A zenekar koncertje felkeltette a figyelmet. Per lett belőle
Fotó: Ürmösi Levente Mihály
Jogerősen pénzbírság kifizetésére ítélték, illetve három évre eltiltották a romániai fellépésektől a magyarországi Kárpátia rockzenekar énekesét. Közel másfél évig tartott a per, amelyet a csíkszeredai ügyészség kezdeményezett.
2018. január 04., 08:052018. január 04., 08:05
2018. január 04., 08:112018. január 04., 08:11
A Kárpátia rockzenekar 2014. június 6-án, a pünkösdi búcsú előtti napon lépett fel Csíkszeredában, de
Következő év vége felé a csíkszeredai ügyészség vádat emelt Petrás János László énekes ellen, „emberiesség elleni bűntettekért felelős személyek kultuszának éltetéséért, vagy fasiszta, rasszista, idegengyűlölő eszmék terjesztéséért” – amely a 2002-ből származó 31-es számú sürgősségi kormányrendelet előírásainak alapján büntetendő.
A vádirat megállapítja, hogy a csíkszeredai fellépésen Petrás harcra, az elveszített területek visszaszerzésére buzdította a magyarokat, székelyeket a Krím-félszigeten történtek mintájára, kifogásolva a trianoni békeszerződést, megsértve, „bocskorosnak” és „megszállónak” nevezve a románokat. Úgy értékelték, hogy az elhangzottak által az énekes fokozta a résztvevők románellenes érzelmeit, az etnikai intoleranciát, és
A per 2016-ban kezdődött, az előzetes meghallgatások után a tárgyalást nem a Hargita Megyei Törvényszéken, hanem a Csíkszeredai Bíróságon folytatták le. A vádlott jogi képviselője kérte különböző bizonyítékok kizárását is.
Tavaly év végén az ítélőtábla a fellebbezést elutasította, az ítélet így jogerőssé vált. Mint a Csíkszeredai Bíróság által rendelkezésünkre bocsátott indoklásból kitűnik, a vizsgálat során nem igazolódott, hogy fennáll egy idegengyűlölő, fasiszta, rasszista jellegű csoport létrehozásához kapcsolódó bűncselekmény gyanúja. A bíróság szerint nincs arra bizonyíték, hogy 2003-ban az együttest ilyen céllal hozták létre, és hogy a tagok beleegyeztek volna, hogy az elkövetkezőkben bűncselekményeket kövessenek el.
Így
A vádlott nyilatkozata szerint minden magyarnak joga van kifejteni véleményét Trianonról, a háborús dalokban pedig a magyar katonák hősiességét magasztalták. Úgy értékelte, az elveszített területeket békés eszközökkel, és nem harccal lehet visszaszerezni, a harcra való hivatkozás pedig metaforikus jellegű.
– derül ki a bírósági dokumentumból.
Három évig nem léphet fel
A bíróság úgy értékelte, hogy a koncerten elhangzottak túllépik a szabad véleménynyilvánítás törvény által garantált kereteit, és a jelzett törvényes előírás – amely alapján a vádemelés történt – az európai joggyakorlatban is létezik. Megállapítják, a „Székelyföld nem Románia” kijelentés sérti Románia Alkotmányát, és hogy a vádlott irredenta, gyűlöletkeltő eszméket terjesztett, ezért a bűncselekmény elkövetése valós.
Ezért Petrás János Lászlót 9000 lej értékű pénzbírság kifizetésére kötelezték, ugyanakkor három évre eltiltották a Romániában való fellépéstől.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
5 hozzászólás