Az ügyészségek a nyomozás során általában kedvező elbírálást kapnak a telefonbeszélgetések lehallgatására
Fotó: Barabás Ákos
A telefonlehallgatási kérelmek kedvező elbírálási arányáról végzett országos kutatást a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem jogi karának egyik professzora, a bírósági adatok alapján. Kiderült, hogy az ítélőszékek majdnem minden ügyészségi kérést jóváhagynak, az országos átlag meghaladja a kilencven százalékot, Hargita megyében pedig még a hazai középértéknél is magasabb ez az arány.
2017. május 18., 13:222017. május 18., 13:22
Radu Chiriță kolozsvári jogprofesszor és ügyvéd kezdett el kutatni egy strasbourgi emberjogi bírósági határozat nyomán. Kutatásában azt vizsgálta, hogy a romániai bíróságok miként viszonyulnak az ügyészségek lehallgatási kéréseihez. Az immár egy éve tartó kutatómunka során, ami 234 ítélőszéket érintett (Románia összes bíróságát), kikérte azoknak a 2010 és 2015 között keltezett kéréseknek a határozatait, amelyekben az ügyészség jóváhagyást kért a gyanúsítottak telefonbeszélgetéseinek lehallgatására. A kutatás nem ment zökkenőmentesen, nem sikerült minden bírói intézménytől beszerezni az információkat,
Ennek ellenére elegendő anyag gyűlt össze egy statisztika összeállítására.
Az említett időszakban országszerte 109 946 lehallgatási kérelmet nyújtottak be a bíróságokhoz, amelyek 102 729-et hagytak jóvá, azaz a kérések 93,44 százalékát. Radu Chiriță szerint ez megközelítőleg 300 ezer ember lehallgatását jelentheti, figyelembe véve, hogy senki sem beszél egyedül telefonon. Ezek nem olyan típusú lehallgatások, amelyben egy számítógép bizonyos kulcsszavakat figyel, majd ezek elhangzása esetén jelez, és utólag meghallgatják az adott beszélgetéseket. Ezekben az esetekben
A Hargita megyében működő ítélőszékekre vonatkozó adatokat megvizsgálva statisztikailag a Hargita Megyei Törvényszék 98,68 százalékos jóváhagyási rátával az első helyen áll, ugyanis 361 kérésből 356-ot pozitívan bíráltak el. A lehallgatási kérések kedvező elbírálását tekintve az udvarhelyi bíróság csak kevéssel marad el a törvényszék mögött, ugyanis az említett időszakban 101 lehallgatási kérés közül 99-et hagyott jóvá, azaz a kérések 98,02 százalékát kedvezően bírálták el. A csíkszeredai bíróságon 207 kérésből 196-ot hagytak jóvá, ami 94,69 százalékos arányt jelent. A gyergyószentmiklósi bíróság 51 kérésből 50-et hagyott jóvá, tehát a kérések 98,04 százalékát.
Feltételek
A telefonbeszélgetések lehallgatása a büntetőjogi perrendtartási törvénykönyv értelmében bizonyítéknak minősül. Olyan esetekben kérvényezheti az ügyészség az ilyen jellegű megfigyelést, amikor nincs más módja a bizonyítékok megszerzésének, a megfigyeléssel járó jogsértés arányos a bűncselekmény súlyosságával, és fennáll egy bűncselekmény elkövetésének veszélye. Feltétel az is, hogy súlyos, tehát legkevesebb öt év szabadságvesztéssel járó bűncselekmény esetében kérhető a lehallgatás, vagy a tett egyike kell legyen a büntetőjogi perrendtartási törvénykönyv 139. cikkelyének 2. bekezdésében felsorolt bűncselekményeknek.
A jogi szakértő szerint azért aggasztók a magas jóváhagyási arányok, mert az ügyészségek iránti bírósági részrehajlást tanúsíthatják, hiszen – vélekedése szerint –
A strasbourgi emberjogi bíróság a Iordachi és mások kontra Moldova ügyben úgy fogalmazott, hogy egy ország törvénye akkor biztosít megfelelő védelmet a túlkapások ellen, ha alaposan meghatározza azt, mit értünk az „alapos gyanú” kifejezésen, ami a lehallgatások engedélyezésének egyik feltétele.
Fotó: Barabás Ákos
Kérdésünkre a Hargita Megyei Törvényszék egyik ügyésze elmondta, hogy csakis abban az esetben kérvényeznek lehallgatást, ha az tényleg szükséges. Ugyanakkor azt is közölte, hogy az említett statisztikákba a korrupcióellenes ügyészség (DNA), valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) lehallgatási kérései is beletartoznak, ám azokkal kapcsolatban nem tud nyilatkozni. Az ügyész felhívta a figyelmet arra is, a statisztikában nem szerepel az, hogy az ügyészek által vezetett nyomozásoknak mekkora hányadát teszik ki azok az ügyek, amelyekben lehallgatásokat hagytak jóvá.
A témával kapcsolatban megkerestük Lőrincz Rómeót, a Hargita Megyei Törvényszék sajtószóvivőjét is, aki rámutatott, hogy ezeket a számokat további kutatással kell megerősíteni, ugyanis
A székelyudvarhelyi bíróság szóvivője érdeklődésünkre azt közölte, hogy csak azokat a lehallgatásokat hagyják jóvá, amelyek teljesen megalapozottak és törvényesek.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!