Lefekvés előtt legalább egy órával „búcsúzzunk el” az elektronikus eszközöktől, a gyerekek minél rövidebb képernyőidejére pedig fektessünk nagy hangsúlyt – ugyanis a kijelzők bámulása nemcsak a szem egészségére, hanem az idegrendszerre is káros.
2025. március 14., 17:142025. március 14., 17:14
2025. március 14., 17:202025. március 14., 17:20
Különböző szembetegségekről, megelőzési módokról, kezelésekről, műtéti beavatkozásokról szóló videós sorozatunk második részében a gyerekek képernyőidejéről, a kijelzők káros hatásairól beszél Marc Tiberiu gyergyószentmiklósi szemész főorvos.
A szakember kifejtette: a koronavírus-járvány óta, amikor a tanítás átállt az online térbe, felméréseket végeztek, és már vannak adatok arra vonatkozóan, hogy mennyire ártalmas a képernyő előtt töltött idő a gyermekek számára. Most már köztudott, hogy
Szemészetileg ez azért káros, mert a szemünk akkor van nyugalmi állapotban, amikor öt méternél nagyobb távolságra tekintünk. Ennél kisebb távolság esetében a szem belsejében lévő kicsi izmok össze kell zsugorodjanak azért, hogy a fókuszt tudják távolról közelre hozni. A szemeink úgy voltak „kialakítva”, hogy az idő 70–80 százalékában távoli látásra használjuk őket, és csak 20–30 százalékát közelre. Csakhogy ez már rég nem így történik, akár azt is mondhatjuk, hogy ez az arány megfordult. Ennek köszönhetően ezek a kis izmok folyamatosan össze vannak zsugorodva, így
A monitorok által kibocsátott kék fény ugyancsak káros a szemre és az idegrendszerre, ezért ajánlatos, hogy ne a telefonunkkal a kezünkben aludjunk el, hanem lefekvés előtt legalább egy órával tegyük le ezeket az eszközöket.
Sorozatunk első részében a szemorvos a különböző korosztályok leggyakoribb szembetegségeiről osztott meg hasznos információkat.

Minden korosztálynak megvannak a leggyakoribb szembetegségei, legyen szó fénytörési rendellenességekről, retinaelváltozásokról, vagy éppen cukorbetegség okozta diabéteszes retinopátiáról.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
szóljon hozzá!