
Fotó: László Ildikó
Már nagyon várják a tíz kiadható taxiengedélyre a licitet a csíkszeredai taxitársaságok. A városháza a taxis személyszállítás szabályzatának módosításán dolgozik, várhatóan ősszel hirdetnek licitet a felszabadult engedélyekre. Csíkszeredában 135 taxis tevékenykedhetne, azonban jelenleg csak 125-nek van engedélye.
2024. június 12., 10:462024. június 12., 10:46
2024. június 12., 10:472024. június 12., 10:47
„Rég nem szervezett licitet a csíkszeredai városháza a kiadható taxiengedélyekre” – jelezte a Székelyhonnak Gedő László, a csíkszeredai Millennium Taxitársaság vezetője. Mint részletezte, úgy gondolja, hogy most már van annyi felszabadult engedély, hogy várhatóan megtartja idén a licitet a polgármesteri hivatal.
Kitért arra is, hogy valamikor amikor száznál kevesebb taxis volt a városban,
és mégis akadnak a régi rendszer szerint tevékenykedő taxisok, akik kiléptek a társaságokból és nem rendelkeznek diszpécserszolgálattal kötött szerződéssel.
Fotó: Pál Árpád
„Ez nem sokáig maradhat így, mert az engedélyek meghosszabbításához már fel kell mutatni a szerződést”– tette hozzá. Tőle tudjuk azt, hogy
Mint magyarázta, a többi taxitársaságnál is hasonló a diszpécserszolgálat ára.
Éppen ezért hátrányos helyzetbe kerülnek azokkal szemben, akik nem fizetnek ilyen szolgáltatást.
– ezt már Szalfetter Attila, a Radio Taxi ügyintézője árulta el a Székelyhonnak. „Ez úgy lenne korrekt, ha erre a szolgáltatásra mindenki szerződést kötne, és fizetne rendesen” – tette hozzá.
Mivel száznál több a taxis a városban, ezért a szabályzat szerint kötelező diszpécserszolgálatot használniuk. „A városháza munkatársai folyamatosan ellenőrzik a nyilvántartásukban szereplő taxitársaságok diszpécserszolgálati kötelezettség teljesítését.
– válaszolta érdeklődésünkre Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Mint közölte, Csíkszeredában 135 taxis engedély van kibocsájtva, amelyekből 10 engedély jelenleg szabad és kiadó. Ezekre a licitet még nem tartották meg, mert dolgoznak az új taxis rendszabályzaton.
– tette hozzá Bors Béla.
Jelenleg a 2020-ból származó 309-es tanácsi határozat szabályozza a taxis személyszállítást Csíkszeredában, ennek alapján a 135 személyszállító taxis engedély mellett további hat engedélyt bocsáthatnak ki tehertaxisoknak. Ezek az engedélyek 5 évig érvényesek, hosszabbítási lehetőséggel.
Fotó: Veres Nándor
Érdekesség, hogy 2011-ben közel 170 taxis működött a városban, 2010-ben korlátozták 168-ról 135-re a kiadható engedélyek számát, azóta csökkent a taxisok száma, 2017-ben csak 108-at jegyeztek. Az elmúlt néhány évben újra többen kezdték gyakorolni ezt a szakmát, idén már 125-en fuvaroznak.

Vannak városrészek, ahova nem szívesen vállalnak fuvart a taxisok, létezik vidékről városba hivatalosan utasokat szállító és ügyintézést is vállaló szolgáltatás, és előfordul, hogy a kihasználtság jóval kisebb, mint ahogy szeretnék. Székelyföldi taxisokkal beszélgettünk a fuvardíjakról.
A lakosságszámhoz viszonyítva legtöbb 135 taxis engedélyt bocsáthat ki Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, ennek ellenére mindössze 108 engedéllyel rendelkező személyszállító fuvarozik a városban. A taxitársaságok szerint ez pont elegendő.

Bár a nappali taxis forgalom is csak lassan tud újjáéledni a két éve tartó járványhelyzet miatt, az éjszakai fuvarozást hatványozottan rosszul érintették a korlátozó intézkedések.

A fuvardíj drágítására kényszerülnek a csíkszeredai taxitársaságok, mert tartósan hét lej fölé emelkedett az üzemanyag ára, és ezzel együtt többi, a működésükhöz szükséges kiadás is növekedett. A székelyudvarhelyi társaságok egyelőre még kivárnak.
Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.
Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.
December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.
Az idei tél eddigi legfagyosabb reggelére ébredtünk karácsony másodnapján, a hőmérséklet Székelyföld-szerte megközelítette, helyenként meg is haladta a mínusz 10 fokot. A leghidegebb ezúttal is Csíkszeredában volt.
Mit nézzünk idén karácsonykor, ha nem a tévécsatornák műsorai közül válogatnánk? A rövid válasz: a Stranger Things ötödik évadának új epizódjait. A hosszú pedig az alábbi film- és sorozatajánlónk.
Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.
szóljon hozzá!