Fotó: Gergely Imre
Tudták, hogy több száz éves, de a legújabb kutatás szerint kiderült, hogy Székelyföld legősibb szobra lehet a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom egyik kincse, a Fájdalmas anya szobor. Restaurálásra vár, de a héten még bárki megtekintheti.
2024. december 04., 20:562024. december 04., 20:56
A 2023-as gyergyószentmiklósi városnapok alkalmával nyílt meg a Szent Miklós-templom kincsei című kiállítás, ahol számos értékes kegytárgyat, műalkotást láthattak az érdeklődők. Itt figyelt fel Mihály Ferenc szovátai farestaurátor az egy méter magas Fájdalmas anya szoborra, és akkor merült fel a feltételezés, hogy ez jóval régebbi is lehet annál, mint amit addig gondoltak róla. A szobor vizsgálata során kiderült:
Eddig azt lehet tudni, hogy 1380–1420 között készült. További kutatások pontosabban is megmondhatják a korát.
A Fájdalmas anyát, Krisztus siratását ábrázolja; a míves öltözetet viselő, fiatalos termetű, lányos arcú Mária a kezében tartja a megmerevedett testű, élettelen Krisztust. Az ilyen ábrázolások Konstantinápolyból terjedtek el Itáliába, majd valószínűleg szerzetesek közvetítésével jutott el német területekre és Európa más részeire is ez a szobortípus, illetve a hozzájuk kapcsolódó kultusz és tisztelet is.
Erdélyben Szebenben egy 1400 körüli, mészkőből faragott Pietà-szobor van és egy torzó (testtörzs) a szászsebesi evangélikus templomban.
Székelyföldön még két szoborról tudnak ebből a korszakból, amelyek Csíkmenaságon, illetve Csíkszenttamáson találhatók – ezek vélhetően a 15. század közepe táján készültek, sorolta Mihály Ferenc.
Fotó: Gergely Imre
A gyergyószentmiklósi szobrot hársfából faragták, gazdagon színezték, és egy oltárnak lehetett a része. Az évszázadok alatt többször javították, átfestették az adott kor lehetőségei, ízlése szerint.
Most még nem tudni, hol készült és hogyan került Gyergyószentmiklósra, további levéltári kutatásoktól remélik, hogy újabb ismereteket lehet megtudni róla.
Amint az idei Szent Miklós Napokat megnyitó és az eddigi kutatásokat bemutató eseményen Dávid György főesperes és Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester is kiemelte, a város első írásos említésének 700. évfordulójához közeledve közös cél évről évre hozzá tenni valamit a város történetének, kultúrájának a megismertetéséhez, megmutatni a keresztény lelkületből fakadó kulturális megnyilvánulásokat.
„A Szent Miklós-plébánián előkerült ritka Pietà-szobor valóban páratlan kincs, amely nemcsak a város, hanem egész Székelyföld kulturális örökségéhez is hozzájárul. Ez a szobor is egy olyan érték, amiről nem tudtunk, de rendelkezünk vele – ahogyan sok más értékünk is van, amiről nem beszélünk vagy nem is tudunk” – fogalmazott a polgármester.
A szobor december 8-ig a Szent Miklós-templomban még megtekinthető, utána folytatódik a kutatás, restaurálási munka. Azt szeretnék, ha egy év múlva már végleges méltó helyére kerülne a templomban. A „Pietà” (magyar fordításban a „Fájdalmas anya”) azt a jelenetet ábrázolja, amikor Mária a keresztről levett Jézust gyászolja.
Lázár Ervin 1964-ben megjelent meseregénye nyomán mutatja be a gyergyószentmiklósi színtársulat A kisgyerek és az oroszlánok című gyerekelőadását december 7-én. Ezzel egy több mint 30 éve játszott előadást visznek színre újra.
Helyére került a Kézdivásárhely főterét ábrázoló bronzmakett, amelyet a Rotary Klub álmodott meg. A Tapintható Láthatatlan című projektet részben az önkormányzat által kezelt részvételi költségvetés útján finanszírozták.
Az általa vezetett gépkocsit szerdán reggel 7 óra körül állították meg a rendőrök, miközben a ludasi ipari övezet irányából a városközpont felé.
Firtosmartonoson egy idős férfi holttestét találták meg saját udvarában. Külsérelmi nyomokat nem észleltek kihívott rendőrök, de a halál okát majd a törvényszéki orvos állapítja meg.
Kisebb vibrációkra és hanghatásokra hívja fel a csíkszeredaiak figyelmét december 5-én 8 és 16 óra között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, mivel a Sürgősségi Betegellátó Egységének építési munkálatai újabb munkafázisba érkeztek.
Egyetlen kutyát sem kell elaltatni a szépmezői menhelyen, az önkormányzat ugyanis megállapodott az állatok védelméért harcoló egyesülettel: amíg a ketrecekben tartózkodó ebek létszáma nem haladja meg a száznegyvenet, nem lépnek közbe.
A magyar nyelvű tudományművelésre irányította a figyelmet szerdai tudományos konferenciájával az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókja és az EME agrárszakosztálya. „Közös ügyet szolgálunk” – hangsúlyozta Nyárádi Imre-István.
Felhívással fordul a székelyföldi vállalkozások felé a csíkszeredai városháza, hogy kapcsolódjanak be a duális szakképzés fejlesztését célul kitűző konzorciumba, azaz fogadjanak szakiskolás gyakornokat. A jelentkezéseket december 16-ig várják.
Nemsokára elkezdődik a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának tetőzetcseréje, a munkálatok ideje alatt – a balesetek és károk elkerülése érdekében – arra kéri az autósokat az önkormányzat, hogy ne parkoljanak a közelben.
Marosvásárhelyen az egyetemi bentlakások környékén a rendőrség a hallgatókkal közösen kereste kedden éjjel azt a fekete símaszkos férfit, akiről bejelentés érkezett.
szóljon hozzá!