A megtalált bronzkori sisak. Kincsesbányának bizonyul Maros megye
Fotó: Haáz Vince
Kiállt a földből egy sisak gombja, így találtak az értékes bronzkori régészeti leletre egy Nyárádszereda határában lévő domboldalon. A megtalált tárgyakat a Maros Megyei Múzeum szakemberei restaurálják, majd felbecsültetik az értékét.
2018. november 29., 11:552018. november 29., 11:55
Újabb régészeti leletet talált egy amatőr régész Maros megyében két hete,
Mint Rézi Botond archeológus, a bronzkor szakértője elmondta, az új lelet többek között egy igen értékes harangalakú sisakot tartalmaz, amely a Krisztus előtti 9–10. századból származik. Ezt egy öntött bronzlemezből faragták ki sisakalakúra, belső részében, a perem felett szegecslyukak találhatók, a feltételezések szerint növényi vagy állati eredetű bélés is volt benne. Tetején díszített gomb található, a sisakon nincs más díszítőelem.
Romániában még kettő van ilyen, egyiket Nagykárolyban találták, a másikat Brassó megyében” – tájékoztatott Rézi Botond. A szakembertől megtudtuk, hogy az említett sisak mellett találtak még két bronz bográcsot, de ezek közül egyik sem teljes, csak darabok vannak meg belőlük. Ezek közül az egyiket – szakértők szerint – Szlovákia vagy Észak-Magyarország területén készíthették, a másikhoz hasonlót találtak már Erdélyben és Észak-Németországban is – Európa-szerte tíz-tizenöt van belőlük. Az amatőr régész továbbá jó állapotban lévő héttokos baltát és nyolc megmunkálatlan karperecet is talált.
A régész hangsúlyozta, nemcsak a kincsleletek tanulmányozásából, hanem a helyszín további feltárásából is sok mindent megtudhatnak a régészek. Éppen ezért
A szerencsés megtaláló elmondása szerint a sisak gombja kiállt a földből, így talált rá. A tárgyakat kiásta, eljuttatta a Maros Megyei Múzeumhoz, ahol szakemberek restaurálják.
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltántól, a Maros Megyei Múzeum igazgatójától megtudtuk, hogy miután a bronzkori kincseket restaurálták, szakértők fogják felmérni, és akkor derül ki, hogy mekkora az értékük. A megtalálót ezután díjazni fogja a múzeum. Az igazgató nem kívánt az összegek nagyságáról beszélni, de elmondta,
Idén ez a harmadik lelet, amit Maros megyében találtak, korábban bukkantak rá a marosfelfalusi fibulára, amely Európában egyedüli, valamint a mezőbándi leletre, amely Európa-szinten a második legnagyobb mennyiségileg.
Pályázati pénzből vásárolna festményt a múzeum
Ötvenezer euróért szeretné megvásárolni a Maros Megyei Múzeum Nicolae Tonița 1919-ben festett Fogolyszoba című festményét. Soós Zoltán igazgatótól megtudtuk, hogy az alkotás egy aukciós ház árverésén 100 ezer euróra volt értékelve, de mivel komorabb hangulatú, és a fogságról szól, a magángyűjtők nem vették meg. A múzeum kormányzati pályázati pénzből szeretné jövőre megvásárolni ezt a lealkudott árú festményt, amely szépen kiegészítené a múzeum tulajdonában már meglévő, tíz darabból álló Tonița-festménygyűjteményt. A Fogolyszoba jelenleg a múzeumnál van letétben.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
1 hozzászólás