
Az igazolt fertőzöttek és a karanténba kerülők egyaránt 100 százalékos táppénzt kapnak
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus által okozott nagyszámú megbetegedés miatt az utóbbi időben nagyon megnőtt Hargita megyében a Covid-betegszabadságok száma. Múlt héten, az új járványügyi intézkedések érvénybe lépésekor megváltoztak az ilyen jellegű betegszabadságokra vonatkozó előírások is.
2022. február 12., 15:112022. február 12., 15:11
Lerövidült a múlt héten a karantén-, illetve a lakhelyi elkülönítés ideje, és ennek megfelelően csökkent az ilyen esetekben jóváhagyható betegszabadságok hossza is. A karantén ideje öt napra rövidült, így tehát alapesetben öt nap betegszabadságra jogosultak azok, akik kontaktszemélyként vagy magas fertőzöttségű országból érkezve lépik át a határt.

A lakhelyi elkülönítésbe került koronavírus-fertőzöttek, illetve a karantén alá helyett kontaktszemélyek és külföldről hazautazók már nem kell jóváhagyásra várjanak, hogy elhagyhassák lakhelyüket az elkülönítési időszak végén.
Azok, akik lakhelyi elkülönítésbe vagy kórházba kerülnek, mert megfertőződtek, öt- vagy hétnapos betegszabadságra jogosultak. A betegszabadság ideje megegyezik az elkülönítési idővel, tehát,
– ismertette a vonatkozó szabályozás újdonságait Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megjegyezte, sok megkeresést kapott az utóbbi időben az intézmény arra vonatkozóan, hogy kinek mennyi betegszabadság jár. Ez nem meglepő, hiszen az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint a közelmúltban jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzések száma, emiatt pedig az ilyen jellegű betegszabadságra jogosultak száma is.
Az alapesetben jóváhagyott öt-hétnapos betegszabadság indokolt esetben meghosszabbítható. „Ha valaki, aki az első fázisban karanténba került, de később tüneteket produkál, tehát bebizonyosodik, hogy elkapta a Covidot, akkor az egészségügyi igazgatóság kiállít egy másik döntést, ami elkülönítést ír elő, és erre az időszakra is jár a betegszabadság.
– magyarázta a megyei egészségbiztosító pénztár vezérigazgatója. A háziorvos – vagy kórházi bennfekvés esetén a szakorvos – ilyen esetben akár 28 napra is meghosszabbíthatja a betegszabadságot.
A Covid-betegszabadságok idejére teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt, és érdemes tudni azt is, hogy sok más betegségtől eltérően
Erre azok is jogosultak, akiknek még nincs meg a féléves egészségbiztosítási hozzájárulási időszaka, azaz kevesebb mint hat hónapja rendelkeznek bejelentett munkahellyel. Hasznos tudnivaló ugyanakkor az is, hogy azok, akik Covid-betegszabadságon vannak, nem dolgozhatnak, még távmunkát sem végezhetnek ebben az időszakban, hiszen nem kaphatnak ugyanarra az időszakra táppénzt és fizetést is.
A betegszabadságok jóváhagyása az egészségügyi igazgatóság (DSP) által a karantén vagy elkülönítés elrendeléséről szóló döntés alapján történik. A betegszabadságot a háziorvos vagy szakorvos hagyja jóvá, miután letelt a karantén vagy elkülönítés időszaka – legkésőbb 30 nappal azt követően.
Amint arról korábban már írtunk, az egészségbiztosítási pénztár központi finanszírozás hiányában több hónapnyi elmaradást halmozott fel a táppénzek elszámolását tekintve, a Covid-betegszabadságokra járó pénzek kifizetése azonban prioritást élvezett és élvez továbbra is, így ezeket határidőn belül kifizeti az intézmény.
– a kiszabható pénzbírság mértékét jelentősen megemelték a közelmúltban.

„Végső elkeseredésemben írtam Önöknek” – áll egy panaszlevélben, amit szerkesztőségünk kapott egy könyvelőtől. Cége tavaly tavasza óta nem kapta meg az egészségbiztosítótól az alkalmazottja számára kifizetett szülési szabadság ellenértékét. Kérése jogos.
A Covid-betegszabadságok hossza kezdetben 15 nap volt, majd a karantén- és elkülönítési időszak rövidülésével azonos mértékben csökkent az elmúlt két évben. Az elmúlt évben Hargita megyében összesen 3,3 millió lejt fizetett ki a megyei egészségbiztosítási pénztár a Covid-betegszabadságokra, tehát a karantén vagy elkülönítés időszakára járó táppénzként.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!