Központosított rendszerek. Légvédelmi és elektromos szirénákat használnak országszerte
Fotó: Veres Nándor
A székelyföldi nagyobb városok katasztrófavédelmi rendszereit az utóbbi években nagyrészt felújították és központosították a mai technikai elvárásoknak megfelelve. A polgárvédelmi téma kapcsán annak is utánajártunk, mi a teendő katasztrófa esetén.
2022. január 15., 22:032022. január 15., 22:03
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség által elrendelt
és főként azt a cél szolgálta, hogy felmérjék a szirénák, a riasztórendszerek állapotát. Azóta a legtöbb székelyföldi városban a szükséges javításokat, felújításokat elvégezték, hogy adott vész esetén tudják tájékoztatni a lakosságot.
„A csíkszeredai önkormányzat húsz szirénával rendelkezik, ezek közül kettő légvédelmi sziréna, a többi 5,5 kilowatt teljesítményű elektromos sziréna” – összesítette érdeklődésünkre Bors Béla csíkszeredai alpolgármester. A légvédelmi szirénákat a Majláth Gusztáv Károly téren és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház épületén helyezték üzembe több mint két éve, ezek előnye, hogy nagy a hatáskörzetük. „A riasztórendszer 2012 óta központosított, rá van kapcsolva az országos hálózatra, a szirénák többségét távvezérléssel is el lehet indítani. Ráadásul
– tudtuk meg. Ugyanakkor a lakosság riadóztatására a légvédelmi szirénákon kívül rendelkezésre áll még négy sziréna az ipari övezetekben, kettő a sörgyárnál, egy a tejfeldolgozónál és még egy a készruhagyárnál, továbbá a város területén található tíz templomi harang is, amelyekre főként hosszan tartó áramkieséskor lehet számítani.
A hargitai megyeszékhelyen egyébként a legrégebbi elektromos szirénákat 1978-ban szerelték fel, azóta szükségessé vált a rendszer korszerűsítése. Többek között 2020-ban cserélték le három sziréna vezérlőpultját, ugyanis elavultak, az önkormányzat pedig idén további öt vezérlőpult cseréjét tervezi.
Roth László, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának polgárvédelmi felelőse a városban található óvóhelyekről is beszélt; mint magyarázta, ezek többnyire az ipari létesítmények pincéjében, szociális-kulturális, közigazgatási építmények pincéiben, iskolákban, kórházakban, valamint lakóépületek alagsorában találhatók.
A 17 óvóhely hozzávetőleg 1350 személy elhelyezésére alkalmas. A polgárvédelmi felelős elmondása szerint a megyeszékhelyen főként két veszélyeztetett terület van árvíz esetén, az egyik a csíkzsögödi Kútpatak utca, valamint a Kájoni János utca csíkcsobotfalvi szakasza. Veszély esetén Zsögödben a lakosságot a szomszédos Csillag Motelbe és a helyi művelődési házba, a csobotfalvi térségben lakókat pedig a somlyói művelődési házba és a Salvator Hotelbe evakuálják.
Ha adott esetben üríteni kellene a várost, akkor becslések szerint a lakosság 20 százalékának kellene segíteni a menekítésben, ezekre az esetekre szerződésünk van szállítóval, aki segít evakuálni a többnyire mozgásukban korlátozott egyéneket” – magyarázta Roth.
Óvóhely. Szükség esetén a tömbházak pincéi is használhatók
Fotó: Veres Nándor
Székelyudvarhely területén összesen 18 sziréna van. Mint Zörgő Noémi, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal szóvivője kifejtette, ezeket a készülékeket folyamatosan ellenőrzik. „A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége (ISU) legutóbb novemberben ellenőrizte a rendszert. A szerződött szakcég emellett a tavaly még további két alkalommal vizsgálta át az összes szirénát” – magyarázta. Hozzátette, a város riasztórendszere szintén összeköttetésben áll az országos hálózattal, így
„Mindegyik készülék kitűnő állapotban van. A városházán lévő szirénát tavaly cseréltük le elektronikus készülékre. Ez a hangjelzés mellett beszéd továbbítására is képes. További 16 esetében szintén tavaly váltottunk át intelligens indítórendszerre. A riasztórendszer központi vezérlő egységét pedig még a korábbi években korszerűsítettük” – sorolta a szóvivő. A város területén egyébként 13 megkülönböztető jelzéssel ellátott óvóhely van, azonban adott esetben óvóhelyként használhatók az épületek, tömbházak pincéi is.
