A következő két esztendőben remélhetőleg nagyon sokat fogunk hallani a nemzet költőjéről
Fotó: Facebook/ Petőfi Irodalmi Múzeum
Bizonyára nincs is olyan magyar ember, aki ne hallott volna a nemzet költőjéről, vagy legalább egy Petőfi-verset ne ismerne. 2023. január 1-jén ünnepeljük nagy költőnk 200. születési évfordulóját. A Magyar Országgyűlés 2020 decemberében döntött arról, hogy a 2022-es és a 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánítja.
2022. december 31., 14:122022. december 31., 14:12
2023. január 02., 13:572023. január 02., 13:57
Petőfi Sándor, a magyar költészet egyik legismertebb és egyik legkiemelkedőbb alakja, forradalmár és nemzeti hős 1823. január 1-jén született Kiskőrösön. Szülőháza ma is áll, kiemelt műemlékké 1958-ban nyilvánították, jelenleg múzeumként működik. A nemzet költője 1849. július 31-én esett el Fehéregyháza környékén.
Nevét számos utca, kulturális intézmény, iskola, egyesület stb. viseli szerte a Kárpát-medencében, a magyarlakta településeken a róla mintázott köztéri szobrokkal is tisztelegnek az emléke előtt.
Petőfi Sándor szülővárosa, Kiskőrös 25 éve indította el az Országos Petőfi Sándor Társasággal és a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum vezetésével együtt a Petőfi-szilveszter hagyományát. Ezúttal
– adta hírül az MTI. Január elsején a város evangélikus templomában megtekinthető lesz az az 1823-as anyakönyv, amely Petőfi eredeti keresztelési bejegyzését tartalmazza.
Az emlékév egyik kiemelt tevékenysége a reformkori szellemiséget tükröző Petőfi Klubok Kárpát-medencei hálózatának kialakítása, 2022-ben száz klub jött létre, az anyaországon kívül a Kárpát-medence több helyszínén: Csíkszeredában, Gyimesfelsőlokon, Gyergyószentmiklóson, Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Bákóban, Zentán, Lendván, Dunaszerdahelyen, Nagytárkányon és Beregszászon. 2023-ban újabb száz Petőfi Klub kezdi meg működését, határon túl mintegy 40 klub létesül. A kezdeményezők – a Nemzeti Művelődési Intézet és együttműködő partnerei – szándéka szerint a program az mellett, hogy
Csíkszeredában a Hargita Megyei Kulturális Központ pinceklubja ad helyet a Petőfi Klubnak, az intézmény könyvtárában pedig külön részleget hoztak létre, ahol a Nemzeti Művelődési Intézettől adományba kapott 200 könyv kapott helyet. Ugyancsak
Az ötven perces előadásban egy eddig ismeretlen Petőfi-alak bontakozik ki a nézők előtt, Némethy Zsuzsa és Bilibók Attila színművészek összeállításában és előadásában. Mostanáig több száz fiatalhoz jutott el az előadás a különböző településeken, a tervek szerint
A Kájoni János Megyei Könyvtár is több programmal csatlakozik a Petőfi-emlékévhez. Tematikus esteket, felolvasóesteket, óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló rajzpályázatot, szavalóversenyt is szerveznek – tudtuk meg Péter Katalin könyvtárostól, programfelelőstől. Az első, az emlékévhez kapcsolódó tematikus rendezvényüket január 23-án, a magyar kultúra napja alkalmából tartják, amely során
Ezekből az énekelt versekből a Vámszer Géza Művészeti Népiskola, a Nemzeti Tehetség Program, valamint Hargita Megye Tanácsának támogatásával stúdiófelvételek készültek, amelyek egy tematikus Petőfi-lemezzé álltak össze – olvasható a népiskola beszámolójában. A mesterkurzus vezetője és oktatója, Sinha Róbert és Prohászka Rád Boróka irodalmár egy kötetet is összeállított a Gryllus Kiadónál megjelent lemezhez.
