Lesz-e ki odaálljon a satu elé?
Fotó: Kristó Róbert
Noha a meghirdetett helyek több mint fele idén is betelt az első beiratkozási szakasz során a Hargita megyei szakiskolákban, nem tapasztalható létszámbeli növekedés az elmúlt évek hasonló adataihoz képest. Pedig egy ideje szinte minden politikus és szakmai kör a szakoktatás fontosságát hangsúlyozta. A kevés jelentkező miatt lehetnek csíki szakosztályok, amelyeket nem indítanak el a következő tanévtől.
2017. július 17., 11:142017. július 17., 11:14
2017. július 17., 11:182017. július 17., 11:18
A meghirdetett szakiskolai helyek 65,35 százaléka telt be Hargita megyében az első beiratkozási szakaszban, azaz 834 helyre 545 diák jutott be – tudtuk meg a Hargita Megyei Tanfelügyelőség kimutatásából. Összehasonlításképpen: a 2015–2016-os tanév előtt a meghirdetett helyek 64,5 százalékára (756-ból 488 hely), a 2016–2017-es tanév előtt pedig 65,34 százalékára (877-ből 573 hely) jelentkeztek diákok a felvételi első szakaszában. E számadatok azért is érdekesek, mivel az elmúlt évek során a megye szinte minden politikusa a szakiskolai oktatás fontossága mellett lobbizott, azonban
A még üresen maradt helyekre augusztusban és szeptemberben is lehet iratkozni, arra pedig valószínűleg betelik a 2017–2018-as tanévre meghirdetett szakiskolai osztályok többsége. Azonban lehetnek tagozatok, amelyeket nem sikerül majd elindítani a kevés jelentkező diák miatt – közölte érdeklődésünkre Görbe Péter főtanfelügyelő. Elmondta, a szakiskolai osztályok profiljait a térség vállalkozásainak igényei szerint állítják össze, az eddig iratkozott diákok alapján pedig vannak népszerű és kevésbé népszerű tagozatok.
Csíkszéken például keresett volt a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola pincér- és élelmezési eladó szakosztálya, ott a meghirdetett 28 helyre 45-en iratkoztak. Továbbá a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola autószerelő osztályán is túljelentkezés volt, illetve a csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola víz-, gázszerelő tagozatán is beteltek a helyek.
Az előbbiekkel ellentétben azonban vannak szakok, amelyekre nagyon kevesen jelentkeztek. Egyik ilyen a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont hegyvidéki gazda, illetve agroturisztikai dolgozó szakosztálya, ahová eddig mindössze haton iratkoztak. A csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola erdész-asztalos szakára is csak 11-en, a csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola ács-asztalos-parkettázó osztályába is pedig mindössze 9 diák jelentkezett. Ha a következő két iratkozási szakasz során nem jelentkeznek még diákok ezekre a szakokra, valószínűleg nem indulnak el.
A főtanfelügyelőtől arról is érdeklődtünk az imént felsorolt számadatok tükrében, hogyan látja, sikerült-e a szakiskola népszerűségén javítani az elmúlt időszakban. Úgy vélte,
Szakmunkásra is szükség van, és egy jó szakembert mindig jól megfizetnek – hangsúlyozta. Emellett megjegyezte, a mentalitásváltás időigényes folyamat, viszont az utóbbi időszakban az önkormányzatok, illetve a vállalkozások is nagy erőkkel segítik a szakiskolákat és azok diákjait. A székelyföldi vállalatoknak manapság minden eddiginél nagyobb szüksége van a friss munkaerőre, hiszen a jó szakemberek egyre inkább kiöregednek – emelte ki Görbe Péter.
