
Mária és Regina. Akárhova kellene menjenek, hasonló életkörülményeket szeretnének
Fotó: Veres Nándor
Bár nehéz szívvel mondanának le csíksomlyói lakóhelyükről, a tűzkárosultak többsége hosszú távon úgy látja, más helyszínen, egymástól külön élve jobb sorsuk lehetne. A hogyan továbbról azonban – mint a vasárnapi lakossági fórumon kiderült – a csíkszeredai önkormányzatnak sincs pontos terve.
2021. január 19., 08:572021. január 19., 08:57
A vasárnapi lakossági fórumon a városvezetés egyértelműsítette, Zsögödfürdő nem szerepel jelenleg a tűzkárosultak elhelyezésével kapcsolatos helyszínek között – igaz, egyelőre azt sem tudni, hogy mi lesz az érintett több mint kétszáz roma származású személlyel. Korábban az is elhangzott, a törvénytelenül már magánterületen élőket (a Somlyó utca 33. szám illegális lakóit) nem szeretnék visszaköltöztetni a tűzvész helyszínére.

Nagyon gyorsan elillant a január 7-én este tapasztalt közösségi összefogás: a csíksomlyói tűzvész után egy héttel már lakossági fórumon kellett csitítania a kedélyeket Csíkszereda polgármesterének és Hargita Megye Tanácsa elnökének.
„Innen (Erőss Zsolt Aréna, szerk. megj.) csak haza szeretnénk költözni, máshova nem. Ott nőttünk fel, ott öregedtünk meg a legtöbben Somlyón” – utalt rá egy idős asszony, amikor hétfőn az Erőss Zsolt Arénában járva szóba elegyedett velünk, és azonnal sejtette, mit akarunk tőle kérdezni. Pillanatok alatt kialakult körülöttünk egy csapat, amelynek tagjai tudatták,
Fotó: Veres Nándor
„Mi lakókocsikba, konténerekbe is átköltöznénk ideiglenesen, csak tudjuk, hogy mennyi ideig maradhatunk ott. Ha idővel aztán mindenképp el kell jönni, eljövünk, nem lesz más választásunk” – nyugodtak bele többen. Bár tudomásuk szerint nem kapnak további segítséget, amennyiben önszántukból mégis visszaköltöznek a helyszínre, értékelik a városvezetés eddigi fáradozásait. „A polgármester is ide járt, türelmet kért tőlünk és összetartást. Ő jót akar nekünk, ezt látjuk mi is” – méltatta egy férfi Korodi Attila városvezetőt.
Fotó: Veres Nándor
Csíksomlyóra is kimentünk, és a Somlyó 33-ban találtuk azokat, akik a visszaköltözés mellett döntöttek.
– magyarázta döntését Ötvös Mária, beinvitálva minket a hajlékba. Mint mondta, ha nehéz szívvel is, de ha muszáj lenne, elköltözne, ellenben közel szeretne maradni a városhoz. A tiszta és takaros kis lakást elmondása szerint alkalmi munkákból sikerült otthonossá varázsolni; ottlétünk hírére csakhamar összesereglettek a szomszédos érdeklődők.
Nem lennénk egymás nyakán, nem lenne minden bajban mindenki érintett, a rendes cigányt a rendetlennel nem vennék egy kalap alá” – mutatott rá Moldován Regina, aki a szomszédban lakik férjével és hat gyerekével. Ők egyike annak a négy családnak, akik kint maradtak a tűzvész után is Csíksomlyón. Az írni és olvasni nem tudó nő sokáig a taplocai szemétlerakónál dolgozott, aztán műanyagpalackok gyűjtésével foglalkozott. „Ha napszámos munkára hívnak, mindig elmegyünk. Enni és élni kell valamiből” – fűzte hozzá, megemlítve, egyetlen befejezett osztálya sincs, iskolába soha nem járt.
Fotó: Veres Nándor
Abban minden jelenlevő egyetértett, hogy a tűzvész óta együttérzőbbek velük a emberek. „Mióta a baj megtörtént, mellénk állt a városvezetés, meghallgattak minket, bentről hoztak ki nekünk is ételt. Aki ide kijön, mindenki emberségesen viselkedik, nem vetnek meg minket a származásunk miatt. Egy kicsi pártfogás jól esik, mert tudjuk mind, a cigányokat nem fogadják jó szívvel sehol” – értékelte és hálálkodott Regina. A pünkösdista gyülekezet vezetője szintén alapélelmiszerekkel segítette a kint maradt családokat, akik egyelőre kivárnak és saját házaikban maradnak.
A megyei tanácsülésen is téma volt
Hargita Megye Tanácsának hétfői rendkívüli ülésén is szó esett a csíksomlyói tűzvész áldozatainak helyzetéről. A megyei önkormányzat sajtószolgálatának közleménye szerint Borboly Csaba megyei tanácselnök azt mondta: két legfontosabb témakör a csíksomlyói tűzvész áldozatainak esetében a gyerekek oktatása és a felnőttek munkavállalása. „A gyerekeket egyelőre az Erőss Zsolt Sportarénában oktatják, a felnőttek elhelyezésére keressük a megoldást, megvizsgáljuk a napszámostörvényt, és számba vesszük a foglalkoztatás lehetőségeit. Hargita Megye Tanácsa a saját cégén, a Hargita Útkezelő Vállalaton keresztül mintegy 200 ezer lej értékben tud biztosítani télen is elvégezhető karbantartási munkálatokat, mint például az út menti fák ágainak, lombozatainak levágása a jó látási viszonyok és a biztonságos közlekedés érdekében” – részletezte a közlemény szerint Borboly Csaba.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!