Néhányan az öreg muzsikusok közül
Fotó: Erdélyi Táncházzenészek
Gyökereket szaggatunk, múltat utasítunk magunk mögé, embereket sutba dobunk. Ennek a folyamatnak állít sorompót a Táncház az öreg zenészekért, hogy akik egész életüket lezenélték, azokra figyeljünk.
2017. október 27., 12:582017. október 27., 12:58
2017. október 27., 13:132017. október 27., 13:13
„Én büszke vagyok, hogy talpamra álltam, és megmaradt a becsület. Ezt ha elvesztettem volna, amíg élek, nem tudtam volna visszaszerezni. Hazudni nem hazudtam, lopni nem loptam életemben, azt ettem és ittam meg, amit megszereztem a két kezemmel” – mondja egy öreg muzsikus a portréfilmjében. A szászcsávási brácsás, Csángáló (Mezei Ferenc) már nem tudja megkeresni mindennapi kenyerét, a kezei remegnek, a vonó hamarosan már teljesen a maga útját járja. Lezenélte az életét, ez volt a hivatása, mára azok egyike lett, akik csak tengődnek.
Számos népzenész van Csángálóhoz hasonló helyzetben, akik számára nincs nyugdíj, de egyre gyakrabban kell gyógyszert vásárolniuk, orvoshoz menniük. A költségek fedezéséhez kíván hozzájárulni a hároméves múltra visszatekintő kezdeményezés.
– áll az erdélyi táncházzenészek történetismertetőjében. Tavaly már több erdélyi városban szerveztek táncházat az öreg zenészekért, az adományokból számukra vásárolták meg a legszükségesebbeket.
október 27-én este nyolc órától a Szilágyi vendéglőben a Karmazsin népi együttes húzza a talpalávalót, és szívesen fogadják az adományokat. A táncházgazda Molnár Szabolcs prímás lesz.
Sándor Csaba néptáncoktató nagy pártolója az öreg zenészek segítésének. Csángáló története elevenedett fel benne, azé az emberé, aki generációknak húzta a talpalávalót, vagy éppen tanította a gyerekeket a népzenére.
A néptáncoktató segített belelátni egy kicsit a népzenészek világába is. „Ezek az emberek a muzsikán kívül nemigen értenek egyébhez, munkahelyük sem volt más, mint a zenélés. A muzsika volt az életük, ontották magukból, embereket tanítottak, rengeteg táborban éjszaka muzsikáltak a mulató embereknek, nappal pedig a kicsi gyermekeket tanították, mint a professzorok. A zenész a gázsit, amit akkor kapott, felélte, mint a tücsök, és eljött az idő, amikor búzaszem után kellene nézni. A kiöregedő, megbetegedő muzsikusok ugyanis kiestek az addigi zenésztársak közül. Vak Zolti bácsi elaszott, Sinka Sanyi bácsi, Duduj Róza néni magára maradt... pedig képes volt a saját gardonját is átadni, csakhogy zenéljünk. Muzsikusvilágban a szeretet legmagasabb megnyilvánulási formája, amikor a zenész a hangszerét kölcsönadja. Adta a hangszert, adta a lelkét is.”
Akármilyenek is voltak ezek az emberek, de egy életen át rengeteg hasznot hajtottak. Mára a lehetetlenség határára kerültek – mondja Sándor Csaba. Szerinte azért nagyon fontos feladatunk rajtuk segíteni, mert
A muzsikus-néptáncoktató úgy fogalmazott: „Azt kell keresnie az embernek, hogy valahová tartozzon, ne maradjon egyedül. A táncházmozgalom nagy közösségformáló erő. A közösségnek az egy irányba való mozgása fejlettebb társadalmat teremt. Ilyenre nincs szükség manapság, azt mondják, nem jó, ha van, de mi tudjuk, hogy ezt kell csinálni. Ha nem tisztázod magadban, hogy hová tartozol, nem tudod meghatározni, hogy merre tartasz. Nem dobhatunk el a kétszáz éve megszült népdalt, aminek eleje, közepe és utaja van, egy sanzonért, és nem dobhatjuk el az öregeket, mert csak így szolgálhatjuk gyerekeinket.”
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
szóljon hozzá!