Kórházi folyosó. Akár 3000 lejt is megkereshet egy jól képzett egészségügyi asszisztens
Fotó: Barabás Ákos
A nővérek és az egészségügyi asszisztensek számát tekintve megfelelően ellátottak a Hargita megyei kórházak. A Csíkszeredai Megye Sürgősségi Kórházban például közel ötszáz asszisztens dolgozik jelenleg. Az illetékesek szerint a megnövekedett bérek miatt egyre vonzóbb az ágazat.
2017. július 28., 10:592017. július 28., 10:59
„Annyi nővér van a kórházban, amennyire szükség van. Sőt van utánpótlás is” – fogalmazott kérdésünkre Demeter Ferenc, a csíkszeredai kórház menedzsere. Kifejtette, jelenleg 487 szakápoló tevékenykedik az intézményben, akik nagy része fiatal. S bár évente az ott dolgozó nővérek két-három százaléka nyugdíjba vonul – folytatta –, tudják pótolni őket frissen végzett, fiatal kollégákkal. Mellettük pedig más egészségügyi intézményekből is vándorolnak át szakemberek a csíkszeredai kórházba.
A kórházmenedzser szerint érződik, hogy Hargita megyében több nővérképző intézmény is működik, amelyek manapság egyre jobb minőségben képzik ki az asszisztenseket. Példaként megemlítette a csíkszeredai Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceumot, amelynek sok végzett hallgatója dolgozik a megyei kórházban.
– fejtette ki Demeter Ferenc.
Birta Mária, a csíkszeredai Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a náluk végzett egészségügyi asszisztensek nagy része a csíki térségben helyezkedik el, de vannak, akik külföldön próbálnak szerencsét. „Közülük sokan haza is jönnek néhány év elteltével” – tette hozzá. Megjegyezte, itthoni viszonylatban nemcsak a megyei vagy városi kórházakban dolgoznak a már végzett diákjaik, hanem házi- és szakorvosoknál, fogorvosoknál, laboratóriumokban, mentőszolgálatnál, stb.
– emelte ki Birta Mária. Megjegyezte, úgy látja nagy keletje van a szakmának, hiszen az ágazatban dolgozók fizetései is egyre nagyobb mértékben nőnek. Persze – tette hozzá – ehhez a hivatáshoz az ember kell érezzen egyfajta elköteleződést.
A témáról Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől is érdeklődtünk. Elmondta, több nővérképző intézet is van a megyében, amelyeknek hála megfelelő számú asszisztens dolgozik minden egészségügyi intézményben, sőt a térségi intézmények még külföldre is termelnek szakembereket. Megjegyezte, az utóbbi időben jelentősen megnőttek az asszisztensek bérei, s bár hivatalos információja nincs, úgy tudja egy középkorú, jól képzett asszisztens akár három ezer lejen felül is kereshet egy hónapban.
„Ez persze sok mindentől függ: egyrészt az eltöltött szolgálati időtől, másrészt attól, hogy mennyit ügyeletezik éjszaka, harmadrészt pedig, hogy milyen szakképesítése van” – fejtette ki.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!