Hol mennyibe kerül? Kényelmes szolgáltatást nyújt a taxi: hívásra házhoz megy
Fotó: Pál Árpád
Vannak városrészek, ahova nem szívesen vállalnak fuvart a taxisok, létezik vidékről városba hivatalosan utasokat szállító és ügyintézést is vállaló szolgáltatás, és előfordul, hogy a kihasználtság jóval kisebb, mint ahogy szeretnék. Székelyföldi taxisokkal beszélgettünk a fuvardíjakról, az ezzel kapcsolatos piaci versenyről, tapasztalatokról.
2018. december 22., 12:092018. december 22., 12:09
A kisebb székelyföldi városokban némileg drágább a taxizás, mint a lényegesen nagyobb lakosságszámú Marosvásárhelyen. Annak jártunk utána,
A csíkszeredai városháza által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint összesen 135 taxisengedélyt adtak ki, ezek közül 18-at idén. Az engedélyek öt évig érvényesek, további ötéves meghosszabbítási lehetőséggel. Hargita megye székhelyén egységes fuvardíjak vannak érvényben, amelyeket egy helyi önkormányzati határozat szabályoz – tudtuk meg Mihály Lorándtól, a City Taxi ügyvezetőjétől. Mint magyarázta, a társaságok közösen egyeztek meg arról, hogy a városban egységes legyen a fuvardíj. Keresztes Izabella, a Millennium Taxi cégvezetője elmondta, jelenleg
Fotó: Barabás Ákos
A várakozási díj percenként 0,42 lej nappal, és 0,45 lej éjszaka.
A Kászonokban is szolgáltat a Szappanyos taxiszolgálat 2011 óta: a kászonimpéri Balázs László nemcsak fuvarozást vállal, hanem ügyintézést is végez a helyiek kérésére, sőt akár be is vásárol. Megkeresésünkre elmondta, nappal kilométerenként 1,99 lejért, éjszaka 2,49 lejért szállítja az utasokat, és ha oda-vissza útra kérik fel, amely több mint 50 kilométer, akkor 1,19 lej a nappali, illetve 1,79 az éjszakai fuvardíj. Leggyakrabban Csíkszeredába és Kézdivásárhelyre szállítja ügyfeleit, emellett sokszor reptéri transzfert is vállal Marosvásárhelyre, Kolozsvárra vagy Bukarestbe.
Gyergyószentmiklóson összesen 22 taxisengedélyt bocsátott ki a városháza. Szabó László helyi taxis érdeklődésünkre elmondta, hogy többségük egyéni vállalkozóként dolgozik, áraik pedig
Például a városközponttól a vasútállomásig átlagban 10 lejt kell fizetniük az ügyfeleknek. Váradi Attila, a Blitz taxitársaság alkalmazottja a fuvardíjak alakulását a 2004-ből származó helyi önkormányzati határozattal magyarázta, amely szerint a fuvardíj legkisebb, illetve legmagasabb értéke a Rompetrol üzemanyagtöltő állomásnál kapható 95-ös, ólommentes benzin árának 50, illetve 70 százaléka lehet. „A két érték között minden taxis úgy állapítja meg az árait, ahogyan jónak látja, a piaci verseny szerint” – jegyezte meg. Így 2,20–3,50 lej közötti áron dolgoznak a taxisok. Este tíz óra után, egészen reggel hat óráig, a taxióra automatikusan átáll az éjszakai fuvardíjra, melynek értéke 10 százalékkal több lehet, mint a nappali érték. „Városon kívül elméletileg nagyobb kellene legyen a fuvardíj, de mi a nappali árakkal dolgozunk, mert kicsi a város.
– magyarázta. Amúgy minden utat bevállalnak, még a veszélyesnek tartott városrészekre is kiautóznak „A jogszabályok szerint a taxis személyszállítás a taxis és az ügyfél közös megegyezése alapján történik, így a taxis akár vissza is utasíthatja az utast” – tette hozzá.
Fotó: Pál Árpád
Marosvásárhelyen legutóbb 2013-ban tartottak taxisengedélyekre vonatkozó versenytárgyalást, abban az évben a városháza 649 autóra bocsátott ki működési engedélyt. „Ez az autókra vonatkozik, nem személyekre, hiszen ha valaki megbetegszik vagy felmond egy társaságnál, attól még az engedélyezett autó működhet taxiként más sofőrrel” – pontosított a polgármesteri hivatal illetékese. Felhívtunk találomra két ilyen vállalkozást is, hogy az árak felől érdeklődjünk. A Cornisa Viva taxitársaságnál kilométerenként 2,49 lej a fuvardíj, az éjszakai ár pedig 2,69 lej. Vidéki díjaik megegyeznek a városon belüli díjszabással. A várakozási díj nappal percenként 0,42 lej, éjszaka 0,45 lej. A Trans-Sil társaságnál a nappali fuvardíj 2,43 lej, az éjszakai 2,57 lej. A várakozásért óránként 0,40 lejt számolnak fel nappal, éjszaka 0,43 lejt. Városon kívül azonos a díjszabásuk nappal és éjszaka is, az ár kilométerenként 2,67 lej, a várakozási díj pedig 0,44 lej.
A székelyudvarhelyi városháza idén nem bocsátott ki új taxisengedélyt, bár az egyik helyi társaság részéről lett volna igény újakra. A taxis tevékenységet a 2013-ból származó 73-as helyi határozat szabályozza, akkor az önkormányzat öt évre szólóan bocsátott ki engedélyt. Jelenleg 75 taxis működik a városban. Györfi Jenő, a Non Stop taxitársaság vezetője érdeklődésünkre elmondta, a többi társaságéval megegyező árakon dolgoznak, az önkormányzati határozat alapján. Istvánffy Árpád Csabától, a Taxi 24 társaság vezetőjétől megtudtuk, a nappali fuvardíj 2,49 lej, az éjszakai pedig 2,69 lej. A városon kívüli, hosszabb utakért hozzávetőleg 2,20 lejes kilométerenkénti árat számolnak fel.
Fotó: Pál Árpád
– osztotta meg. Ezt azzal indokolta, hogy több esetben előfordult, hogy nem fizettek a fuvarért, illetve gyakran konfliktusok is kialakultak az utasok és a taxisofőr között. Arra is volt példa, hogy egy taxistól elvették az autóját és összetörték. Amúgy a diszpécserek az utasoktól csak akkor kérdezik meg az úti célt, ha hosszabb útra hívják a taxit, például ha a 12 kilométerre lévő Zetelakára kér valaki autót.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!