Illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Május elején ismét megszervezik az ország több nagyvárosában, orvosi egyetemi központjában az Adj vért! Légy hős! elnevezésű véradás-népszerűsítő kampányt.
2017. április 25., 17:422017. április 25., 17:42
Marosvásárhelyen az orvosi és gyógyszerészeti egyetem diákszervezetei csatlakoztak a kezdeményezéshez, így
ők ugyanis saját bőrükön tapasztalják meg a kórházak folyamatos vérkészítmény-igényét. A véradás-népszerűsítő és vérgyűjtő kampány elsődleges célja a közösség felelősségre nevelése és a vérkészlet feltöltése, ezért az önkéntes véradókat az orvosi egyetemnél (Gh. Marinescu utca 38. szám), és a nagykórháznál levő Vérközpontnál (Molter Károly utca 2. szám) várják az említett időszakban naponta 7.30 és 13 óra között, személyazonossági igazolvánnyal.
Tudnivalók és feltételek
Azok a személyek adhatnak vért, akik 18 és 60 év közöttiek, súlyuk több mint 55 kilogramm, egészségesek, a véradást megelőző 6 hónapban nem volt műtéti beavatkozásuk, nem szenvednek betegségekben. Azok, akik 60. életévük előtt rendszeres véradók voltak és megfelelő egészségügyi állapotnak örvendenek, 65 éves korukig adhatnak vért. Két véradás között legalább két hónapnak kell eltelnie, férfiak esetében évi 5, nők esetében évi 4 alkalom a megengedett.
Egy alkalommal egy személytől egy egységnyit, azaz 450 ml vért vesznek le, ez mintegy 8–10 percet vesz igénybe, és mennyiségben 60 perc alatt, a sejtek szempontjából 2-3 hét alatt újratermelődik egy egészséges emberi szervezetben. „Cserébe” pedig – az emberi, nemes cselekedet lelki vonatkozásai mellett – 7 étkezési jegyet kapnak a véradók, igazolást a munkahelyre, illetve egyhavi 50 százalékos kedvezményt a helyi tömegközlekedési eszközökre.
Romániában átlagosan a 18 és 60 év közötti, egészséges lakosságnak csupán mintegy 2 százaléka számít rendszeres véradónak, ez a szám Maros megyében 3 százalék, és összesen több mint 30 ezer véradó szerepel a nyilvántartásban. Marosvásárhelyen naponta mintegy 80 adag vérkészítményre lenne szükség.
Romániában három másodpercenként van igény vérkészítményre, és az ország lakosságának megközelítőleg 60 százalékának az életben egyszer nagy valószínűséggel szüksége lesz vérre, azonban jelenleg csak a lakosság 2 százaléka donor, és az emberi vért nem lehet más szerrel, preparátummal helyettesíteni.
November a prosztatarák elleni küzdelem hónapja, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház pedig ismételten ingyenes szűrést szervez a járóbeteg-rendelőben.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
szóljon hozzá!