
A gernyeszegi Teleki-kastély is restaurálási támogatáshoz jut
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyták azokat a turisztikai helyszíneket, amelyeket az Országos Helyreállítási Alapból fognak népszerűsíteni és felújítani. Erre a célra közel 104 millió eurós pénzkeretet biztosítanak. A helyszínek kiválasztásáról egy több minisztériumot magában foglaló bizottság döntött.
2022. április 12., 10:432022. április 12., 10:43
2022. április 12., 12:322022. április 12., 12:32
Az Országos Helyreállítási Alapban foglaltak szerint vannak olyan helyszínek, amelyeket csak népszerűsíteni fognak, vannak azonban olyanok is, amelyeket fel is újítanak. Ez utóbbiak közül több helyszín Székelyföldön van.
Az öt római castrumból a mikházit (Maros megye) 2,1 millió euróból fogják felújítani. Az öt felújítandó várból az egyik a segesvári vár; erre ugyancsak 2,1 millió eurót fordítanak.
Az öt kiválasztott kúriából kettő Kovászna megyében van.
A Szent László útvonal keretében az agyagfalvi és a szacsvai református templom mellett a kökösi unitárius templom is megújul: mindegyiket 2,25 millió euróból javítják fel. Erre az útvonalra felkerült továbbá Maros megyéből a nyárádszentlászlói unitárius templom, a bibarcfalvi református templom, Hargita megyéből pedig a csíkmenasági és a csíkszentmihályi római katolikus templom is.
Hagyományos házakra is van pénz: Uzon, Csíkszentgyörgy, Etéd és Szászkézd településeken egyenként nyolc-nyolc hagyományos házat újítanak meg. A népszerűsítendő helyszínek listáján is több székelyföldi települést találunk: a várak közül a csíkszeredai Mikó-várat és a torjai Bálványos-várat említhetjük, a kúriák közül pedig a székelykeresztúri Gyárfás-kúriát. A templomok közül a székelydályai és csíkszentmihályi is a népszerűsítendő helyszínek listáján van.
A teljes listát az Európai Alapok minisztériumának oldalán lehet megtekinteni. Az Országos Helyreállítási Alap turizmusra és kultúrára vonatkozó része egyébként nem csak ezekről a helyszínekről szól; innen tervezik megvalósítani a 3 ezer kilométer kerékpárutat, a múzeumok és emlékművek korszerűsítését, a filmgyártás digitalizálását is. Az Országos Helyreállítási Tervből megvalósuló, Románia kulturális-turisztikai örökségét népszerűsítő útvonalak kiépítésére meghirdetett projekt célja javítani a turisztikai célpontok elérhetőségeit, a turisztikai infrastruktúra minőségét, bővíteni a turisztikai kínálatot, a kulturális és a természeti örökség hasznosításával, a szolgáltatások, élmények minőségének növelésével. A 12 útvonal összesen 370 turisztikai látványosságot foglal magába, ebből 225 épületet fel is újítanak. Minden turisztikai útvonalnak lesz egy népszerűsítő stratégiája, online és fizikailag is elérhető népszerűsítő anyagokkal, amelyek majd utazási irodákban, repülőtereken is elérhetők lesznek.
A maroshévízi Urmánczy-kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület elnöke, Szabó Tekla Katalin a Székelyhonnak elmondta, mivel elnyerték a felújítást célzó pályázatot, reméli, hogy a maximális összeget kapják, amely még mindig nem elég a teljes restaurálásra, de nagy előrelépést fog jelenteni.
„Mi eddig is arra használtuk, megnyitottuk a látogatók előtt, a továbbiakban is ezek a terveink” – mondta az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy nyolc személynek vállalták, hogy munkalehetőséget nyújtanak, de amennyiben az összes tervük megvalósul, jóval többnek. Szabó Tekla Katalin jelezte, a restaurálásra szánt pénzösszeget a pályázat kiírója használja a pályázó tervei alapján.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!