Az igazolt fertőzöttek és a karanténba kerülők egyaránt 100 százalékos táppénzt kapnak
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus által okozott nagyszámú megbetegedés miatt az utóbbi időben nagyon megnőtt Hargita megyében a Covid-betegszabadságok száma. Múlt héten, az új járványügyi intézkedések érvénybe lépésekor megváltoztak az ilyen jellegű betegszabadságokra vonatkozó előírások is.
2022. február 12., 15:112022. február 12., 15:11
Lerövidült a múlt héten a karantén-, illetve a lakhelyi elkülönítés ideje, és ennek megfelelően csökkent az ilyen esetekben jóváhagyható betegszabadságok hossza is. A karantén ideje öt napra rövidült, így tehát alapesetben öt nap betegszabadságra jogosultak azok, akik kontaktszemélyként vagy magas fertőzöttségű országból érkezve lépik át a határt.
A lakhelyi elkülönítésbe került koronavírus-fertőzöttek, illetve a karantén alá helyett kontaktszemélyek és külföldről hazautazók már nem kell jóváhagyásra várjanak, hogy elhagyhassák lakhelyüket az elkülönítési időszak végén.
Azok, akik lakhelyi elkülönítésbe vagy kórházba kerülnek, mert megfertőződtek, öt- vagy hétnapos betegszabadságra jogosultak. A betegszabadság ideje megegyezik az elkülönítési idővel, tehát,
– ismertette a vonatkozó szabályozás újdonságait Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megjegyezte, sok megkeresést kapott az utóbbi időben az intézmény arra vonatkozóan, hogy kinek mennyi betegszabadság jár. Ez nem meglepő, hiszen az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint a közelmúltban jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzések száma, emiatt pedig az ilyen jellegű betegszabadságra jogosultak száma is.
Az alapesetben jóváhagyott öt-hétnapos betegszabadság indokolt esetben meghosszabbítható. „Ha valaki, aki az első fázisban karanténba került, de később tüneteket produkál, tehát bebizonyosodik, hogy elkapta a Covidot, akkor az egészségügyi igazgatóság kiállít egy másik döntést, ami elkülönítést ír elő, és erre az időszakra is jár a betegszabadság.
– magyarázta a megyei egészségbiztosító pénztár vezérigazgatója. A háziorvos – vagy kórházi bennfekvés esetén a szakorvos – ilyen esetben akár 28 napra is meghosszabbíthatja a betegszabadságot.
A Covid-betegszabadságok idejére teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt, és érdemes tudni azt is, hogy sok más betegségtől eltérően
Erre azok is jogosultak, akiknek még nincs meg a féléves egészségbiztosítási hozzájárulási időszaka, azaz kevesebb mint hat hónapja rendelkeznek bejelentett munkahellyel. Hasznos tudnivaló ugyanakkor az is, hogy azok, akik Covid-betegszabadságon vannak, nem dolgozhatnak, még távmunkát sem végezhetnek ebben az időszakban, hiszen nem kaphatnak ugyanarra az időszakra táppénzt és fizetést is.
A betegszabadságok jóváhagyása az egészségügyi igazgatóság (DSP) által a karantén vagy elkülönítés elrendeléséről szóló döntés alapján történik. A betegszabadságot a háziorvos vagy szakorvos hagyja jóvá, miután letelt a karantén vagy elkülönítés időszaka – legkésőbb 30 nappal azt követően.
Amint arról korábban már írtunk, az egészségbiztosítási pénztár központi finanszírozás hiányában több hónapnyi elmaradást halmozott fel a táppénzek elszámolását tekintve, a Covid-betegszabadságokra járó pénzek kifizetése azonban prioritást élvezett és élvez továbbra is, így ezeket határidőn belül kifizeti az intézmény.
– a kiszabható pénzbírság mértékét jelentősen megemelték a közelmúltban.
„Végső elkeseredésemben írtam Önöknek” – áll egy panaszlevélben, amit szerkesztőségünk kapott egy könyvelőtől. Cége tavaly tavasza óta nem kapta meg az egészségbiztosítótól az alkalmazottja számára kifizetett szülési szabadság ellenértékét. Kérése jogos.
A Covid-betegszabadságok hossza kezdetben 15 nap volt, majd a karantén- és elkülönítési időszak rövidülésével azonos mértékben csökkent az elmúlt két évben. Az elmúlt évben Hargita megyében összesen 3,3 millió lejt fizetett ki a megyei egészségbiztosítási pénztár a Covid-betegszabadságokra, tehát a karantén vagy elkülönítés időszakára járó táppénzként.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
szóljon hozzá!