Aránytalan megoszlás. A mintegy 8 millió munkavállaló közül kb. 6 millióan fizettek egészségbiztosítási hozzájárulást. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Kevesebb mint hatmillió romániai munkavállaló fizet jövedelme 10 százalékának megfelelő hozzájárulást, hogy 16 millió ember egészségügyi ellátását biztosítsa – állítják egy elemzésre támaszkodva az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) képviselői.
2024. május 12., 17:492024. május 12., 17:49
Romániában kevesebb mint 6 millió munkavállaló biztosítja az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásának mintegy 70 százalékát 16,3 millió biztosított és további 3,7 millió egészségügyi minimálcsomagban részesülő ember számára – mutat rá a szakszervezeti tömb vasárnapi közleményében. Emlékeztetnek, hogy a május 13-ára a kormánypalota elé beütemezett tüntetéssel is erre a tényre akarják felhívni a közvélemény figyelmét.
„A 16,3 millió biztosítottból körülbelül 3,6 millió 19 év alatti gyermek, és több mint 4,8 millió 60 év feletti személy.
– idéz az Agerpres hírügynökség a szakszervezeti közleményből.
Az elemzésből az is kiderül, hogy a romániaiak 5,2 százaléka az elmúlt évben nem jutott egészségügyi ellátáshoz a finanszírozási gondok, a túl hosszú várólisták miatt, vagy mert az egészségügyi intézmény túl nagy távolságra van lakhelyétől, és „ez a helyzet évről évre romlik, az arány kétszerese az európai átlagnak”.
2021-ben Románia megközelítőleg a GDP 5,4 százalékát fordította az egészségügyre, míg az európai országok ennél sokkal jelentősebb finanszírozást biztosítanak.
„2023-ban az egészségbiztosítási alap bevételei a GDP mintegy 3,7 százalékát tették ki. Az Eurostat szerint egyetlen európai ország sem biztosít 5,5 százalék alatti finanszírozást a kötelező egészségbiztosítási rendszer számára. Európai szinten a munkavállalók az egészségbiztosítási rendszer finanszírozásának csak kis részét, általában a bevételek mintegy egyharmadát biztosítják. Romániában a munkavállalók az egészségbiztosítási alap teljes bevételének 69 százalékát biztosítják” – nyomatékosítja a BNS.
Az Országos Szakszervezeti Tömb 29 tagszervezetével együtt hétfőn 10 órára hirdette meg tiltakozó akcióját a kormány épülete elé. A kormánypalota előtti nagygyűlést követően a tüntetők a gazdasági, a munkaügyi, majd a pénzügyminisztérium székhelye elé vonulnak.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
szóljon hozzá!