
Egyre több helyen marad a kukában és a kuka mellett a szemét
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi vészhelyzeti bizottság pénteki ülésén sürgősségi állapotot hirdetett ki a megyeszékhelyen, megállapítva, hogy az utcán maradt háztartási hulladék miatt veszélyben van a vásárhelyiek egészsége. Soós Zoltán polgármester azonnali tanácsülést hívott össze, és az önkormányzati képviselők második nekifutásra elfogadták, hogy sürgősségi eljárással új szemétszolgáltatóval kötnek szerződést.
2021. június 11., 18:422021. június 11., 18:42
2021. június 11., 18:472021. június 11., 18:47
Immár negyedik alkalommal hagyja az utcán a szemetet Marosvásárhelyen a szemétszolgáltatást biztosító magáncég tavaly nyár óta, sőt a városvezetés szerint visszautasítja a városszintű nagytakarítást is. Az elmúlt napokban a helyi rendőrök és a közterületrendezési igazgatóság munkatársai felleltározták a városban azokat a helyeket, ahonnan nem szállították el a kihelyezett szemetet. A városháza szerint
Soós Zoltán ismertette a fennálló helyzetet a helyi vészhelyzeti bizottsággal, elmondva, hogy
A bizottság kihirdette a sürgősségi állapotot. Ez lehetővé teszi, hogy a helyi tanács és a városvezetés rendkívüli döntéseket hozzon. Soós Zoltán azonnal összehívta a városi tanácsosokat pénteken délután három órára.
Az ülés kezdetén a Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosa, Radu Bălaș szóvá tette, hogy nem tudnak tárgyalni és szavazni, ha nem ismerik a határozattervezetet, amely napirenden van. Az ülést végül elhalasztották, hogy a tanácsosoknak elküldjék az egyetlen napirendi pontot.
A városlakók egyetértenek abban, hogy ilyen szemetes nem volt Marosvásárhely az elmúlt 25 évben
Fotó: Haáz Vince
Az online ülésen a választott önkormányzati képviselőknek dönteniük kellett a szemétszolgáltatás biztosításának folytonosságáról, és
Soós Zoltán polgármester szerint többször, írásban küldtek rendelést a jelenlegi szolgáltatónak, hogy gyűjtse be a szemetet, és felkérték, hogy vállalja el a városszintű nagytakarítást. Sem a rendelésre, sem a felkérésre nem válaszolt, sok helyen az utcán hagyva a hulladékokat. A városvezető azt is elmondta, hogy
Így a törvény értelmében amíg az óvást az országos szakhatóság nem tárgyalja, ők nem tudnak szerződést kötni az új szolgáltatóval, ami azt is jelenti, hogy a városra napi több ezer lejes pénzbírság vár a szelektív hulladék összegyűjtésének elmulasztása miatt.
Soós Zoltán arra kérte a tanácsosokat, szavazzák meg, hogy a sürgősségi állapotra való tekintettel azonnal köthessen szerződést egy új szolgáltatóval, aki nekifoghat kitakarítani a várost.
A jelenlévő képviselő-testületi tagok közül két POL-tanácsos tartózkodott, a többiek igennel szavaztak. A POL-osok arra hivatkoztak, úgy érzik, nem ismerik teljesen a „szemétháború” részleteit, és
A péntek délutáni döntés alapján Soós Zoltán szerződést köthet egy új szemétszolgáltatóval, egyelőre harminc napra, hosszabbítási lehetőséggel. Az új szolgáltató elkezdheti a szemétkupacok begyűjtését, és előreláthatóan a városszintű nagytakarítás megszervezése is napok kérdése lesz.

A Sylevy szemétszolgáltató által felhalmozott adósság miatt hétfőn és kedden nem mehettek be a kukásautóik a kerelőszentpáli telepre, így nem is gyűjtötték össze a háztartási és utcai hulladékot Marosvásárhelyről. A kérdés rendezése érdekében kedden két találkozó is volt.

A marosvásárhelyi városháza ígérete szerint szerdán délután elindultak a kukásautók, hogy begyűjtsék a hétfő óta a város utcáin hagyott háztartási hulladékot. A gond azonban korántsem oldódott meg, hiszen a felek egymásra mutogatnak és egymást okolják a kialakult helyzet miatt.

Továbbra sem rendeződött megnyugtatóan a szemételszállítás kérdése Marosvásárhelyen. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy kedden több helyen a kukákban maradt a szemét, és szerdán is elmaradásokkal gyűjtötték össze a háztartási hulladékot.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!