Székelyföldet is elérte a kánikula, érdemes megfogadni néhány tanácsot

A tűző naptól óvakodni kell, a folyadékpótlás pedig ilyenkor elengedhetetlen •  Fotó: Haáz Vince

A tűző naptól óvakodni kell, a folyadékpótlás pedig ilyenkor elengedhetetlen

Fotó: Haáz Vince

Harminc fok fölé kúszott a hőmérő higanyszála csütörtökön Székelyföldön is, a kánikula java azonban még csak ezután érkezik: hétvégén akár negyven fok is lehet helyenként, ami azt jelenti, hogy óvakodnunk kell a hőségtől. A hőhullám az életerős fiatal szervezetet is megviseli – a szakemberek szerint – nem is beszélve a gyerekekről, idősekről vagy a krónikus betegekről.

Iszlai Katalin

Szász Cs. Emese

2022. július 22., 12:032022. július 22., 12:03

Péntektől vasárnapig az ország déli és nyugati megyéiben narancssárga jelzésű hőségriadó van érvényben, ami azt jelenti, hogy 37–39 Celsius-fok között alakul a hőmérséklet, néhol akár negyven fok is lehet. Bár enyhébben, de Székelyföldet is érinti a hőhullám, Maros megye nagy részén sárga fokú hőségriasztás lesz érvényben a hétvégén, de nem fognak fázni Hargita és Kovászna megyében sem.

Ne tartózkodjunk a szabadban

Míg néhányan örülnek az igazi strandidőnek, sokan megszenvedik azt, a krónikus betegekre és a kisgyerekekre különösen veszélyes a nagy meleg, de nem árt mindenkinek elővigyázatosnak lennie – mondja a Székelyhonnak Lorenzovici Anna háziorvos. Ő azt is tanácsolja, hogy

kisbabák, idősek, krónikus betegek ne tartózkodjanak napközben kint, inkább a reggeli vagy esti hűvösebb időszakban menjenek a szabadba.

„Ha mégis arra kényszerülnek, hogy ki kell menni, akkor legyen megfelelő folyadékmennyiség náluk, és ha a városban vannak, érdemes betérni hűsölni egy légkondicionált helyre, egy mosdóban hideg vízzel lemosni az arcot, csuklót, tarkót, hogy kicsit hűtsék magukat közben.

A folyadékpótlást azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni, mert időseknél a folyadékveszteség, az izzadás felboríthatja az egész elektrolit-, azaz vízháztartást, ami aztán elindíthat egy olyan lavinát, ami szívritmuszavart okoz, vagy szívblokkok jöhetnek létre a kálium- és nátriumarány felbomlása miatt. Ugyanakkor az UV-védelemről se feledkezzünk meg, a ruházatunk megfelelő legyen, kalapot ne hagyjuk otthon, fényvédő krémet használjunk” – sorolja a szakember.

Érdemes ugyanakkor kánikula idején kerülni a zsúfoltságot és tartózkodni a fizikai megerőltetéstől, ugyanakkor jót tehet a gyümölcslé, a langyos tea fogyasztása, de ilyenkor érdemes joghurtot, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.

Vannak tiltólistás termékek is kánikula idején: érdemes kerülni a nehéz, zsíros ételeket, az alkoholt, a túlzott mennyiségű koffeint és cukrot tartalmazó élelmiszereket.

„A koffein eleve vízhajtó, egyébként is sok folyadékot kell inni a kánikula idején, de ha még kávét is iszunk, és kihajtjuk magunkból a folyadékot, akkor ezt duplán kell pótolni. Az alkohol meg azért veszélyes, mert értágító hatása van. Amúgy is a melegben minden kitágul, s ha még erre ráteszünk egy lapáttal az alkohollal, az már megint gond lehet. De nem jó ilyenkor sokat enni sem, nagy zabálások után a keringésünk, a vér odatódul a gyomorba, megint leesik a vérnyomás, ami lavinát tud elindítani, és az idősek, a krónikus betegek szervezetét igénybe veszi.”

Veszély lehet a napszúrás

Az egyik veszélye a tűző napnak a napszúrás, amelyet – mint neve is mutatja – a tartós, hosszabb ideig történő, tűző napon tartózkodás váltja ki. Ilyenkor a levegő felmelegedése miatt pozitív hőmérleg alakul ki a szervezetben, amely káros folyamatokat indít el.

