Fotó: Gálna Zoltán
Harmadik elnöki mandátumát kezdheti el a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) élén Izsák Balázs. A Marosvásárhelyen szervezett tisztújító küldöttgyűlésen a régi-új vezető szoros küzdelemben nyert eddigi helyettese, Farkas Csaba ellen.
2017. október 22., 11:572017. október 22., 11:57
2017. október 22., 12:422017. október 22., 12:42
Rendkívül kevés szavazat döntött az Izsák Balázs–Farkas Csaba párharcban, amelyben összesen 202-en voksoltak az SZNT új elnöki tisztségéért induló felekre.
A harmadik mandátumára pályázó Izsákot 109-en, míg az eddigi alelnök Farkast 93-an támogatták.
Az elmúlt időszakban elnökhelyettesi tisztséget betöltő Farkas Csaba azért indult Izsák ellen, mert úgy érezte, az elnök elszakadt az SZNT bázisától, és emiatt erejét vesztette a szervezet. A kihívó leszögezte: a Székely Nemzeti Tanács életébe mielőbb vissza kell hozni azt a korszakot, amikor a szervezet állandó bizottsága akár hosszú viták után is, de konszenzusos döntéseket hozott. Ugyanakkor kijelentette,
Farkas véleményét mások is osztották, Korpos Levente, a Gyergyószéki Székely Tanács vezetője például azt állította, hogy „az elnöknek volt SZNT-je, nem az SZNT-nek volt elnöke”. Kollégája, Borsos Géza úgy vélte, Izsák Balázs akkor is hibázott, amikor a 2011-es népszámláláson arra biztatta a székelyeket, hogy magyarnak vallják magukat. A gyergyószéki küldött szerint „székely nép vagyunk, amely a magyar nemzet része”. Bírálói szavaira reagálva Izsák kifejtette, mindig is a közösen hozott döntések alapján látta el az elnöki teendőket, ezektől soha nem tért el.
Fotó: Gálna Zoltán
A választások után Farkas Csaba a színpadon gratulált Izsák Balázsnak, aki megígérte, hogy az elkövetkezendő időszakban figyelembe veszi a bírálatokat, és hamarosan valamennyi széki tanácshoz ellátogat, hogy a helyszínen tisztázza a nézetkülönbségeket. Izsák ugyanakkor emlékeztetett, hogy a második mandátuma elkezdése előtt a közösség belső kohéziójának az erősítését, a székelyföldi önkormányzatoknak a munkába való bevonását, az anyaország támogatásának a megőrzését, a román többségi társadalommal való párbeszédet, és az SZNT nemzetközi kapcsolatainak az építését vállalta. Úgy vélte, valamennyi területen sikerült előre lépni.
A küldöttek határozatot fogadtak el arról, hogy meghirdetik a Székely Nemzeti Tanács 1918-as megalakulásának centenáriumi évét. Ebben felkérik a székelyföldi szervezeteket, önkormányzatokat, egyházakat, egyetemeket és iskolákat, hogy 2018. november 19-ig szervezzenek rendezvényeket a centenárium kapcsán.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
Sorsdöntőnek ígérkezik az újra kiírt romániai elnökválasztás második fordulója. Ezúttal is 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat. A diaszpórában szombaton több mint 700 ezren szavaztak.
szóljon hozzá!