A szennyvíztisztító állomás egyik betonmedencéje. A város ezután nem szennyezi a Marost
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
Június 30-áig be kell fejezni a munkálatokat a már több mint tíz éve kezdődött gyergyószentmiklósi csatorna- és ivóvízhálózat építésénél. A háztartások rácsatlakozása azonban még akár két évig is eltarthat. A városvezetés eközben újabb nagyszabású infrastruktúra-fejlesztéseket tervez.
2017. május 10., 15:102017. május 10., 15:10
Terepszemlét és egyeztetést tartottak hétfőn a fejlesztési minisztérium, az önkormányzat, és a víz-csatornahálózat építését végző cég illetékesei. Itt kitűzték a határidőt: június végéig el kell készülnie a gyergyószentmiklósi beruházásnak. Ez tartható, hiszen amint megállapíthatták, 99 százalékban elkészültek a munkálatokkal.
Jelenleg az új vízháznál és a szennyvíztisztító-állomáson szerelik be az automatizálási készülékeket, valamint kisebb javítások vannak még hátra.
és ha az megfelel, akkor megtörténik az átadás-átvétel. Amint azt Nagy Zoltán polgármester elmondta, a legkorszerűbb berendezésekkel van felszerelve mind a vízház, mind a derítőállomás. A vízháznál előbb klóros kezelésen megy át a víz, majd homokszűrő következik, ezt követően pedig infrasugaras kezelés kell. Utóbbi azért szükséges, mert nem kútból, hanem patakokból nyerik a nyers vizet, így kerülhet bele olyan állati eredetű anyag, amit a klór nem tud teljesen semlegesíteni. Végül szénszűrőn átfolyva kerül az ivóvíz a háztartásokba.
Teljesen új vízház épült, modern berendezésekkel
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
A szennyvíz-ülepítőnél is a legmodernebbek az eszközök. Egyedüli kérdés, hogy nagy hidegekben hogyan indulnak be a szenny lebontásához szükséges kémiai folyamatok. Ennek módját majd a működtetés során fogják kitapasztalni.
Azzal, hogy elkészül végre az új hálózat, még korántsem érnek a beruházás végére. Jön a régi rendszerről az újra való átállás. Ami előre látható:
A kivitelező fél év alatt kell megoldja az üzembe helyezést, vagyis a kapuk előtt kialakított csatlakozási pontokig működnie kell az új szennyvíz- és ivóvízrendszernek. Ez után indulhat a háztartások rácsatlakozása. Azaz minden egyes érintett lakás rákötését meg kell oldani az udvarok felásásával, és az ezzel járó munkálatokkal. Két évbe is beletelhet, míg ennek a végére érnek.
Ha el is készül a beruházás, még nem mondhatja el Gyergyószentmiklós, hogy minden háztartáshoz eljutott a csatornahálózat. A bővítéshez a kormánytól várják a finanszírozást.
Fotó: Gyergyószentmiklós önkormányzata
A polgármester elmondta,
Az elmúlt időszakban lezajlott egyeztetések alapján Nagy Zoltán esélyesnek látja Gyergyószentmiklóst arra, hogy újabb nagy beruházások indulhassanak el. A város száz százalékban csatornázott lesz, és utak újulnak meg, de Gyilkostónál is elkészülhet a víz- és csatornahálózat. A városi hálózat befejezése 2–3 év alatt valósulna meg. Az üdülőtelepen már az idén újra nekilátnának az évekkel ezelőtt tervezési hiányosságok és jogi viták miatt abbamaradt munkálatoknak. Itt is szennyvíztisztóra és vízházra van szükség.
Nagy Zoltán azért bízik a kormányfinanszírozásban, mert Románia vállalást tett az Európai Uniónak arra, hogy 2015-ig az ország háztartásainak 70 százaléka csatornahálózatra csatlakozik. Ez nem történt meg, és ezért az ország szankciókban részesül. Fejlesztési prioritásnak számít ezért a csatornázási és ivóvízrendszerek kiépítése.
Ezzel párhuzamosan az idén infrastruktúra-fejlesztésekre is nagy pénzek vannak elkülönítve az illetékes minisztériumokban. Így útjavításra is. A szörnyű állapotban lévő teherforgalmi út újjáépítése is ebből történhet meg – reméli Nagy Zoltán, aki hozzáteszi,
54 millió, infrastruktúrára költhető lejről van szó.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!