
Nem volt elég idő mindenkinek a meggyőzésére, illetve a módosító javaslat biztonságos előkészítésére. Így tehát nőni fog a távhő lakossági ára. Archív
Fotó: Beliczay László
Az önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülését megszakítva, a szünetben egyeztettek a frakciók egy, a szakbizottsági véleményezést követően felmerült módosítási javaslatról, amely a távhőszolgáltatás árkompenzációjának a növelésére irányult. Végül eredeti formájában fogadták el az előterjesztett javaslatot a képviselők, amelynek értelmében drágább lesz a távfűtés, mint az előző fűtési szezonban.
2024. június 27., 14:022024. június 27., 14:02
Elfogadta csütörtöki ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület a távhőszolgáltatás közbeszerzési eljárására vonatkozó dokumentációt tartalmazó határozattervezetet, amely a távfűtés új lakossági árát is tartalmazza.
Mint ismert, szerződést bontott a város a távhőszolgáltató vállalattal és egy közbeszerzési eljárás során kötnek új szerződést a szolgáltatásra, hogy
Ez ugyanis áprilistól megszűnt, így majdnem a háromszorosára, 1040 lejes gigakalóriánkénti árra nőtt a távfűtés lakossági költsége – ez megegyezik a távhőenergia előállítási árával.
A csütörtöki ülésen a vonatkozó határozattervezet bemutatásában elhangzott: tavaly a megtermelt és eladott hőenergia közti különbség 41,29 százalékos volt, ez volt a valódi veszteség aránya, így ilyen mértékű szubvenciót javasolnak. A távhő lakossági ára így az előállítási ár 58,71 százalékát tenné ki.
Az említett 1040 lejes előállítási árral számolva ez 610 lejes lakossági árat eredményez gigakalóriánként, az előző fűtési szezonban alkalmazott 390 lejes árhoz képest.
Ezt az árnövekedést kifogásolta az RMDSZ-frakció.
ezért javasolják, hogy a lakossági ár maradjon a korábbi 40 százalékos arányon, szemben az előterjesztett 58,71 százalékkal – javasolta felszólalásában Dávid Endre RMDSZ-es képviselő.
Egy ilyen, a város költségvetését érintő módosító javaslatot írásban kell előterjeszteni, és a számításoknak megalapozottnak kell lenniük, hiszen azokkal kerül kiírásra a közbeszerzési eljárás, így ha lesz módosítás, mindenképp javasolja, hogy a tervezetet a polgármester küldje vissza szakbizottsági megvitatásra – hangsúlyozta Venczel Attila főjegyző.
A főjegyző nem tartotta jó ötletnek egy tanácsülési szünetben megvitatni a fajsúlyos kérdést, és Gálfi Árpád polgármester is erősen kifogásolta az „ad hoc”jellegű módosítási javaslat ötletét. Erre Szakács Tibor (RMDSZ) képviselő kért szót, emlékeztetve, hogy az elmúlt 8 évben is 40 százalékos volt a távhő lakossági ára, és hogy a szakminisztérium is sem szab meg arra vonatkozó határértéket, hogy mekkora lehet a támogatás.
Végül mégis szünetet rendeltek el, majd azt követően az előterjesztett határozatot eredeti formájában fogadták el, mert – amint elhangzott –,
Így tehát a távhő lakossági ára az előállítási ár 58,71 százalékát teszi majd ki.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!