Az igazolt fertőzöttek és a karanténba kerülők egyaránt 100 százalékos táppénzt kapnak
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus által okozott nagyszámú megbetegedés miatt az utóbbi időben nagyon megnőtt Hargita megyében a Covid-betegszabadságok száma. Múlt héten, az új járványügyi intézkedések érvénybe lépésekor megváltoztak az ilyen jellegű betegszabadságokra vonatkozó előírások is.
2022. február 12., 15:112022. február 12., 15:11
Lerövidült a múlt héten a karantén-, illetve a lakhelyi elkülönítés ideje, és ennek megfelelően csökkent az ilyen esetekben jóváhagyható betegszabadságok hossza is. A karantén ideje öt napra rövidült, így tehát alapesetben öt nap betegszabadságra jogosultak azok, akik kontaktszemélyként vagy magas fertőzöttségű országból érkezve lépik át a határt.
A lakhelyi elkülönítésbe került koronavírus-fertőzöttek, illetve a karantén alá helyett kontaktszemélyek és külföldről hazautazók már nem kell jóváhagyásra várjanak, hogy elhagyhassák lakhelyüket az elkülönítési időszak végén.
Azok, akik lakhelyi elkülönítésbe vagy kórházba kerülnek, mert megfertőződtek, öt- vagy hétnapos betegszabadságra jogosultak. A betegszabadság ideje megegyezik az elkülönítési idővel, tehát,
– ismertette a vonatkozó szabályozás újdonságait Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megjegyezte, sok megkeresést kapott az utóbbi időben az intézmény arra vonatkozóan, hogy kinek mennyi betegszabadság jár. Ez nem meglepő, hiszen az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint a közelmúltban jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzések száma, emiatt pedig az ilyen jellegű betegszabadságra jogosultak száma is.
Az alapesetben jóváhagyott öt-hétnapos betegszabadság indokolt esetben meghosszabbítható. „Ha valaki, aki az első fázisban karanténba került, de később tüneteket produkál, tehát bebizonyosodik, hogy elkapta a Covidot, akkor az egészségügyi igazgatóság kiállít egy másik döntést, ami elkülönítést ír elő, és erre az időszakra is jár a betegszabadság.
– magyarázta a megyei egészségbiztosító pénztár vezérigazgatója. A háziorvos – vagy kórházi bennfekvés esetén a szakorvos – ilyen esetben akár 28 napra is meghosszabbíthatja a betegszabadságot.
A Covid-betegszabadságok idejére teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt, és érdemes tudni azt is, hogy sok más betegségtől eltérően
Erre azok is jogosultak, akiknek még nincs meg a féléves egészségbiztosítási hozzájárulási időszaka, azaz kevesebb mint hat hónapja rendelkeznek bejelentett munkahellyel. Hasznos tudnivaló ugyanakkor az is, hogy azok, akik Covid-betegszabadságon vannak, nem dolgozhatnak, még távmunkát sem végezhetnek ebben az időszakban, hiszen nem kaphatnak ugyanarra az időszakra táppénzt és fizetést is.
A betegszabadságok jóváhagyása az egészségügyi igazgatóság (DSP) által a karantén vagy elkülönítés elrendeléséről szóló döntés alapján történik. A betegszabadságot a háziorvos vagy szakorvos hagyja jóvá, miután letelt a karantén vagy elkülönítés időszaka – legkésőbb 30 nappal azt követően.
Amint arról korábban már írtunk, az egészségbiztosítási pénztár központi finanszírozás hiányában több hónapnyi elmaradást halmozott fel a táppénzek elszámolását tekintve, a Covid-betegszabadságokra járó pénzek kifizetése azonban prioritást élvezett és élvez továbbra is, így ezeket határidőn belül kifizeti az intézmény.
– a kiszabható pénzbírság mértékét jelentősen megemelték a közelmúltban.
„Végső elkeseredésemben írtam Önöknek” – áll egy panaszlevélben, amit szerkesztőségünk kapott egy könyvelőtől. Cége tavaly tavasza óta nem kapta meg az egészségbiztosítótól az alkalmazottja számára kifizetett szülési szabadság ellenértékét. Kérése jogos.
A Covid-betegszabadságok hossza kezdetben 15 nap volt, majd a karantén- és elkülönítési időszak rövidülésével azonos mértékben csökkent az elmúlt két évben. Az elmúlt évben Hargita megyében összesen 3,3 millió lejt fizetett ki a megyei egészségbiztosítási pénztár a Covid-betegszabadságokra, tehát a karantén vagy elkülönítés időszakára járó táppénzként.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!