Fotó: Thomas Campean
Méhbetegségek megelőzésére, vándorméhészet segítésére és állományvásárlásra kérhetnek támogatást a romániai méhészek a 2017–2019-es időszakban. Ezek mellett a méhészeti szövetkezeteknek technikai segítségnyújtást is biztosít az új Országos Méhészeti Program.
2017. július 08., 22:062017. július 08., 22:06
Megjelent július 4-én a Hivatalos Közlönyben a 2017–2019-es Országos Méhészeti Programot szabályozó, 2017-ből származó 443-as számú kormányrendelet. A jelentős késéssel (a korábbi program részletei, szabályzója már a célév előtti decemberben ismertek voltak) közzétett program újdonságairól Lázár Istvánt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség munkatársát kérdeztük. Mint tőle megtudtuk,
Az első lehetőséggel a méhészeti szövetkezetek élhetnek, míg a másik háromra a méhészek maguknak tehetnek le igénylést, az utóbbi esetben természetesen a technikai segítségnyújtásért bátran felkereshetik a már tájékoztatott egyesületeket a méhészek.
A méhbetegségek megelőzésének támogatása révén a varroa atka és a nozéma elleni gyógyszerek beszerzésére nyújtanak támogatást, amelyet a meglévő állományra, illetve a majdan beszerzésre kerülő családokra is kérni lehet. A kérelembe a gyógyszerek áfa nélküli ára jelölhető meg. A támogatott gyógyszerek részletes listája megtalálható az APIA honlapján. Tavalyhoz hasonlóan csak állat-egészségügyi engedéllyel rendelkező cégektől, gyógyszertárakból lehet azokat beszerezni – részletezte az illetékes.
Fotó: Veres Nándor
A vándorméhészetet segítő intézkedés keretében két támogatási forma közül választhatnak az érintett méhészek: kaptárvásárlás, eszközbeszerzés. Ebben az esetben azok a méhészek nyújthatják be támogatási igényüket, akik legalább 75 méhcsaláddal rendelkeznek. Kaptárokat vásárolni csak olyan engedélyezett magánszemélyektől, egyéni vállalkozásoktól, cégektől lehet, akik kaptárgyártással, eladással foglalkoznak. A családok számához viszonyítva, azok legtöbb 25 százalékára kérhetnek kaptárvásárlási támogatást a méhészek – akinek tehát van 100 család méhe az legtöbb 25 kaptárat vásárolhat. Természetesen az igénylőnek tudnia kell bizonyítani a vándoroltatást – tisztázta az APIA munkatársa.
A programról számokban
A méhészeti programot a 1308/2013-as uniós rendelet szabályozza. Finanszírozása 50–50 százalékos megoszlásban hazai és uniós költségvetésből valósul meg. A 2017–2019-es Országos Méhészeti Program teljes költségvetése több mint 97,6 millió lej (évente 32,5 millió lej áll rendelkezésre). Az idei juttatásokat várhatóan október 15-éig folyósítják.
Megjegyezte, ami az eszközbeszerzést illeti, a propolisz- és virágporgyűjtők áfa nélküli árára lehet támogatást kérni, de nem többre mint a méhcsaládok számához viszonyított 20 százalék, míg a pollenszárító és mézmelegítő áfa nélküli árának 75 százalékáig lehet igényelni a juttatást. Az ezen lehetőség által beszerzett eszközöket három évig meg kell tartaniuk a méhészeknek.
Fotó: Veres Nándor
Újdonság továbbá, hogy az állományvásárlási támogatás révén idéntől már nem lehet rajokat vásárolni, csak méhanyák és -családok beszerzésére kérhető a juttatás. A jogszabály értelmében a legtöbb 75 családdal rendelkező (kis) méhészetek maximum 75 családot vásárolhatnak, a 75 családnál többel gazdálkodók a meglévő családjaik 40 százalékát, de nem többet mint 100 családot. Az anyák esetében a kis méhészetek 40 százalékig vásárolhatnak, tehát legtöbb 30 anyát, illetve akiknek 75-nél több méhcsaládjuk van, azokra is érvényes a 40 százalékos küszöb, de a megvásárolt anyák száma nem haladhatja meg a százat. Az anyákat, családokat csak az állattenyésztési ügynökség engedélyével működő méhészektől lehet beszerezni – részletezte Lázár István.
Hargita megyében valószínűleg nem élnek majd az első intézkedés (technikai segítségnyújtás méhészeti szövetkezeteknek) nyújtotta lehetőséggel, hiszen egyesületekbe és nem szövetkezetekbe tömörülnek a megyei méhészek. Az ezt követően alakított szövetkezetek pedig nem jogosultak a támogatásra, mivel a feltételek között szerepel, hogy legalább egy éve kell működniük és gazdasági tevékenységet is fel kell mutatniuk.
Fotó: Veres Nándor
Az előző évekhez képest idén az igénylőknek minden dokumentumot be kell vinniük az APIA kirendeltségeihez. A kérelem mellett be kell nyújtaniuk személyazonossági igazolványuk másolatát, a méhészeti képzésüket bizonyító diplomát, a méhcsaládok számát igazoló bizonylatot – ezt idén már a zsögödi székhelyű megyei állattenyésztési ügynökségtől kell kiváltani. Emellett le kell adni a számlákat, és azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítják, hogy engedélyezett személyektől, cégektől vásároltak.
Amire érdemes figyelni
Tekintve, hogy a jogszabály elég későn jelent meg, a beszerzés és vásárlás csak az állattenyésztési hivatal megyei irodája által kiadott bizonylat megszerzése után történhet meg. Tehát ha valaki hétfőn veszi ki a bizonylatot, akkor csak abban az esetben lesz támogatható a kérelme, ha a beszerzés kedden történt. És csak azok a számlák, pénzügyi dokumentumok érvényesek, amelyek július 4-e után lettek kiállítva – emelte ki a legfontosabb tudnivalót Lázár István. Megjegyezte, mivel idéntől a közvetlen igénylők maguk a méhészek – a három fent említett intézkedés esetében –, rendelkezniük kell egyéni APIA-azonosítószámmal. Akik korábban éltek területalapú vagy állattenyésztési támogatásokkal, azok már rendelkeznek azonosítóval, a többieknek viszont igényelniük kell ezt a megyei vagy térségi irodáknál.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
A Csíkszeredai Könyvvásár több mint hatvan résztvevője közös nyilatkozatban vállalja, hogy május 18-án szavazással áll ki a magyar kultúra, az anyanyelv szabadsága és a békés együttélés értékei mellett, elutasítva a szélsőséges politikai irányokat.
Szigorították Csíkszeredában a legeltetési szabályzót, aktualizálták a kiszabható bírságokat, továbbá minden legeltető gazdát 1000 lejes garancia fizetésére köteleznek, amelyet visszaadnak a legeltetési periódus végén.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
A mezőgazdasági termelők hétfőtől egy héten keresztül vagy a keret kimerüléséig igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a roncstraktorprogram keretében – tájékoztatott a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
szóljon hozzá!