
A gernyeszegi Teleki-kastély is restaurálási támogatáshoz jut
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyták azokat a turisztikai helyszíneket, amelyeket az Országos Helyreállítási Alapból fognak népszerűsíteni és felújítani. Erre a célra közel 104 millió eurós pénzkeretet biztosítanak. A helyszínek kiválasztásáról egy több minisztériumot magában foglaló bizottság döntött.
2022. április 12., 10:432022. április 12., 10:43
2022. április 12., 12:322022. április 12., 12:32
Az Országos Helyreállítási Alapban foglaltak szerint vannak olyan helyszínek, amelyeket csak népszerűsíteni fognak, vannak azonban olyanok is, amelyeket fel is újítanak. Ez utóbbiak közül több helyszín Székelyföldön van.
Az öt római castrumból a mikházit (Maros megye) 2,1 millió euróból fogják felújítani. Az öt felújítandó várból az egyik a segesvári vár; erre ugyancsak 2,1 millió eurót fordítanak.
Az öt kiválasztott kúriából kettő Kovászna megyében van.
A Szent László útvonal keretében az agyagfalvi és a szacsvai református templom mellett a kökösi unitárius templom is megújul: mindegyiket 2,25 millió euróból javítják fel. Erre az útvonalra felkerült továbbá Maros megyéből a nyárádszentlászlói unitárius templom, a bibarcfalvi református templom, Hargita megyéből pedig a csíkmenasági és a csíkszentmihályi római katolikus templom is.
Hagyományos házakra is van pénz: Uzon, Csíkszentgyörgy, Etéd és Szászkézd településeken egyenként nyolc-nyolc hagyományos házat újítanak meg. A népszerűsítendő helyszínek listáján is több székelyföldi települést találunk: a várak közül a csíkszeredai Mikó-várat és a torjai Bálványos-várat említhetjük, a kúriák közül pedig a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A templomok közül a székelydályai és csíkszentmihályi is a népszerűsítendő helyszínek listáján van.
A teljes listát az Európai Alapok minisztériumának oldalán lehet megtekinteni. Az Országos Helyreállítási Alap turizmusra és kultúrára vonatkozó része egyébként nem csak ezekről a helyszínekről szól; innen tervezik megvalósítani a 3 ezer kilométer kerékpárutat, a múzeumok és emlékművek korszerűsítését, a filmgyártás digitalizálását is. Az Országos Helyreállítási Tervből megvalósuló, Románia kulturális-turisztikai örökségét népszerűsítő útvonalak kiépítésére meghirdetett projekt célja javítani a turisztikai célpontok elérhetőségeit, a turisztikai infrastruktúra minőségét, bővíteni a turisztikai kínálatot, a kulturális és a természeti örökség hasznosításával, a szolgáltatások, élmények minőségének növelésével. A 12 útvonal összesen 370 turisztikai látványosságot foglal magába, ebből 225 épületet fel is újítanak. Minden turisztikai útvonalnak lesz egy népszerűsítő stratégiája, online és fizikailag is elérhető népszerűsítő anyagokkal, amelyek majd utazási irodákban, repülőtereken is elérhetők lesznek.
A maroshévízi Urmánczy-kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület elnöke, Szabó Tekla Katalin a Székelyhonnak elmondta, mivel elnyerték a felújítást célzó pályázatot, reméli, hogy a maximális összeget kapják, amely még mindig nem elég a teljes restaurálásra, de nagy előrelépést fog jelenteni.
„Mi eddig is arra használtuk, megnyitottuk a látogatók előtt, a továbbiakban is ezek a terveink” – mondta az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy nyolc személynek vállalták, hogy munkalehetőséget nyújtanak, de amennyiben az összes tervük megvalósul, jóval többnek. Szabó Tekla Katalin jelezte, a restaurálásra szánt pénzösszeget a pályázat kiírója használja a pályázó tervei alapján.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!