag sikerült lezárni az épületet. Ez azt jelentette, hogy a munka télen sem áll meg, készülhetnek a belső szerelések, szigetelések. „Tavaly is biztosították az építkezés folytatásához szükséges összegeket, így a munka a terveknek megfelelően haladt. Ez minden bizonnyal így lesz ebben az évben is” – mondta kérdésünkre Borsody Zoltán, a kivitelezéssel megbízott kolozsvári cég csíkszeredai partnercégének igazgatója.
Szerelik a légtechnikát
Az uszoda működtetéséhez szükséges gépek, a légtechnika már korábban megérkezett, elkészült a kazánház is. Igaz, fűtés nincs az épületben, mert a villany- és gázvezeték csatlakoztatása az uszodához az előzetes várakozással ellentétben, még nem történt meg. Ezzel együtt az épület, amelynek már belül is uszoda formája van, azon kevés építőtelepek egyike, ahol télen is folyik a munka. A kis és nagy medencék betonozása már tavaly elkészült, jelenleg a vezetékek szerelése, gipszkartonozás, hőszigetelés, belső falazás zajlik. Helyükre kerültek a világító reflektorok is, ugyanakkor folyamatban van a sportcsarnokban működőhöz hasonló, fűtésre és páraelszívásra használható hőlégfúvó rendszer szerelése.
Az uszodaépítés költségeinek harminc százalékát, 5,1 millió lejt biztosít Csíkszereda – ennek az összegnek jelentős részét, 3,5 millió lejt a tavalyi költségvetésből különítették el. A pénz hetven százalékát a kormány adja. A csíkszeredai uszodában egy 33x25 méteres felületű vízipóló-medence, 2 méteres mélységgel, illetve egy 12,5x25 méteres tanmedence lesz. Feszített víztükrű, korszerű vízforgató, melegítő és szűrőberendezéssel ellátott medencékről van szó, a befogadó épület pedig a párás közegnek leginkább ellenálló rétegelt fa tartószerkezettel készült. A lelátókon 600 személy foglalhat helyet, a földszinten öltözők, illemhelyek, kazánház és vízház is lesz.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!