Kibédi Szilárdtól, a gyergyószentmiklósi városháza polgárvédelmi szakirodájának munkatársától megtudtuk, hogy a város 16 szirénával rendelkezik, amelyből 11 központosított rendszerben működik;
„Az első öt szirénát 2017-ben, további hatot pedig 2019-ben központosítottuk. Ugyanakkor az utóbbi időben mindössze egy sziréna cseréjére volt szükség, erre 2021 nyarán került sor” – közölte. Arra a kérdésre, hogy katasztrófa esetén mi a forgatókönyv, azt válaszolta, hogy a kiürítési tervben foglaltak és az előírások alapján a Csíky-kert arborétum és az ottani Szent Benedek Tanulmányi Ház van megjelölve menekülési pontként Gyergyószentmiklóson. Egyébként összesen hat óvóhely van különböző alagsorokban és pincékben kijelölve a Márton Áron, a Kárpátok, a Kossuth Lajos és a Gábor Áron utcákban, további két helyiség a Szabadság téren található.
– foglalta össze.
Borsos Csabától, a marosvásárhelyi önkormányzat illetékesétől megtudtuk, hogy a város a központosított értesítési rendszeren belül 28 szirénát működtet. Mint magyarázta, a működőképesség ellenőrzését célzó gyakorlatok során a központi riasztórendszer valamennyi szirénája működőképes volt. Ugyanakkor a rendszer további korszerűsítése érdekében tavaly tizenegy új elektronikus sziréna beszerzését kezdeményezte a városvezetés.
A vészhelyzeti forgatókönyvre irányuló kérdésünkre úgy nyilatkozott, hogy a 2005-ből származó 642-es számú kormányhatározat szabályozza a települések polgári védelmi szempontú besorolását különleges kockázatok típusai szerint. „Így a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a helyi szinten azonosított főbb kockázatokra vonatkozóan védelmi és beavatkozási terveket készítenek. Az evakuálási intézkedéseket szintén a konkrét kockázatok típusai szerint tervezik és szervezik meg, figyelembe véve a következmények alakulását és mértékét jellemző egyedi paramétereket” – osztotta meg.
Mint Alina Ciobotariu, a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) szóvivője magyarázta, Hargita megyében legfőképpen az árvizek okozhatnak vészhelyzetet, de hó- és szélviharok, illetve jégeső is lehet kiváltó oka a katasztrófahelyzetnek. Szintén problémát jelenthetnek többek között az erdőtüzek, földcsuszamlások, a földrengések és a vízszennyezés is. Kockázatot jelenthetnek még a veszélyes anyagok, vagy akár a fel nem robbant lövedékek is.
– magyarázta a szóvivő. Ugyancsak ezt a cél szolgálják egyébként a rendszeresen megszervezett riadóztatási gyakorlatok is. Általánosságban egyébként veszélyhelyzetet teremthetnek még a járványok, a földre zuhanó égi objektumok és a háború is. Utóbbi esetben jelenthetnek védelmet a lakosság számára az óvóhelyek.
A szóvivő ugyanakkor érdeklődésünkre megosztotta azokat az ajánlásokat, amelyeket katasztrófák esetén érdemes megfogadni. Árvíz idején be kell csukni az ajtókat, ablakokat és el kell zárni a villanyt és a gázt. Nem szabad használni a liftet és fel kell készülni a zóna elhagyására, a hatóságok felszólítására. Minél magasabb pontra kell feljutni, ha lehet, magunkkal kell vinni ivóvizet, élelmet, személyazonossági okmányokat, elemmel működő rádiót, elemlámpát, pótelemeket, meleg ruházatot és a fontos gyógyszereket.
Földrengés esetén, amennyiben egy épületben tartózkodik valaki, keressen menedéket egy asztal vagy ágy alatt, semmi esetre se hagyja el az épületet, amíg a földrengés tart. Ha kint tartózkodik, távolodjon el az épületektől és az elektromos kábelektől, vagy húzódjon be egy paraván alá. Ha autót vezet, álljon meg, távol az épületektől és elektromos vezetékektől, és maradjon a járműben. Ha evakuálásra kerül a sor, akkor minden esetben be kell tartani a hatóságok utasításait.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!