Székelyföldön egyelőre nem rónak ki a bukarestihez hasonló környezetvédelmi illetéket

Nincs megállás. Öngyilkos lépés lenne helyhatósági választási időszak előtt a fővárosihoz hasonló illetéket bevezetni •  Fotó: Gábos Albin

Nincs megállás. Öngyilkos lépés lenne helyhatósági választási időszak előtt a fővárosihoz hasonló illetéket bevezetni

Fotó: Gábos Albin

Lavinát indíthat el a következő években a bukaresti önkormányzat minap hozott döntése, amelynek értelmében két hónap múlva környezetvédelmi illetéket rónak ki a járművekre környezetvédelmi besorolásuk alapján, később pedig ki is tiltják ezeket a fővárosból. A bejelentés után egyes nagyvárosokban máris hasonló megoldások bevezetésén gondolkodnak, Székelyföldön azonban erre még várni kell.

Iszlai Katalin

2019. november 10., 08:322019. november 10., 08:32

Régóta érett már valamilyen szigorítás a gépjárművek károsanyag-kibocsátásának csökkentése érdekében, hiszen miután 2017 februárjától a kormány eltörölte a környezetvédelmi illetéket, elárasztották az országot a külföldről behozott használt autók: csak abban az évben több mint félmilliót írattak forgalomba, tavaly 473 ezret, az idei év első kilenc hónapjában pedig újabb 329 ezret. Szintén

aggasztó adat, hogy miközben 2007-ben még csak 3,5 millió járművet tartottak számon az országban, ez a tavalyi év végére 6,4 millióra emelkedett.

Elöregedő járműpark

A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) adatai szerint az autópark elöregedése egyre nyilvánvalóbbá válik. Ezt bizonyítja az is, hogy a tavalyig forgalomba írt járművek közel fele, pontosabban 47 százaléka 15 évnél idősebb volt, pedig 2010-ben ez csak a járművek 26 százalékára volt igaz. A járművek további 44,5 százaléka 6 és 15 év közötti volt 2018 végén, és mindössze 8 százalékuk volt hat évnél fiatalabb, miközben 2008-ban ez az arány még jóval magasabb, 38 százalékos volt. Az APIA arra is rámutatott, hogy

a 15 évnél idősebb járművek zöme erősen környezetszennyező, ezáltal pedig a városok levegőjének romlása is egyre fokozottabbá válik.

Főként igaz ez a nagyvárosokra, nem meglepő tehát, hogy a bukaresti önkormányzat drasztikus lépéshez folyamodott a napokban: a fővárosi képviselő-testület elfogadta a környezetvédelmi besorolása alapján történő megadóztatásáról szóló előterjesztést.

• Infografika: Tóth Szilárd Galéria

• Infografika: Tóth Szilárd

A jóváhagyott tervezet értelmében a bukaresti önkormányzat úgynevezett oxigénilletéket vet ki az Euro 5-ös szabvány alatti gépkocsikra:

a non Euro, Euro 1 és Euro 2-es környezetvédelmi besorolású járművek után napi 15, míg az Euro 3-as és 4-esek után napi 5 lejt kell fizetni a Bukarestben való közlekedésért 2020. január elsejétől. A matricavásárlást elmulasztó sofőrökre 1500 és 2000 lej közötti bírság vár.

Miközben az Euro 4-es járművek 2021-től lesznek illetékkötelesek, az Euro 3 alatti járművek tulajdonosait már 2020 januárjától azzal is sújtják, hogy szennyező gépkocsijukkal egyáltalán nem hajthatnak be a városközpontban kialakított „levegőminőségi” övezetbe. Ezen túlmenően egy módosítás alapján ezeket az autókat néhány éven belül teljesen kitiltják a román fővárosból: a Non Euro, Euro 1-es és Euro 2-es besorolásúakat 2022-től, míg az Euro 3-asokat 2024-től száműzik Bukarestből.

A légszennyezettség csökkentése érdekében a fővárosi mintát valószínűleg más nagyvárosokban is alkalmazzák majd.

Kolozsvár alpolgármestere, Dan Tarcea például már arról beszélt a minap egy rádióinterjúban, hogy jó ötletnek tartja a fővárosi szigorítást, és a kincses városban is tárgyaltak már hasonló intézkedésekről, konkrétumok viszont egyelőre nincsenek. Noha a kisebb városokban is hosszú ideje problémát okoz a járművek számának jelentős növekedése, a bukarestihez hasonló intézkedést ezekben egyelőre nem terveznek, Székelyföldön legalábbis biztosan nem.

