Különböző hangszerekkel is megismerkedhettek a gyimesbükki ifjak az elmúlt napokban
Fotó: Salamon József
A gyimesbükki diákok népi kultúrába való bevezetése, közösséggé válása a célja a mostanra már hagyományossá vált Gyimesbükki Tábornak, amelyet idén augusztus 9–15-e között tart a gyimesbükki plébánia.
2017. augusztus 13., 21:372017. augusztus 13., 21:37
Szerdán kezdődött el az a nagy népszerűségnek örvendő gyimesbükki hagyományőrző tábor, amelyet most már több mint tíz éve szervez meg a helyi római katolikus egyház a környékbeli gyermekek, fiatalok számára.
– ismertette Salamon József. A gyimesbükki római katolikus plébános megjegyezte, mivel hagyományőrző táborról van szó, értelemszerűen a közel egy hetes program alatt jelentős hangsúlyt kap a néptánc- és népzeneoktatás, az emlékév okán pedig Szent László-legendákat is feldolgoznak, sőt a táborhimnuszt is az egyik Szent László-ének dallamára fogalmazták meg. Emellett a kézműves és sporttevékenységek sem hiányoznak a programból.
Fotó: Salamon József
Mivel a szükségtemplomban jelenleg felújítás zajlik, a kiscsoportos, korosztályonkénti foglalkozások a korábbiakhoz képest nem ott, hanem a plébánia udvarán felállított sátrak alatt zajlanak – az időjárás kedvez számukra, hiszen mindeddig nem kellett az eső miatt aggódniuk. Emellett a délelőtti tanításokat a templomban tartják, illetve a plébániában lévő nagyterem is a gyermekek és tanítóik rendelkezésére áll a tábor alatt.
A zárónap estéjén pedig a 18 évesek bálját is megtartják – részletezte a lelkipásztor.
Fotó: Salamon József
Kérdésünkre azt is kifejtette a plébános, hogy ez a tábor pedig lehetőséget biztosít arra, hogy találkozzanak, közösen tanuljanak az egyébként egymástól távol élő ifjak is. Illetve mivel a helyi gyermekek kilenc oktatási intézményben tanulnak, amelyből csak kettőben zajlik magyar oktatás, így ez a tábori hét minden évben a magyar énekek, népszokások megélését, megőrzését is segíti.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!