Építkezésen. Nem akar kifehéredni az, ami évtizedek óta fekete
Fotó: Haáz Vince
Az építkezésben, a vendéglátóiparban és az autómosókban dolgoznak a legtöbben hivatalos iratok nélkül, derült ki a Hargita és Maros megyei munkaügyi felügyelőségek jelentéseiből.
2021. február 22., 10:392021. február 22., 10:39
2021. február 22., 11:312021. február 22., 11:31
Az érvényben levő előírások szigorúan szabályozzák a munkaviszonyokat, pontosan leszögezve, hogy mikortól kell alkalmazni a munkavállalót, milyen jogai és követelései lehetnek a hivatalos munkaviszonnyal rendelkezőknek, ugyanakkor szigorú büntetéseket ír elő a cégeknek és az alkalmazottaknak is, amennyiben nem szentesítik hivatalosan a munkaviszonyt. Ennek ellenére a Maros és Hargita megyei munkaügyi felügyelők ellenőrzéseik során havonta több tíz olyan személyt találnak, akik feketén dolgoznak.
A Maros Megyei Munkaügyi Felügyelőség ellenőrei januárban 43 esetben tartottak helyszíni ellenőrzést különböző cégeknél, kimondottan a munkaviszonyokat vizsgálva. Ezek során 11 olyan személyt azonosítottak, akik egyéni munkaszerződés nélkül dolgoztak. Az ellenőrzés nyomán 30 figyelmeztetést állítottak és 20 pénzbírságot róttak ki, ezek összértéke 268 ezer lej. A felügyelőség vezetője, Eva Man arra figyelmezteti a munkavállalókat, hogy már a munka megkezdése előtt kötelesek aláírni a munkaszerződést, amelyet a cég lejelent az országos nyilvántartó programba. Ebben szerepelnie kell, hogy pontosan milyen munkára alkalmazták, de a munkaidőt, a kötelezettségeket és fizetést is ez tartalmazza. Ennek hiányában az alkalmazottat bármikor elküldhetik, így nincs egészségügyi és társadalombiztosítása, nem részesül munkanélküli segélyben, és egy esetleges munkabaleset után sem kaphat segítséget.
A szakember azt javasolja, hogy a munkavállalók éljenek a jogaikkal, csakis hivatalos iratok alapján végezzék a munkájukat és, ha ennek megkötésére a munkaadó nem hajlandó, akkor jelentsék az esetet a munkaügyi felügyelőségeken. Itt azt is jelenteni lehet, ha a munkaszerződésben foglaltakkal ellentétben a cégek, illetékesek a hivatalos munkaidőn kívül is dolgoztatják az alkalmazottakat, amiért nem hajlandóak fizetni, de azt is, ha nem akarják a kialkudott bér teljes egészét bevezetni a szerződésbe.
A Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség sajtószóvivője, Daniela Bortoș a Székelyhonnak elmondta, hogy januárban, ahogy az elmúlt év minden hónapjában, a helyszíni ellenőrzés során a munkaügyi felügyelők több feketén dolgozó személyt azonosítottak.
A helyszíni ellenőrzések során a munkaügyi felügyelők kikérik azon személyek szerződéseit, akik a helyszínen tartózkodnak, dolgoznak, és ezek átvizsgálásával ellenőrzik, hogy a munkaadó betartja-e a törvényes előírásokat. Csak januárban 56 pénzbírságot róttak ki a törvénytelen munkaviszonyok miatt, ezek összértéke 19 ezer lej volt.
A munkaügyi felügyelőségek csak a név és lakcím feltüntetésével ellátott panaszokat, feljelentéseket vizsgálják ki, de a törvény értelmében kötelesek a reklamáló személyét titokban tartani a cégeknél végzett kivizsgálások során. A Maros Megyei Munkaügyi Felügyelőség honlapján és a Hargita megyei felügyelőség honlapján sok hasznos adat van, és megtalálható az emailcím is, ahová panaszt lehet küldeni.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
A Transzfogarasi úton történt tragikus medvetámadás ismét ráirányította a figyelmet Románia súlyos természetvédelmi problémájára: a barnamedve-állomány drámai túlszaporodására.
1 hozzászólás