Székelyföldön még nem alkalmazzák

Székelyudvarhelyen ezidáig nem volt a fővárosihoz hasonló kezdeményezés, és egyelőre szándék sincs hasonlóra – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől. Mint mondta, ennek több oka is van, az egyik legfontosabb például az, hogy az ehhez szükséges infrastruktúra sem áll rendelkezésükre, hiszen terelőutak hiányában hiába tiltanák ki a szennyező járműveket a városközpontból, ha nem tudnának más alternatívát biztosítani számukra. Emellett

az oxigénilleték is számos kérdést vet fel a szóvivő szerint, hiszen nem egyértelmű, miként fogják a fővárosban ellenőrizni a más megyékből érkező járműveket.

Sepsiszentgyörgyön sem tervezik oxigénilleték kivetését, ehelyett más megoldásokkal csökkentenék a légszennyezettséget a városközpontban. Tóth Birtan Csaba alpolgármester elmondása szerint a parkolódíjak emelésében látják a megoldást, és évek óta folyamatosan növelik azt a területet, ahol díjat kell fizetni a parkolásért. „Elfogadtunk egy parkolási politikát, amikor pályázatot nyújtottunk be a Regionális Operatív Programban a közlekedés átszervezésére.

Abban is megfogalmaztuk, hogy a parkolási díjaknak a központban emelkedniük kell, a vállalásunk az volt, hogy 2020 végéig konkretizáljuk az előírásokat, így várhatóan a jövő évben derül ki, pontosan hol mennyivel emelkednek a díjak. Külön illeték kiszabását azonban nem tervezzük” – szögezte le az alpolgármester. Hozzátette, meglátása szerint Sepsiszentgyörgy méretéből adódóan náluk nem is lenne indokolt a fővárosihoz hasonló intézkedés, hiszen ott jóval nagyobb az autós forgalom. Meglátása szerint továbbá inkább a régi járművek behozatalát kellene korlátozni, hiszen

eléggé „humoros” az, hogy először engedélyezik a szennyező járművek forgalomba írását, utána azonban nem engedik, hogy tulajdonosaik közlekedjenek ezekkel.

Székelyudvarhelyhez és Sepsiszentgyörgyhöz hasonlóan Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem tervezik oxigénilleték bevezetését a közeljövőben. Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester elmondása szerint a hargitai megyeszékhelyen a közeljövőben biztosan nem fognak környezetszennyezési illetéket bevezetni, és nem is ebben látják a légszennyezettség csökkentésének megoldását. Az elöljáró sokkal eredményesebbnek tarja a közlekedés átszervezését az olyan zöld alternatívák fejlesztése és népszerűsítése által, mint a gyalogos-, a kerékpáros- és a tömegközlekedés. Ugyanakkor, ha már illetékekről van szó, Ráduly szerint a szennyező járművek adójának emelésével kellene inkább rávenni a lakosságot arra, hogy újabbra cseréljék régi járműveiket.

Marosvásárhely ugyan az előbbiekhez képest nagyvárosnak számít, mégsem gondolkodnak egyelőre ott sem környezetszennyezési illeték bevezetésén – árulta el megkeresésünkre Cosmin Blaga, a városháza szóvivője. Tudomása szerint eddig a képviselők közül senki sem nyújtott be hasonló kezdeményezést, és a választási időszak ideje alatt valószínűleg nem is fogják újabb illetékkel sújtani a marosvásárhelyieket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.

Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást
2025. május 18., vasárnap

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja

Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.

Nicușor Dan: mindent meg fogok tenni azért, hogy a román állam végre az ország polgárait szolgálja
2025. május 18., vasárnap

Simion máris győztesnek kiáltotta ki magát

George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.

Simion máris győztesnek kiáltotta ki magát
2025. május 18., vasárnap

Részeredmények: Nicușor Dan 54 százalék fölött, George Simion 45 százalékon

Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.

Részeredmények: Nicușor Dan 54 százalék fölött, George Simion 45 százalékon
2025. május 18., vasárnap

Nicușor Dan győzelmét mutatják urnazárás után közétett exit pollok

Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.

Nicușor Dan győzelmét mutatják urnazárás után közétett exit pollok
2025. május 18., vasárnap

Este kilenc után mutatjuk az exit poll-eredményeket

Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.

Este kilenc után mutatjuk az exit poll-eredményeket
2025. május 18., vasárnap

Tekintélyt sugárzó várfalalak védelmezik az árkosi unitárius templomot | Templomtúra

Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.

Tekintélyt sugárzó várfalalak védelmezik az árkosi unitárius templomot | Templomtúra
2025. május 18., vasárnap

Már másfél millióan szavaztak külföldön

Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már másfél millióan szavaztak külföldön
2025. május 18., vasárnap

Már csak két óra maradt hátra

Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.

Már csak két óra maradt hátra
Már csak két óra maradt hátra
2025. május 18., vasárnap

Már csak két óra maradt hátra

2025. május 18., vasárnap

Filmezni akart a szavazóhelyiségben, lökdösődés lett a vége

Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.

Filmezni akart a szavazóhelyiségben, lökdösődés lett a vége