Póthidak és támfalak épülnek, átereszeket helyeznek el, ugyanakkor a járművek által használt felület szélesítése is folyamatban van a 137-es megyei úton Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. A zajló munkálatok miatt számos forgalomkorlátozás van érvényben. A 160 millió lej értékű felújítás megvalósításáért sikeresen pályázó Hargita Megye Tanácsának alelnökét, Bíró Barna Botondot kísértük el terepszemléjére.
2024. április 12., 08:032024. április 12., 08:03
Érdemes figyelmesen közlekedni a 137-es megyei úton, hiszen gőzerővel zajlik az útfelújítás
Fotó: László Ildikó
Póthidak és támfalak épülnek, átereszeket helyeznek el, ugyanakkor a járművek által használt felület szélesítése is folyamatban van a 137-es megyei úton Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. A zajló munkálatok miatt számos forgalomkorlátozás van érvényben. A 160 millió lej értékű felújítás megvalósításáért sikeresen pályázó Hargita Megye Tanácsának alelnökét, Bíró Barna Botondot kísértük el terepszemléjére.
2024. április 12., 08:032024. április 12., 08:03
Összesen 140 millió lejért pályázott sikeresen Hargita Megye Tanácsa az Anghel Saligny-programban a Székelyudvarhelyt és Székelykeresztúrt összekötő 137-es megyei út teljes modernizálása érdekében. Az említett összeghez további 20 millió lejt kell önrészként biztosítsanak. Összességében 21,2 kilométernyi út korszerűsítéséről van szó.
A megyei besorolású út Székelyudvarhely és Felsőboldogfalva közötti szakaszánál találkoztunk Bíró Barna Botonddal, a megyei tanács alelnökével, aki terepszemlét tartott a helyszínen. Mint mondta,
Székelykeresztúr irányába haladva szinte mindenhol táblák figyelmeztettek a zajló útmodernizálásra. Számos forgalomkorlátozás volt bevezetve az átereszek cseréje, útszélesítések miatt.
Fotó: László Ildikó
Bíró rámutatott, új hidat fognak építeni Bikafalván, így ott egy ideiglenes átkelőre is szükség lesz az autós közlekedés megoldása érdekében. Bögöz határában, illetve magán a településen is hasonló elképzelések vannak, ott már épülnek is a póthidak, jól is halad a kivitelező.
Décsfalván a támfalépítés miatt érdemes figyelmesnek lenni. Nagygalambfalva után két helyszínen zajlik az átereszek cseréje, emiatt egysávos, kövezett elkerülőutat alakított ki a megbízott vállalat. Jól haladnak ugyanakkor a Betfalva és Székelykeresztúr között épülő, fémszerkezetű póthíddal is, ahol szintén új átkelő lesz a megyei úton.
Fotó: László Ildikó
Több helyszínen tapasztaltuk, hogy útépítő munkások irányítják a forgalmat a balesetek és a dugók elkerülése érdekében. A megyei tanács alelnöke a lakosság türelmét kérte a két évre leszerződött korszerűsítés befejezéséig. Mindemellett óvatosságra intette az autósokat, hiszen
A terepszemle során Bíró Barna Botondtól azt is megtudtuk, hogy az ócfalvi eltérőnél is lesz ki- és betérősáv, ám ezt a másik, elsősorban Kányád környékét, illetve Homoród mentét érintő nagy útfelújítási projektjük részeként valósítják meg.
Fotó: László Ildikó
A közel 50 kilométernyi útszakaszt érintő beruházás már korábban elkezdődött, ám időközben elhagyta a munkatelepet a kivitelező. Az alelnök közölte, napokon belül közbeszerzési eljárást hirdetnek egy új építkezési cég kiválasztása érdekében – utána pedig folytatódhat a munka.
Bíró Barna Botond emlékeztetett, az RMDSZ még kormányon volt, amikor pályázat útján támogatást nyertek a 137-es megyei út felújítására. Amint a párt kiszorult a kormányból, már nehezebben ment a kivitelezési tervek elfogadtatása a fejlesztési minisztérium munkatársaival: emiatt nyolcszor kellett módosítani a dokumentumokat.
– sorolta a megyei tanács alelnöke. Egyébként tavaly év végén kötött szerződést a kivitelező céggel a megyei tanács. Egy román-ukrán konzorciumról van szó, amiben az ukrán fél csak elhanyagolható százalékban van benne, valójában csak referenciát biztosított.
Fotó: László Ildikó
Terepszemlénk során azt tapasztaltuk, hogy a besztercei vállalat munkatársai dolgoznak a helyszínen – modern felszereléseket használva –, de Bíró szerint elképzelhető, hogy alvállalkozókat is bevonnak a projektbe az aszfaltozáskor. A megyei tanács alelnöke megjegyezte, ez a vállalat nyerte meg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztésével kapcsolatos projekt kivitelezését is.
A 137-es számú megyei út felújítása során kerékpárutat alakítanak ki az út teljes hosszában, amelyet zöldövezettel választanak el az útfelülettől a településeken kívül eső részeken. Mindemellett
Összességében négy hidat építenek újjá és további ötöt felújítanak, a falvakban pedig fedett sáncokat alakítanak ki, továbbá járda is épül.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Te tudod a Székelyhon szlogenjét? Székelyhon – Otthon vagyunk benne. Jól jegyezd meg, mert a Rádió GaGa és a Székelyhon közös játékában szükséged lesz rá. Na meg arra is, hogy olvasd a cikkeinket.
Nicușor Dan államelnök szombat délelőtt Parajdra látogatott, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartottak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézményekkel. Ezt követően felmérte Háromszéken az árvíz sújtotta területek helyzetét is.
Megnézik, hogy ki a vétkes a kialakult körülményekért, és nem hagyják magukra a rendkívül súlyos helyzetben érintett embereket, akár a bányászatban, akár a turizmusban dolgoztak – jelentette ki Nicușor Dan, Románia államfője szombaton Parajdon.
Medvejárás miatt kaptak Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiak szombat délután. A figyelmeztetés szerint a nagyvad ezúttal Zsögödben, a kistemplom környékén tűnt fel.
Nicușor Dan államelnök szombaton a Kovászna megyei árvíz által sújtott Kökösbácsteleken kijelentette, hogy bár az idők folyamán léteztek gátépítési programok az ország különböző részein, ezek nem valósultak meg.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Brassó és Iași megyei folyókra, valamint egy elsőfokú (sárga) riasztást hat megye folyóvizeire.
Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök szombaton bejelentette, elrendelte ellenőrző testületének kiküldését a parajdi sóbányához, hogy „gyorsan” és „alaposan” feltárják az árvíz nyomán kialakult helyzet okait és felelőseit.
Az elárasztást követő állapotokról tett közzé fotókat a parajdi sóbányáról a Meteoplus Facebook-oldal. A napokban készült fotókon vízzel feltelt bányabelsők láthatóak, továbbá egy tárna is, ahol sótömb omlott le.
Balesetet szenvedett szombatra virradóra a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat pácienst szállító egyik mentőautója a 17-es országúton, Sajószentandrás (Șieu-Sfântu) település területén.
Medve, illetve medvék járnak napok óta Sepsiszentgyörgy erdőközeli Ever Green negyedében, vagy ahogy közismertebb, a gyümölcsösben. Szombatra virradóra az egyik gyümölcsösbeli parcellán 5 juhot ölt meg a nagyvad, egyet elvitt, egy lovat is megsebzett.
1 hozzászólás