Ha nem fizetnek, egy idő után nem lesz, aki elszállítsa a háztartási hulladékot. Archív
Fotó: Haáz Vince
Akkora hullámokat kavart a speciális szemétilleték és az ezzel kapcsolatos kérdések tömkelege Marosvásárhelyen, hogy a város polgármestere sajtótájékoztatón kívánta tisztázni a helyzetet. Mint kiderült, a régi városvezetés mulasztása, illetve a pontos és naprakész tájékoztatás hiánya miatt keletkezett kisebb káosz.
2021. január 13., 18:502021. január 13., 18:50
2021. január 13., 19:312021. január 13., 19:31
Marosvásárhely tavaly júniusban hulladékelszállító nélkül maradt, és ideiglenesen a Sylevy céggel kötöttek szerződést. Abban vállalták, hogy a város begyűjti a lakosságtól és a cégektől az esedékes szemétdíjat, ami akkor 10,3 lej volt személyenként havonta, és azt átutalja a szolgáltatónak, legkésőbb 2021. január 31-ig. Csakhogy
Voltak ugyan olyan tulajdonosi társulások, amelyek a tömbházlakóktól az addig megszokott módszer szerint beszedték a szemétdíjat, de nem ez volt jellemző. Ahol így történt, ott most
Az biztos, hogy a szolgáltatóhoz semmi pénz nem jutott el, és most az elvégzett munkájáért követeli az ellenértéket. Noha korábban a közterületrendezési igazgató azt nyilatkozta, hogy a pénzt a szolgáltatónak kell beszednie a lakóktól az elvégzett munkáért,
Azt még nem tudni, hogy a város kifizeti-e a 12 millió lejt, vagy megpróbálja megtalálni a törvényes útját annak, hogy behajtsa azoktól, akik nem tartották be a szerződésben foglaltakat és nem gyűjtötték be a lakosságtól a pénzt.
Az azonban már biztos, hogy az idei évre vonatkozóan az új városvezetés megpróbálta rendezni a kérdést, és önkormányzati határozattal szabályozta a szemétdíjat, amit most különleges szemétilletéknek neveznek, és a helyi adókkal, illetékekkel együtt kell fizetni.
Az időjárási viszontagságok miatt Bukarestben ragadt és a sajtótájékoztatóra el nem ért Soós Zoltán helyett Ionela Ciotlăuş, a polgármester gazdasági tanácsadója próbálta tisztázni az új illetékkel kapcsolatos kérdéseket. A marosvásárhelyiek fő elégedetlensége részben abból fakadt, hogy
Ionela Ciotlăuş, a polgármester gazdasági tanácsadója
Fotó: Haáz Vince
Ez azt jelenti, hogy egy személy egy évben 142,44 lejes speciális szemétilletéket kell törlesszen, az adójával együtt. Igen ám, de
Mint Ionela Ciotlăuş elmondta, ezt lehet két részben is törleszteni, úgy mint a helyi adókat és illetékeket. Azt is megtudtuk tőle, hogy mivel ezt egy szolgáltatásért fizetjük, erre nem vonatkozik a tízszázalékos kedvezmény, ha kifizetjük március végéiig a teljes összeget.
A városlakók másik elégedetlensége abból fakadt, hogy az adókat és illetékeket kimutató online rendszer automatikusan három személyre számítja a speciális szemétilletéket, holott a háztartásokban élő személyek száma nagyon változó. A gazdasági tanácsadó elmondta, hogy ez csak egy algoritmus, és
A saját felelősségre írt nyilatkozatokat a tömbházlakók benyújthatják a lakótársulásokhoz is, akiknek képviselői majd továbbítják azokat a városházára. Online is be lehet küldeni a nyilatkozatot a declaratii.salubrizare@tirgumures.ro címre. A határidő március vége, de mindenképp azelőtt nyújtsuk be, mielőtt fizetni megyünk, hacsak nem éppen a program által generált három személy után szeretnénk fizetni. Az is elhangzott, hogy
Megfelelő pénzt hiányában ugyanis nem lehet minőségi szolgáltatást követelni.
Azt is megtudtuk, eddig gyakran megtörtént, hogy nem a valós személyszám szerint fizettek a magánházak lakói vagy a tömbházlakók, és emiatt is került anyagi nehézségbe a város volt szemétszolgáltatója. Ami az elkövetkező időszakot illeti, a városvezetés szeretne egy saját igazgatóságot létrehozni, amely felelne a szemétszállításért és a hóeltakarításért, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a szelektív hulladékgyűjtés is újrainduljon Marosvásárhelyen.
Marosvásárhely az egyetlen város Maros megyében, ahol nem gyűjtik szelektíven a hulladékot, így akik ezt fontosnak tartják és mégis megteszik, magánúton kell leadják a műanyagpalackokat, papírdobozokat, összegyűlt üvegeket. Ez hamarosan megváltozik.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!