A marosvásárhelyi Spektrum Színház a Török Viola által rendezett Bolond Istók című előadással csatlakozik az emlékévhez. A négyszereplős előadás december 29-én és január 1-jén is megtekinthető lesz. Mint korábban a rendező fogalmazott:
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház közös előadással tiszteleg a nagy költő előtt. A PETŐfi SZELfi című előadás Petőfi Sándor verseire és élettörténetéről fennmaradt anekdotákra épül. A vígdráma szövegét Szabó Attila dramaturg írta, Petőfi Sándor verseinek, naplórészleteinek, valamint Esterházy Péter Petőfi, a légtornász című novellájának felhasználásával, amely keretet biztosít a produkciónak. Az előadás rendezője Bartal Kiss Rita. Székelyudvarhelyen legközelebb január 28-án tekinthető meg a produkció.
A Petőfi-emlékév kapcsán indult útjára a Petőfi Irodalmi Múzeum Átröpülök hosszában hazámon című utazókiállítása.
– áll a PIM közleményében. Az utazókiállítás kiemelt célja, hogy minél többekhez juttassa el élményszerűen Petőfi Sándor életművét és mutassa be életútját. Az interaktív kiállítás a haladás, sebesség, út, utazás fogalmaiból indul ki, és az aktuális kutatásokra alapozva, egyedi megközelítésből idézi meg Petőfi alakját, képzeletbeli utazásra hívva a látogatót.
– tájékoztattak a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal munkatársai.
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából január 1-jétől emlékévet hirdetett Kovászna Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ, a Kovászna Megyei Művelődési Központ és az Incze László Céhtörténeti Múzeum is.
A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum Petőfi Sándor alakját választotta az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc emlékét megidéző, idén 34. alkalommal tető alá hozandó és március 12-én megnyíló ünnepi képzőművészeti tárlata témájául. Három nappal később, március 15-én Sepsiszentgyörgy központjában kinyitja kapuit a Pilvax kávéház, amelyet Petőfi Sándor, Szendrey Júlia és a márciusi ifjak hasonmásai „népesítenek be”. Ugyancsak március 15-ével kezdődően a székelyföldi múzeumok vándorkiállítás keretében mutatják be Petőfi Sándor és az 1848-as forradalom ereklyéit, bepillantást nyújtva a reformkor hétköznapjaiba, a kifinomult tárgyi és viselkedés kultúrába, múzeumi rekonstrukciók által.
Április 12-én szintén vándorkiállítás nyílik Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Csíkszeredában Petőfi életéről; ez október 6-ig várja majd a látogatókat. A már említett Petőfi-busszal május 8–19. között utazhatnak az érdeklődők a megye különböző településein. Hozz egy szál virágot Petőfinek felhívással július 24-én megemlékezést tartanak a kézdivásárhelyi postahivatalnál, az egykori Szarvas fogadó helyén.
Az emlékév méltó zárásaként Petőfi-szobrot avatnak július 31-én, Sepsiszentgyörgyön az 1918. december 1. utca és Zefír utca kereszteződésénél. Emellett lesz Petőfi-csereprogram Bács–Kiskun megyei és háromszéki gyerekek részvételével, valamint további kiegészítő programok, kiadványok megjelenése is az emlékév részét képezik.
Rövidre szabott élete során Petőfi Háromszékre is ellátogatott. Bem tábornok után utazva, 1849. július 24-én szállt meg a kézdivásárhelyi Szarvas fogadóban, amelyet később lebontottak; ma helyén a város postahivatala áll. Ezt jelzi a róla elnevezett utca és az épület falán elhelyezett, Vetró András szobrászművész által készített bronzplakettes emléktábla. Július 25-én Bereckben találkozott Bem tábornokkal, majd Sepsiszentgyörgy érintésével Székelykeresztúrra ment. Itteni benyomásairól utolsó levelében így ír: „Csík-Szerdának és Kézdi-Vásárhelynek gyönyörű vidéke van; Sepsi-Szentgyörgyé talán még szebb…”
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
szóljon hozzá!