
A gernyeszegi Teleki-kastély is restaurálási támogatáshoz jut
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyták azokat a turisztikai helyszíneket, amelyeket az Országos Helyreállítási Alapból fognak népszerűsíteni és felújítani. Erre a célra közel 104 millió eurós pénzkeretet biztosítanak. A helyszínek kiválasztásáról egy több minisztériumot magában foglaló bizottság döntött.
2022. április 12., 10:432022. április 12., 10:43
2022. április 12., 12:322022. április 12., 12:32
Az Országos Helyreállítási Alapban foglaltak szerint vannak olyan helyszínek, amelyeket csak népszerűsíteni fognak, vannak azonban olyanok is, amelyeket fel is újítanak. Ez utóbbiak közül több helyszín Székelyföldön van.
Az öt római castrumból a mikházit (Maros megye) 2,1 millió euróból fogják felújítani. Az öt felújítandó várból az egyik a segesvári vár; erre ugyancsak 2,1 millió eurót fordítanak.
Az öt kiválasztott kúriából kettő Kovászna megyében van.
A Szent László útvonal keretében az agyagfalvi és a szacsvai református templom mellett a kökösi unitárius templom is megújul: mindegyiket 2,25 millió euróból javítják fel. Erre az útvonalra felkerült továbbá Maros megyéből a nyárádszentlászlói unitárius templom, a bibarcfalvi református templom, Hargita megyéből pedig a csíkmenasági és a csíkszentmihályi római katolikus templom is.
Hagyományos házakra is van pénz: Uzon, Csíkszentgyörgy, Etéd és Szászkézd településeken egyenként nyolc-nyolc hagyományos házat újítanak meg. A népszerűsítendő helyszínek listáján is több székelyföldi települést találunk: a várak közül a csíkszeredai Mikó-várat és a torjai Bálványos-várat említhetjük, a kúriák közül pedig a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A templomok közül a székelydályai és csíkszentmihályi is a népszerűsítendő helyszínek listáján van.
A teljes listát az Európai Alapok minisztériumának oldalán lehet megtekinteni. Az Országos Helyreállítási Alap turizmusra és kultúrára vonatkozó része egyébként nem csak ezekről a helyszínekről szól; innen tervezik megvalósítani a 3 ezer kilométer kerékpárutat, a múzeumok és emlékművek korszerűsítését, a filmgyártás digitalizálását is. Az Országos Helyreállítási Tervből megvalósuló, Románia kulturális-turisztikai örökségét népszerűsítő útvonalak kiépítésére meghirdetett projekt célja javítani a turisztikai célpontok elérhetőségeit, a turisztikai infrastruktúra minőségét, bővíteni a turisztikai kínálatot, a kulturális és a természeti örökség hasznosításával, a szolgáltatások, élmények minőségének növelésével. A 12 útvonal összesen 370 turisztikai látványosságot foglal magába, ebből 225 épületet fel is újítanak. Minden turisztikai útvonalnak lesz egy népszerűsítő stratégiája, online és fizikailag is elérhető népszerűsítő anyagokkal, amelyek majd utazási irodákban, repülőtereken is elérhetők lesznek.
A maroshévízi Urmánczy-kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület elnöke, Szabó Tekla Katalin a Székelyhonnak elmondta, mivel elnyerték a felújítást célzó pályázatot, reméli, hogy a maximális összeget kapják, amely még mindig nem elég a teljes restaurálásra, de nagy előrelépést fog jelenteni.
„Mi eddig is arra használtuk, megnyitottuk a látogatók előtt, a továbbiakban is ezek a terveink” – mondta az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy nyolc személynek vállalták, hogy munkalehetőséget nyújtanak, de amennyiben az összes tervük megvalósul, jóval többnek. Szabó Tekla Katalin jelezte, a restaurálásra szánt pénzösszeget a pályázat kiírója használja a pályázó tervei alapján.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!