Hirdetés
Hirdetés

Szijjártó Marosvásárhelyen: az uniós intézmények nem tudnak a válságban kiutat találni a nehéz helyzetből

Az európai unió intézményeiben alkalmazott kettős mércéről, az ukrajnai háborúról, de a keresztény hit felvállalásának fontosságáról is beszélgetett hétfőn este Marosvásárhelyen Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Simon Virág

2024. május 27., 20:102024. május 27., 20:10

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az európai unió intézményeiben alkalmazott kettős mércéről, az ukrajnai háborúról, de a keresztény hit felvállalásának fontosságáról is beszélgetett hétfőn este Marosvásárhelyen Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Simon Virág

2024. május 27., 20:102024. május 27., 20:10

Hétfőn délben még Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót, kevéssel 17 óra után meg Marosvásárhelyre érkezett Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere. A Kultúrpalotában egy kézfogás és egy fénykép erejéig találkozott a Maros megyei polgármesterekkel, majd

Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével a nagyszínpadon időszerű kérdésekről beszélgettek, a Nincs mese! nevet kapó megmondóesten.
Hirdetés

A felújított Kultúrpalotában telt ház volt, a politikusokon túl sok marosvásárhelyi is kíváncsi volt a beszélgetésre.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Jó hely Vásárhely, de hétfőn este Csíkszereda jobb lett volna

A külügyminiszter azzal kezdte a beszédét, hogy hétfőn este inkább Csíkszeredában szeretett volna lenni, hogy a Csíkszereda-Dinamó focimeccset élőben nézhesse. Annak ellenére, hogy Csíkszeredába szeretett volna eljutni, örül, hogy mégis Marosvásárhelyre érkezett Brüsszelből érkezett, ahol a fő téma immár két és fél éve az ukrajnai háború.

Megtudtuk, hogy a külügyminiszterek három fontos témáról egyeztettek: az Oroszországgal szembeni 14. szankciós csomagról, amire azért volt szükség, mert az előzőek kudarcot vallottak.

Szó volt arról is, hogy 6,5 milliárd eurót kellene adni az ukránoknak, de arról is, hogy a befagyasztott orosz vagyonból fegyvert kellene venni.

A politikus közvetlenül beszélt mindarról, ami a délelőtti megbeszélésen zajlott, és megtudhattuk, hogy szóba került az orosz gáz, de a magyar cégek érdekei is.

Szijjártó kihangsúlyozta, hogy Magyarország békepárti volt és az is marad.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Nagy a megosztottság

Kelemen Hunor arra kereste a választ, hogy vajon miért olyan nagy az elégedetlenség az európai unió intézményeivel szemben Magyarországon és Romániában? A magyar külügyminiszter szerint

az elmúlt években bebizonyosodott, hogy az uniós intézmények nem tudnak a válságban megoldásokat, kiutat találni a nehéz helyzetből.

Azok a megoldások voltak jók, amelyeket a tagországok maguk hoztak, vagy a kormányközi összefogás nyomán fogalmazódtak meg. Bebizonyosodott, hogy

a határvédelem és a migránsok beengedése kapcsán is, hogy a tagállami válasz volt jó, hiszen Magyarország határait úgy lehetett megvédni, hogy összefogtak a csehekkel, szlovákokkal, lengyelekkel.

Szijjártó szerint az ukrán gabona behozatala esetében is kiderült, hogy a brüsszeli politikusok által biztosított szabad út és kedvezményes kereskedelem nem megfelelő a tagországok mezőgazdasága számára, minden uniós államban tiltakoztak emiatt a gazdák.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Kérik vissza Európát, az uniót

Az RMDSZ elnöke arra is kíváncsi volt, hogy miként lehet újra az embereknek visszaadni Európát és az uniót? Szijjártó szerint

az Európai Unió fel kell hagyjon a képmutatással és a választott képviselők újra őszintén fel kell vállalják véleményüket és nem szabadna többet a kettős mércét alkalmazzák.

Arról beszél, hogy az európai uniós gazdasága jelentősen visszaesett, az Egyesült Államok és Kína is rég megelőzte. Példaként említette, hogy Amerikában folyamatosan támogatják a saját cégeiket és előnyben részesítik őket az uniós cégekkel együtt. Ezzel ellentétben, ha egy uniós tagország saját költségvetéséből akarja támogatni a saját országában levő beruházásokat, a cégeket, de ehhez 3-4 évig kell várjanak az uniós engedélyre.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Kelemen Hunor szerint

a kisebbségi jogok, a Minority Safepack kisebbségvédelmi polgári kezdeményezés, de Románia schengeni csatlakozása kapcsán is tapasztalható, hogy az európai uniós kettős mércéjét alkalmaz.

A magyar külügyminiszter elmondta, hogy az Európai Parlamentbe olyan embereket kell bejuttatni, akik megértik, hogy mit akarnak a tagországok lakói, maguk mögött hagyják a kettős mércét és az EU érdekében dolgoznak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hogyan csinálunk békét?

A beszélgetés kitért arra, az ukrajnai háborúra is, és Szijjártó szerint az a legfontosabb kérdés, hogy hogyan lesz béke, hogyan lehet véget vetni az öldöklésnek? Véleménye szerint

ez egy olyan háború, amelyet egyik fél sem tud megnyerni.

Mint fogalmazott, egy nukleáris szuperhatalmat nem lehet legyőzni, mert ha sarokba szorítják, akkor bevetheti az atomfegyereket. Kiemelte: a tömérdek mennyiségű fegyvert az ukránok arra használták, hogy lassítsák Oroszország előrehaladását.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A fegyverszállítások nem tudják a háború menetét megfordítani, csak a pusztítás mértékét tudják növelni.

Szijjártó szerint békeasztalhoz kellene ültetni a feleket, de egyelőre nem erről, hanem a szárazföldi csapatok biztosításáról és atomfegyverekről beszélnek a brüsszeli politikusok.

Idézet
Nem szabad engedni annak, hogy önöket, minket beletoljanak a háborúba”

– jelentette ki Szijjártó.

Kérdések és válaszok

Kérdésre válaszolva, a szülőföldön való megmaradása lehetőségeiről beszélve Szijjártó Péter elmondta, hogy

Magyarországon, a gazdasági fejlesztésekkel is sikerült csökkenteni a fiatalok kivándorlását, és amennyiben szükség van erre, akkor a magyar kormány hajlandó folytatni az Erdélyben is elindított gazdaságfejlesztő programokat.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Kelemen Hunor szerint fontos, hogy a fiatalok, ha el is mennek külföldre dolgozni, akkor jöjjenek haza, és itt alapítsanak családot, hiszen itt tudnak igazán otthon lenni. Kelemen szerint

jó család- és gazdaságpolitikával itthon lehet tartani, haza lehet hívni a fiatalokat.

A két politikus beszélt arról is, hogy fontos a keresztény mivoltunkat megvallani, felvállalni, és Szijjártó Péter elmondta, hogy ő abban reménykedik, hogy az elkövetkező időszakban keresztény értékeket képviselő uniós képviselők lesznek többségben az Európai Parlamentben.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány
2026. április 02., csütörtök

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke

Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke
2026. április 02., csütörtök

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?

Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket

Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket
2026. április 02., csütörtök

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről
2026. április 02., csütörtök

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban

Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése

Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése
2026. április 02., csütörtök

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk

Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Hirdetés