
Két napja nem viszik el a szemetet Marosvásárhelyről
Fotó: Haáz Vince
A Sylevy szemétszolgáltató által felhalmozott adósság miatt hétfőn és kedden nem mehettek be a kukásautóik a kerelőszentpáli telepre, így nem is gyűjtötték össze a háztartási és utcai hulladékot Marosvásárhelyről. A kérdés rendezése érdekében kedden két találkozó is volt. A marosvásárhelyi városháza drasztikus megoldáshoz is folyamodhat.
2021. február 09., 19:042021. február 09., 19:04
2021. február 09., 21:342021. február 09., 21:34
A Marosvásárhelyen, illetve Maros megye több területén is szolgáltató Sylevy nem törlesztette a kerelőszentpáli szeméttelepre bevitt hulladék után felszámolt díjakat, így
Mint az Iridex képviselője, Ștefan Murariu a Székelyhonnak elmondta, a Sylevy egymillió lejjel tartozik nekik, de más Maros megyei cégek is adósak, így a tartozások több mint hárommillió lejre rúgnak. „Ilyen körülmények között nem lehet a szeméttelepet működtetni, az állammal szembeni kötelezettségeket kifizetni, az alkalmazottaknak fizetést adni, a gépekbe üzemanyagot vásárolni.
Előre szóltunk és értesítettük a szolgáltatót, hogy fizetnie kell, másképp nem fogadjuk hétfőtől az autókat. Semmi nem történt, így hétfőtől ígéretünkhöz híven nem engedtük be a Sylevy kukásautóit a telepre.”
Murariu elmondta, kedden találkozót kezdeményezett a város és a megye, valamint a Maros megyei hulladékgazdálkodást felügyelő társaság vezetőivel, hogy megoldást találjanak a felmerült problémára. Ő két javaslattal állt elő a megbeszélésen:
a városvezető írja alá az Iridex és a Sylevy közötti szerződést, garanciát vállalva, hogy a Sylevy ki fogja fizetni a teleppel szembeni adósságokat;
vagy kössön a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal egy külön szerződést velük, amely alapján a város törleszti a Marosvásárhelyről begyűjtött és hozzájuk letett szemét tárolását, feldolgozását.
„Ha a város tisztaságot akar, akkor ezért fizetnie kell. A szolgáltatóval kapcsolatos nézeteltérés nem érdekel minket, mi azt akarjuk, hogy fizessék ki a kiállított számlákat, másképp az autókat továbbra sem engedjük be, a város utcáin, terein marad a hulladék” – fejtette ki határozottan Murariu, aki várja a városvezetés válaszát, hogy melyik megoldást fogadja el, és annak függvényében fogadja be a vásárhelyi szemetet.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója, Marius Libeg a Székelyhonnak kedden délután azt nyilatkozta, hogy előreláthatóan drasztikus megoldáshoz fognak folyamodni annak érdekében, hogy ne maradjon a szemét a város utcáin. Kiemelte, a polgármesteri hivatal a Slylevy céggel egy évre szóló, idén júniusban lejáró szerződéséből, amelynek összértéke 37 millió lej, már 19 millió lejt kifizetett, nincs elmaradása. Az Iridex céggel is van szerződése a városnak, egy úgynevezett engedményezési megállapodás, amely alapján átvállalta a szemétteleppel szembeni kötelezettségeket, és kifizetett már egy 2,5 millió lejes számlát, továbbá ki van állítva egy újabb, 800 ezer lejről szóló számla, de ennek a kifizetési határideje február 26.
„A marosvásárhelyi városvezetés mindkét szolgáltató felé törlesztette a kintlevőségeket. Biztosítjuk a városlakókat, hogy megtaláljuk a megfelelő megoldást annak érdekében, hogy ne maradjon a szemét a város utcáin, akkor is, ha drasztikus megoldásokhoz kell forduljunk.”
Fotó: Haáz Vince
Megpróbáltuk megtudni a Sylevy cég álláspontját is, de érdeklődésünkre a cég hivatalos honlapján lévő mobiltelefonszámon azt a választ kaptuk, hogy hamarosan lesz egy sajtótájékoztató, és ott majd mindent elmondanak.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!