A Kisboldogasszony énekkar az idei felcsíki egyházi kórusok találkozóján
Fotó: Balla László
Templomba járó helybéliek alkotják a Csíkrákos-Göröcsfalva-Csíkvacsárcsi harminchét tagú egyházi kórusát. A nagy múltú énekkar tagja elkötelezettek, szívesen énekelnek, s fő motivációjuk egy jó közösség tagjának lenni.
2018. szeptember 15., 11:002018. szeptember 15., 11:00
Több mint nyolcvanéves múlttal rendelkezik Csíkrákos-Göröcsfalva-Csíkvacsárcsi egyházi kórusa, ezt bizonyítja ugyanis az egyházközség jelenlegi énekkarának egyik tagja által megőrzött, 1937. szeptember 8-án készült fénykép – tájékoztatott Bíró Attila. A helyi kántor azt is megjegyezte, habár ez a legrégebbi fénykép, ami a kórusról fennmaradt, valószínűnek tartják, hogy már az elkészülte előtt is működött énekkar az egyházközségben. Ő maga tíz éve szolgál az említett falvakban, akkor egy működő kórust vett át elődjétől, s azóta is többségében az akkori kóristákkal dolgozik együtt.
Mint megtudtuk,
Az elkötelezett kórustagok miatt az évek során jelentősen nem változott a kar összetétele, csak azok álltak ki a kórusból, akik kiöregedtek belőle. S habár a fiatalokat nehéz bevonni a kóruséneklésbe, rendszerint sikerült a kimaradt tagok helyére újakat találni, megtartva így a 35 körüli létszámot – avatott be kórusvezető. Továbbá megjegyezte,
Azzal kapcsolatban, hogy miért a Kisboldogasszony nevet választotta magának a kórus, Bíró Attila elmondta, mivel három faluból – Rákosról, Göröcsfalváról és Vacsárcsiból – származnak az énekesek, emiatt úgy látták jónak, hogy a plébániatemplom védőszentjének nevét vegyék fel. Korábban ugyanis Rákos-Göröcsfalva egyházi kórusaként emlegették őket, ami nem fedte a valóságot. A településenkénti eloszlás miatt a szólampróbákat is sokáig külön tartotta a kántor – Göröcsfalván gyűltek össze a helyiek és a rákosiak, míg a vacsárcsiak egy másik alkalommal falujukban próbálhattak –, s csak a begyakorolt művek közös próbájára kellett mindenkinek összegyűlnie.
– avatott be a kántor, hozzátéve, hogy számára ez nagy könnyítés.
A mezei, gazdaságbeli munkák miatt nem tartanak egész évben próbákat, hanem az ünnepek előtt egy-egy hónappal rendszeresítik azokat. Ez alól csak a húsvéti időszak kivétel, akkor ugyanis a nagyböjt elejétől, hamvazószerdától kezdenek gyakorolni, hogy kellőképp felkészülhessenek az ünnepkörre.
Mindezek mellett évente egyszer közös majálison is részt vesznek – részletezte a kántor. Meglátása szerint talán épp a jó közösség az, ami motiválta a kórustagokat, hogy ennyi éven keresztül kitartsanak a kóruséneklés mellett.
Bíró Attila azt is kifejtette, hogy rendszerint a nagyobb egyházi ünnepeken, templombúcsúkon énekel a kórus, valamint rendszeresen részt vesznek a Felcsíki Egyházi Kórustalálkozón is. Ez utóbbi nagy élményt jelent a kórustagoknak, hiszen ott
Kérdésünkre azt is elmondta a karvezető, hogy munkájukat, a kórustalálkozókra való utazást a helyi plébános és egyháztanács támogatja. A szükséges kottákat, mappákat a kántor ügykezeli és sokszorosítja, ehhez nem igényelnek hozzájárulást. Egyelőre kórusruhák vásárlását nem fontolgatják, mivel a legjelentősebb fellépéseken szívesen viselnek székelyruhát az énekkari tagok.
Az énekkar tagjai
Székely Magdolna, Székely Angyalka, Péter Ilona, Olti Mária, Nagy Mária, Máthé Beáta, Kósa-Kovács Erzsébet, Fodor Erzsébet, Both-Fodor Brigitta, Bőjte Anikó, Bíró Beatrix, Bartó Edit, Barabás Mónika, Balázs Éva, Balázs Erzsébet, Balog István, Dobos Loránd, Ferencz József, Fodor Csaba, Fodor Imre, Fodor István, Fodor Vilmos, Kósa-Kovács Levente, Péter István, Vass István, Csiszér Csilla, Kósa-Kovács László, Kósa-Kovács Árpád, Kósa-Kovács Emőke, Kósa-Kovács Éva, Kósa Veronika, Márton Erzsébet, Péter Mónika, Salamon Sándor, Sárig Vilmos, Szőcs Antal, Szőcs Imre.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
szóljon hozzá!