Csíkszereda madártávlatból. Sportlétesítmények tekintetében igencsak jól áll a hargitai megyeszékhely
Fotó: Farkas Tamás
Erdély a második legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a harmadik legelőnyösebb megyeszékhely zöldövezetek, illetve sport- és kulturális létesítmények szempontjából a Storia.ro ingatlanközvetítő portál legújabb felmérése szerint.
2017. július 26., 10:232017. július 26., 10:23
2017. július 26., 14:212017. július 26., 14:21
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál, illetve a D&D Research piackutató cég legújabb felmérésében a szabadidős létesítmények (zöldövezetek, sport- és kulturális létesítmények) szempontjából hasonlította össze Románia régióit és megyeszékhelyeit, beleértve a fővárost is. A felmérést egyfajta közvélemény-kutatásnak is tekinthetjük, ugyanis
Az önbevallásos értékelések szerint a regionális leosztás első helyén Bukarest és Ilfov szerepel, második lett Erdély, a harmadik pedig a Körösök vidéke. Az ellenkező oldalon Moldva és Dobrudzsa szerepel, az értékelések szerint ezek a legszegényesebb régiók szabadidős létesítmények szempontjából.
A megkérdezettek szerint a vizsgált 42 város, pontosabban megyeszékhely közül Nagyvárad a legelőnyösebb a szabadidős létesítmények szempontjából, ezt követi Brassó,
Ezzel szemben az értékelések szerint Brăila, Foksány és Konstanca a három legelőnytelenebb város a szabadidős létesítmények szempontjából.
Örömteli, hogy a csíkszeredaiak meg vannak elégedve a város szabadidős létesítményeivel – értékelte a kutatás eredményét Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
– magyarázta a polgármester.
Az életszínvonal azonban nem csak a bruttó hazai termék (GDP) szintjén mérhető – tette hozzá –, hanem abban is, hogy az emberek milyen minőségű és árfekvésű szolgáltatásokat tudnak elérni a szabadidő eltöltése vagy az identitás megőrzése szempontjából. Ezen a téren Csíkszereda egy jó példa országos viszonylatban.
„Gondolok itt elsősorban a Tudor lakótelepi futópályára, ami ugyan megosztotta a sportközvéleményt, de azt gondolom, hogy egy áttörő jellegű kezdeményezés volt. Emellett sok lehetőség van az uszodától kezdve a kosárlabdázásra, futballozásra alkalmas területekig. Ott van még a floorball, és meg kell említeni a jégpályát is. Továbbá hadd dicsekedjünk is egy kicsit, hiszen mindmáig Csíkszereda az egyedüli város, ahol működik kori-úszás program. Tudatosan próbáljuk úszni és korcsolyázni tanítani, pontosabban mozgáskultúrára nevelni a fiataljainkat” – emelte ki Ráduly.
A polgármester hozzátette, a kori-úszás program mellett az 5–8. osztályos diákok számára zene-mozi program is működik, amely a kultúra síkján valósítja meg a fiatalok nevelésére irányuló törekvéseket.
„A létesítmények önmagukban nem sokat érnek, ha nincs odaérett fiatal nemzedék, aki ezeket igénybe is vegye.
amelyeknek indokoltsága egyértelmű, hiszen kisebbségben lévén számunkra ezek adják meg a sajátos létünk támpontjait. A zöldövezetek kérdése mindig csalóka, ugyanis egy nagyvárost nehéz Csíkszeredával összehasonlítani. Nálunk az a helyzet, hogy ha elindulunk a város bármely pontjáról, 15–20 perc alatt besétálunk valamelyik erdőbe. Tennivaló még van bőven, több mandátumra való is, de úgy gondolom, hogy az irány az állandó lakóktól és az idelátogatók részéről is pozitív fogadtatásban részesül” – hangsúlyozta Csíkszereda polgármestere.
Infografika: Tóth Szilárd
Összesítésben negyedik
A Storia.ro 2016 novemberében indította el átfogó kutatását, amelyben 2017 végéig Románia régióit és városait hasonlítják össze különböző szempontok szerint a lakosság véleményének függvényében.
Eddig hat felmérés eredményeit hozták nyilvánosságra, a kérdőíveket mostanáig országszerte 234 155 személy töltötte ki. Az első összehasonlítás eredménye idén januárban jelent meg, ebben azt vizsgálták, hogy a megkérdezettek mennyire tartják biztonságosnak lakhelyüket. Az eredmények szerint Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában, a Csíkszereda pedig a hetedik legbiztonságosabb megyeszékhely. Februárban az életminőséget vizsgáló kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra, az önbevallásos értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdély ismét első helyen végzett, Csíkszereda azonban csupán a 24. helyet szerezte meg. Az egészségügyi létesítményekre vonatkozó felmérés eredményeit márciusban mutatták be, ebben a kategóriában a régiók szerint Erdély a negyedik lett, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszereda a 18. helyet szerezte meg. Az ezt követő felmérésében a levegő minőségét vizsgálták, az értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyben a legtisztább a levegő, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszeredát csupán Brassó előzte meg. Az ötödik felmérés szerint Erdély a legtisztább régió, a negyvenegy megyeszékhely közül pedig Csíkszereda a hatodik legtisztább. A hatodik, múlt héten közölt felmérésében a szabadidős létesítményeket hasonlították össze.
Az ingatlanközvetítő portál összesítő rangsort is vezet az összes témakör eredményeinek figyelembevételével, így a biztonság, az életminőség, az egészségügyi létesítmények, a levegő minősége, a tisztaság és a szabadidős létesítmények szempontjából Brassó áll az élen, Nagyvárad a második, Kolozsvár a harmadik, Csíkszereda pedig a negyedik.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
szóljon hozzá!