
A gernyeszegi Teleki-kastély is restaurálási támogatáshoz jut
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyták azokat a turisztikai helyszíneket, amelyeket az Országos Helyreállítási Alapból fognak népszerűsíteni és felújítani. Erre a célra közel 104 millió eurós pénzkeretet biztosítanak. A helyszínek kiválasztásáról egy több minisztériumot magában foglaló bizottság döntött.
2022. április 12., 10:432022. április 12., 10:43
2022. április 12., 12:322022. április 12., 12:32
Az Országos Helyreállítási Alapban foglaltak szerint vannak olyan helyszínek, amelyeket csak népszerűsíteni fognak, vannak azonban olyanok is, amelyeket fel is újítanak. Ez utóbbiak közül több helyszín Székelyföldön van.
Az öt római castrumból a mikházit (Maros megye) 2,1 millió euróból fogják felújítani. Az öt felújítandó várból az egyik a segesvári vár; erre ugyancsak 2,1 millió eurót fordítanak.
Az öt kiválasztott kúriából kettő Kovászna megyében van.
A Szent László útvonal keretében az agyagfalvi és a szacsvai református templom mellett a kökösi unitárius templom is megújul: mindegyiket 2,25 millió euróból javítják fel. Erre az útvonalra felkerült továbbá Maros megyéből a nyárádszentlászlói unitárius templom, a bibarcfalvi református templom, Hargita megyéből pedig a csíkmenasági és a csíkszentmihályi római katolikus templom is.
Hagyományos házakra is van pénz: Uzon, Csíkszentgyörgy, Etéd és Szászkézd településeken egyenként nyolc-nyolc hagyományos házat újítanak meg. A népszerűsítendő helyszínek listáján is több székelyföldi települést találunk: a várak közül a csíkszeredai Mikó-várat és a torjai Bálványos-várat említhetjük, a kúriák közül pedig a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A templomok közül a székelydályai és csíkszentmihályi is a népszerűsítendő helyszínek listáján van.
A teljes listát az Európai Alapok minisztériumának oldalán lehet megtekinteni. Az Országos Helyreállítási Alap turizmusra és kultúrára vonatkozó része egyébként nem csak ezekről a helyszínekről szól; innen tervezik megvalósítani a 3 ezer kilométer kerékpárutat, a múzeumok és emlékművek korszerűsítését, a filmgyártás digitalizálását is. Az Országos Helyreállítási Tervből megvalósuló, Románia kulturális-turisztikai örökségét népszerűsítő útvonalak kiépítésére meghirdetett projekt célja javítani a turisztikai célpontok elérhetőségeit, a turisztikai infrastruktúra minőségét, bővíteni a turisztikai kínálatot, a kulturális és a természeti örökség hasznosításával, a szolgáltatások, élmények minőségének növelésével. A 12 útvonal összesen 370 turisztikai látványosságot foglal magába, ebből 225 épületet fel is újítanak. Minden turisztikai útvonalnak lesz egy népszerűsítő stratégiája, online és fizikailag is elérhető népszerűsítő anyagokkal, amelyek majd utazási irodákban, repülőtereken is elérhetők lesznek.
A maroshévízi Urmánczy-kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület elnöke, Szabó Tekla Katalin a Székelyhonnak elmondta, mivel elnyerték a felújítást célzó pályázatot, reméli, hogy a maximális összeget kapják, amely még mindig nem elég a teljes restaurálásra, de nagy előrelépést fog jelenteni.
„Mi eddig is arra használtuk, megnyitottuk a látogatók előtt, a továbbiakban is ezek a terveink” – mondta az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy nyolc személynek vállalták, hogy munkalehetőséget nyújtanak, de amennyiben az összes tervük megvalósul, jóval többnek. Szabó Tekla Katalin jelezte, a restaurálásra szánt pénzösszeget a pályázat kiírója használja a pályázó tervei alapján.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!