Idézet
Napszúrás esetén arról van szó, hogy megsüti a fejedet a nap, ami több mindennel jár együtt: nagy folyadékveszteséggel, értágulással, s mindez okozhat nagyon erős fejfájást, hányingert, hányást. Kitágulnak az erek, pang a vér, lezuhan a vérnyomás, felborul minden

– magyarázza a marosvásárhelyi orvos. Hozzáteszi, semmivel sem másabb hatások ezek, mint amikor kánikulában kint ülünk sokat, de ha direktben a fejünket éri a nap, akkor hatványozódnak a tünetek. A napszúrástól a napszemüveg nem igazán véd, a kalap igen, de az is inkább fehér, világos színű legyen, s azzal sem ajánlott sokáig ülni a tűző napon. Ha mégis megtörténik, akkor hűteni kell a szervezetet – tanácsolja Lorencovici Anna –, árnyékba, hűvös helyre kell elvonulni,

a hideg vizes borogatás segíthet, és le kell feküdni, hogy ne zuhanjon le a vérnyomás, és pihenni kell. Maga a napszúrás 24 órán belül elmúlik, panaszokat csak addig okoz.

Ha az érintettek fájdalomcsillapítót szednek, rendezik folyadékháztartásukat, nem teszik ki magukat hő hatásának és borogatják a fejüket, de panaszaik 24 óra alatt nem múlnak el, már nem napszúrásról, hanem egyéb problémáról, például hőgutáról lehet szó. Utóbbi már sürgősségi állapotot jelent a hőkimerüléssel együtt, amelyek már azonnali kórházi kezelést igényelnek.

Ennek oka, hogy míg a napszúrás reverzibilis folyamat, az általa okozott panaszok egyszerű kezelés hatására megszűnnek, addig a hőguta és a hőkimerülés magától nem múlik el. Ilyen esetben már infúziós kezelésre, a teljes test hűtésére van szükség, amire csak sürgősségi és intenzív osztályokon van lehetőség.

Az ingadozás is kerülendő

A krónikus betegek, kimondottan a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők, illetve a gyerekek és az idősek számára kimondottan veszélyes a kánikula – mutatott rá megkeresésünkre Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke is. Mint kifejtette, a gyerekek és az idősek esetében a hőszabályzó központ nem annyira hatékony, ezért a felhevülés, a testhőmérséklet megemelkedése gyakrabban előfordul, mert a szervezet nem tudja kellőképpen egyensúlyban tartani. Emellett a magas vérnyomás, a koszorúér betegségek és a lábszárvénás keringési elégtelenség esetében is felerősödhetnek a panaszok és a tünetek kánikula idején.

Nem szabad félvállról venni. Rendkívüli hőség érte el Romániát is, amely kitart egész hétvégén •  Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI Galéria

Nem szabad félvállról venni. Rendkívüli hőség érte el Romániát is, amely kitart egész hétvégén

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

A háziorvos szerint érdemes odafigyelni, hogy ne tegyük ki a szervezetünk túl nagy hőmérséklet-ingadozásnak, tehát a kinti nagy melegből nem jó belépni egy húsz fokra lehűtött helyiségbe, vagy kimelegedve jéghideg vizet inni a hűtőszekrényből, mert

a szervezetnek óriási sokkot jelent, hogy alkalmazkodjon egyik pillanatról a másikra a magas hőmérsékletről az alacsonyra vagy fordítva.

„Ez nagymértékben károsíthatja az immunrendszerünk, és a szív- és érrendszeri problémákkal küzdők esetében hirtelen szívleállást is okozhat. Emellett a cukorbetegeket is kedvezőtlenül érinti a nagyon meleg időjárás. Mivel nagyon érzékenyek, ez fel tudja borítani a cukorháztartást, amit a nem megfelelő ételvitel, azaz a kevés folyadék fogyasztása vagy a helytelen táplálkozás még tovább súlyosbíthat. Végső soron minden krónikus betegnek egy plusz kockázati tényező lehet a kánikula, ha nem figyel oda. A várandós nőkre is érvényes továbbá, hogy fokozottan oda kell figyelni az előírások betartására” – hangsúlyozta a szakember.

