
Két napja nem viszik el a szemetet Marosvásárhelyről
Fotó: Haáz Vince
A Sylevy szemétszolgáltató által felhalmozott adósság miatt hétfőn és kedden nem mehettek be a kukásautóik a kerelőszentpáli telepre, így nem is gyűjtötték össze a háztartási és utcai hulladékot Marosvásárhelyről. A kérdés rendezése érdekében kedden két találkozó is volt. A marosvásárhelyi városháza drasztikus megoldáshoz is folyamodhat.
2021. február 09., 19:042021. február 09., 19:04
2021. február 09., 21:342021. február 09., 21:34
A Marosvásárhelyen, illetve Maros megye több területén is szolgáltató Sylevy nem törlesztette a kerelőszentpáli szeméttelepre bevitt hulladék után felszámolt díjakat, így
Mint az Iridex képviselője, Ștefan Murariu a Székelyhonnak elmondta, a Sylevy egymillió lejjel tartozik nekik, de más Maros megyei cégek is adósak, így a tartozások több mint hárommillió lejre rúgnak. „Ilyen körülmények között nem lehet a szeméttelepet működtetni, az állammal szembeni kötelezettségeket kifizetni, az alkalmazottaknak fizetést adni, a gépekbe üzemanyagot vásárolni.
Előre szóltunk és értesítettük a szolgáltatót, hogy fizetnie kell, másképp nem fogadjuk hétfőtől az autókat. Semmi nem történt, így hétfőtől ígéretünkhöz híven nem engedtük be a Sylevy kukásautóit a telepre.”
Murariu elmondta, kedden találkozót kezdeményezett a város és a megye, valamint a Maros megyei hulladékgazdálkodást felügyelő társaság vezetőivel, hogy megoldást találjanak a felmerült problémára. Ő két javaslattal állt elő a megbeszélésen:
a városvezető írja alá az Iridex és a Sylevy közötti szerződést, garanciát vállalva, hogy a Sylevy ki fogja fizetni a teleppel szembeni adósságokat;
vagy kössön a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal egy külön szerződést velük, amely alapján a város törleszti a Marosvásárhelyről begyűjtött és hozzájuk letett szemét tárolását, feldolgozását.
„Ha a város tisztaságot akar, akkor ezért fizetnie kell. A szolgáltatóval kapcsolatos nézeteltérés nem érdekel minket, mi azt akarjuk, hogy fizessék ki a kiállított számlákat, másképp az autókat továbbra sem engedjük be, a város utcáin, terein marad a hulladék” – fejtette ki határozottan Murariu, aki várja a városvezetés válaszát, hogy melyik megoldást fogadja el, és annak függvényében fogadja be a vásárhelyi szemetet.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi polgármester kommunikációs tanácsadója, Marius Libeg a Székelyhonnak kedden délután azt nyilatkozta, hogy előreláthatóan drasztikus megoldáshoz fognak folyamodni annak érdekében, hogy ne maradjon a szemét a város utcáin. Kiemelte, a polgármesteri hivatal a Slylevy céggel egy évre szóló, idén júniusban lejáró szerződéséből, amelynek összértéke 37 millió lej, már 19 millió lejt kifizetett, nincs elmaradása. Az Iridex céggel is van szerződése a városnak, egy úgynevezett engedményezési megállapodás, amely alapján átvállalta a szemétteleppel szembeni kötelezettségeket, és kifizetett már egy 2,5 millió lejes számlát, továbbá ki van állítva egy újabb, 800 ezer lejről szóló számla, de ennek a kifizetési határideje február 26.
„A marosvásárhelyi városvezetés mindkét szolgáltató felé törlesztette a kintlevőségeket. Biztosítjuk a városlakókat, hogy megtaláljuk a megfelelő megoldást annak érdekében, hogy ne maradjon a szemét a város utcáin, akkor is, ha drasztikus megoldásokhoz kell forduljunk.”
Fotó: Haáz Vince
Megpróbáltuk megtudni a Sylevy cég álláspontját is, de érdeklődésünkre a cég hivatalos honlapján lévő mobiltelefonszámon azt a választ kaptuk, hogy hamarosan lesz egy sajtótájékoztató, és ott majd mindent elmondanak.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!