
Fotó: Csató Andrea
Mi a jelentősége a pénznek, a barátságnak, egyáltalán mit is keresünk az életben? Lehet-e megváltás a halál? Az évad első bemutatójára készülnek a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban: a Shakespeare Athéni Timon drámája alapján készült Timon című előadást Zakariás Zalán rendezi.
2024. október 07., 14:502024. október 07., 14:50
2024. október 07., 14:512024. október 07., 14:51
Húsz éve foglalkoztatja William Shakespeare Athéni Timon című tragédiája Zakariás Zalánt, mindig kereste annak a lehetőségét, hogy megrendezze. Előbb Sepsiszentgyörgyön, majd Budapesten tervezte színre vinni, ám egyik sem jött össze – hangzott el hétfőn a székelyudvarhelyi színházban a bemutató alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
A rendező elmondta, másfél éve kereste meg Barabás Árpád színészt, az udvarhelyi színház művészeti vezetőjét azzal, hogy a darab főszerepét neki kellene eljátszania.
– magyarázta Zakariás Zalán, aki korábban a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője is volt, és azóta visszajár ide rendezni.
Fotó: Csató Andrea
„Shakespeare utolsó tragédiája nagyon kemény szöveg, amely megkeseredett rálátással bír magára az életre. Ellentmondásos és vitatható is, hogy mennyire igaz az, amit Timon gondol, ahogy érzi a világot és az emberek közötti viszonyokat.
– avatott be a rendező.
Ez a szöveg a barátságról is szól, és megkérdőjelezi azt, de például egy főnök és a beosztottja közötti viszonyt is érinti. „Nagyon sok olyan kicsi gondolat van benne, ami szervesen arra a fő gondolatra csoportosul, hogy tulajdonképpen mi is a célunk ebben az életben, és mi az, amit nekünk, emberek be kell járnunk, meg kell tapasztalnunk életünk során.”
Fotó: Csató Andrea
A darab szövegét Shakespeare drámája nyomán, Szabó Lőrinc fordításának felhasználásával Bereczki Ágota dramaturg dolgozta át. Mint a sajtótájékoztatón kiderült,
Az előadás díszletét Csíki Csaba látványtervező, a zenéjét Boca Hunor-Lehel jegyzi, a jelmezek Kovács Aliz munkáját dicsérik.
Fotó: Csató Andrea
Az biztos, hogy ehhez a szerephez sok köze van, emberileg mindenféleképpen – emelte ki a címszerepet játszó Barabás Árpád. „A halállal nem kacérkodom még, de az összes többi probléma, ami a darabban benne van, a sajátom is.” Úgy véli, a színház feladata nem feltétlenül az, hogy csak pozitív dolgokat mutasson fel,
Az előadásban a társulat összes színésze játszik, ugyanakkor meghívott vendégek és statisztaként diákok is részt vesznek benne. A premiert október 10-én, csütörtökön tartják, érvényes a Tomcsa Sándor-bemutatóbérlet. A következő előadás 11-én, pénteken lesz, amelyre a Nyirő József-bérlettel rendelkezőket várják.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!