Lenne igény a majdani szakmunkásokra. Minden a tanulók elszántságán múlik. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Györffy Ildikó, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója úgy látja, a szakoktatásra mindig volt és van igény a térségünkben, ezt bizonyítja, hogy az iskolájukban már több évtizede működik a szakoktatás valamilyen formában. A következő tanévre meghirdetett szakiskolai tagozataikon csak öt hely maradt üresen, a karosszériafestő- és lakatos osztályban. Hozzátette, míg idén csak két szakosztályt tudtak indítani, ezelőtt három évvel hármat is sikerült, mivel akkor a csíki tanintézetekben kevesebb szakosztály volt. Végezetül elmondta,
viszont a végzőseik az alacsony bérezések miatt sokszor visszautasítják ezeket, inkább külföldön próbálnak szerencsét.
Márk Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének elnökétől is érdeklődtünk a téma kapcsán. „Vállalkozóként nap mint nap kapcsolatban vagyunk a szakiskolákkal, akiktől számtalan gyakornok érkezik a cégekhez. Úgy látom, a majdani alkalmazásuk főképp attól függ, hogy valóban szeretnének-e szakmát tanulni, vagy csak külső kényszer miatt, időt tölteni mennek a vállalatokhoz. A tapasztalat alapján azt tudom mondani, hogy
akik egy része csak egyfajta kényszer miatt praktizál” – fejtette ki az egyesület elnöke. Zárásként elmondta, a térségben leginkább a fémmegmunkálás, automatizálás, villamosság jellegű vállalkozásoknál keresik legjobban a szakmunkásokat, de a fa- és bútoriparban is nagy hiánnyal küszködnek. Mindemellett a vendéglátóiparban is kevés az alkalmazható szakmunkás.
Harminc szakosztályt terveznek
A kilencedik osztálytól kezdődő szakiskolai oktatásban összesen 30 osztályt terveznek Hargita megyében a következő tanévre: 27 magyar tannyelvűt és 3 románt. Ez hárommal kevesebb szakosztály, mint a 2016–2017-es tanévben volt. A csíki körzetben a 12 szakoktatásbeli osztály indulhat ősztől.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Háborúk és hatalmi dinamikák címmel rendez kerekasztal-beszélgetést szerdán Székelyudvarhelyen.
Petíciót kezdeményezett magyar és román nyelven az Erdélyi Magyar Szövetség marosvásárhelyi szervezete, amelyben azt kéri a városvezetéstől és a képviselő-testülettől, hogy gondolják át a főtér, valamint a Tudor–November 7. útszakasz felújítását.
Az Unext Romania, a lengyel Unilink csoport tagja, segítette a bolgár Dallbogg Life and Health Inc. biztosítót a román kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) piacra való belépésében, az európai útlevél alapján.
A Román Postának nem prioritása a postahivatalok bezárása, de veszteséges működésük alapos vitát igénylő, komoly téma – tájékoztatott kedden este az állami vállalat.
Önként jelentkezett kedden este a rendőrségen az a sofőr, aki jelentős anyagi károkat okozott Marosvásárhely egyik utcájában, majd elhagyta a helyszínt.
Kezdetét vette Székelyudvarhelyen a két éve elindított erdőtelepítés folytatásaként zajló facsemete-ültetés a Bükkfatetőn – közölte Facebook-oldalán a polgármesteri hivatal.
Huszonöt százalékkal emelték a fuvardíj árát a csíkszeredai taxitársaságok november közepétől: a korábbi, kilométerenkénti 3,99 lej nappali fuvardíj helyett egy lejjel többet, 4,99 lejt kell fizetniük a szolgáltatást igénybe vevőknek.
„Az erdélyi magyar közösségnek olyan képviseletre van szüksége, amely érti és képviseli igényeit és problémáit” – hangsúlyozza Hajdu Gábor, az RMDSZ csíkszéki parlamenti képviselőjelöltje.
Idén is lesz Katalin-bál Csíkszeredában, a jótékonysági rendezvény fókuszában ez alkalommal a gyermekmentő szolgálat, a művészetis diákok és a kritikus állapotú betegek állnak – derül ki a szervezők szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményéből.
szóljon hozzá!