Ne kockáztassunk

Hozzátette: az érintettebb kategóriákra fokozottan, de egyébként mindenkire igaz, hogy a meleg időszakokban nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel, a huzamosabb ideig napon való tartózkodás elkerülése, vagy ha ez elkerülhetetlen, akkor védjük a fejünket sapkával, mert egy napszúrásnak súlyos következményei lehetnek.

Az étkezésre is érdemes odafigyelni, kánikulában a könnyű fogásokat részesítsük előnyben, fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt, illetve kerüljük a zsíros, erősen fűszeres ételeket. Utóbbiak feldolgozása, megemésztése plusz terhet ró a szervezetre, és minél több nyomásnak tesszük ki, annál nagyobb a kockázata egy rosszullétnek vagy valamilyen betegség kialakulásának.

Idézet
Ez egyéni felelősség kérdése is. Vigyázzunk a saját egészségünkre, és fölöslegesen senki se kockáztassa a testi épségét vagy az életét

– zárta Soós Szabó Klára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 25., szerda

Az igazi ajándékok a mosolyokban, az ölelésekben és az együtt töltött pillanatokban rejtőznek

Karácsonykor valami különleges történik a világban. Mintha a szívek csendesen kinyílnának, és a szeretet beköltözne minden otthonba. A szeretet csendben átszövi a mindennapokat, a gyertyák lángja pedig reményt hoz a szívekbe.

Az igazi ajándékok a mosolyokban, az ölelésekben és az együtt töltött pillanatokban rejtőznek
2024. december 25., szerda

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon

A karácsonyi ünnepek jó alkalmat kínálnak régi hagyományok felélesztésére, éltetésére. December 26-án, csütörtökön 13 órától a csinódi ökumenikus csutakkápolnánál vendégszerepel a csíkszentdomokosi betlehemes csoport.

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon
Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon
2024. december 25., szerda

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon

2024. december 25., szerda

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló

Számos zenei esemény kínál kikapcsolódási lehetőséget az ünnepi időszakban Gyergyószéken. Több koncert jótákonysági célt is szolgál.

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló
Gyergyószéki ünnepi koncertajánló
2024. december 25., szerda

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló

2024. december 24., kedd

Kéthetes előrejelzés: nincs kilátás fehér szilveszterre

Az év végéig Románia legnagyobb részében a nappali hőmérsékleti átlagok ingadozása várható, csapadékra december 27-ig, majd január 3. után lehet számítani.

Kéthetes előrejelzés: nincs kilátás fehér szilveszterre
2024. december 24., kedd

Gázpalack robbant fel egy maroshévízi tömbházlakásban

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházban, amikor felrobbant egy gázpalack. Két személy pánikrohamot kapott.

Gázpalack robbant fel egy maroshévízi tömbházlakásban
2024. december 24., kedd

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni

Ünnepnapokon is tárcsázható a Telefonos Szeretetszolgálat, naponta ügyeletet biztosítanak, fogadják a betelefonálók hívásait.

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni
Az ünnepen is van, akivel beszélgetni
2024. december 24., kedd

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni

2024. december 24., kedd

Lelkészcsalád karácsonya: mikor csenget az angyal?

Gyermekkorból hozott családi szokások, közösen kialakított ünnepi hagyományok, kis, falusi gyülekezetben töltött évek után idén lesz az első városi karácsony – református lelkészekkel beszélgettünk.

Lelkészcsalád karácsonya: mikor csenget az angyal?
2024. december 24., kedd

Ahol karácsony előtt közelebb kerül egymáshoz a kézműves és a vásárló

A vásárló és eladó közötti közvetlenebb kapcsolat és a helyi kézművesek támogatása miatt sokan látogattak ki a különböző erdélyi városok karácsonyi vásáraira.

Ahol karácsony előtt közelebb kerül egymáshoz a kézműves és a vásárló
2024. december 24., kedd

Munkagépes baleset Maros megyében

Munkagép szorított be egy embert a Maros megyei Kerelőszentpálon kedden délután – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.

Munkagépes baleset Maros megyében
Munkagépes baleset Maros megyében
2024. december 24., kedd

Munkagépes baleset Maros megyében

2024. december 24., kedd

Új rendőrökkel bővült a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság állománya

Közel ötven új rendőr kezdte meg munkáját Hargita megyében – olvasható a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Facebook-oldalán.

Új rendőrökkel bővült a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság állománya
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!