Hol mennyibe kerül? Kényelmes szolgáltatást nyújt a taxi: hívásra házhoz megy
Fotó: Pál Árpád
Vannak városrészek, ahova nem szívesen vállalnak fuvart a taxisok, létezik vidékről városba hivatalosan utasokat szállító és ügyintézést is vállaló szolgáltatás, és előfordul, hogy a kihasználtság jóval kisebb, mint ahogy szeretnék. Székelyföldi taxisokkal beszélgettünk a fuvardíjakról, az ezzel kapcsolatos piaci versenyről, tapasztalatokról.
2018. december 22., 12:092018. december 22., 12:09
A kisebb székelyföldi városokban némileg drágább a taxizás, mint a lényegesen nagyobb lakosságszámú Marosvásárhelyen. Annak jártunk utána,
A csíkszeredai városháza által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint összesen 135 taxisengedélyt adtak ki, ezek közül 18-at idén. Az engedélyek öt évig érvényesek, további ötéves meghosszabbítási lehetőséggel. Hargita megye székhelyén egységes fuvardíjak vannak érvényben, amelyeket egy helyi önkormányzati határozat szabályoz – tudtuk meg Mihály Lorándtól, a City Taxi ügyvezetőjétől. Mint magyarázta, a társaságok közösen egyeztek meg arról, hogy a városban egységes legyen a fuvardíj. Keresztes Izabella, a Millennium Taxi cégvezetője elmondta, jelenleg
Fotó: Barabás Ákos
A várakozási díj percenként 0,42 lej nappal, és 0,45 lej éjszaka.
A Kászonokban is szolgáltat a Szappanyos taxiszolgálat 2011 óta: a kászonimpéri Balázs László nemcsak fuvarozást vállal, hanem ügyintézést is végez a helyiek kérésére, sőt akár be is vásárol. Megkeresésünkre elmondta, nappal kilométerenként 1,99 lejért, éjszaka 2,49 lejért szállítja az utasokat, és ha oda-vissza útra kérik fel, amely több mint 50 kilométer, akkor 1,19 lej a nappali, illetve 1,79 az éjszakai fuvardíj. Leggyakrabban Csíkszeredába és Kézdivásárhelyre szállítja ügyfeleit, emellett sokszor reptéri transzfert is vállal Marosvásárhelyre, Kolozsvárra vagy Bukarestbe.
Gyergyószentmiklóson összesen 22 taxisengedélyt bocsátott ki a városháza. Szabó László helyi taxis érdeklődésünkre elmondta, hogy többségük egyéni vállalkozóként dolgozik, áraik pedig
Például a városközponttól a vasútállomásig átlagban 10 lejt kell fizetniük az ügyfeleknek. Váradi Attila, a Blitz taxitársaság alkalmazottja a fuvardíjak alakulását a 2004-ből származó helyi önkormányzati határozattal magyarázta, amely szerint a fuvardíj legkisebb, illetve legmagasabb értéke a Rompetrol üzemanyagtöltő állomásnál kapható 95-ös, ólommentes benzin árának 50, illetve 70 százaléka lehet. „A két érték között minden taxis úgy állapítja meg az árait, ahogyan jónak látja, a piaci verseny szerint” – jegyezte meg. Így 2,20–3,50 lej közötti áron dolgoznak a taxisok. Este tíz óra után, egészen reggel hat óráig, a taxióra automatikusan átáll az éjszakai fuvardíjra, melynek értéke 10 százalékkal több lehet, mint a nappali érték. „Városon kívül elméletileg nagyobb kellene legyen a fuvardíj, de mi a nappali árakkal dolgozunk, mert kicsi a város.
– magyarázta. Amúgy minden utat bevállalnak, még a veszélyesnek tartott városrészekre is kiautóznak „A jogszabályok szerint a taxis személyszállítás a taxis és az ügyfél közös megegyezése alapján történik, így a taxis akár vissza is utasíthatja az utast” – tette hozzá.
Fotó: Pál Árpád
Marosvásárhelyen legutóbb 2013-ban tartottak taxisengedélyekre vonatkozó versenytárgyalást, abban az évben a városháza 649 autóra bocsátott ki működési engedélyt. „Ez az autókra vonatkozik, nem személyekre, hiszen ha valaki megbetegszik vagy felmond egy társaságnál, attól még az engedélyezett autó működhet taxiként más sofőrrel” – pontosított a polgármesteri hivatal illetékese. Felhívtunk találomra két ilyen vállalkozást is, hogy az árak felől érdeklődjünk. A Cornisa Viva taxitársaságnál kilométerenként 2,49 lej a fuvardíj, az éjszakai ár pedig 2,69 lej. Vidéki díjaik megegyeznek a városon belüli díjszabással. A várakozási díj nappal percenként 0,42 lej, éjszaka 0,45 lej. A Trans-Sil társaságnál a nappali fuvardíj 2,43 lej, az éjszakai 2,57 lej. A várakozásért óránként 0,40 lejt számolnak fel nappal, éjszaka 0,43 lejt. Városon kívül azonos a díjszabásuk nappal és éjszaka is, az ár kilométerenként 2,67 lej, a várakozási díj pedig 0,44 lej.
A székelyudvarhelyi városháza idén nem bocsátott ki új taxisengedélyt, bár az egyik helyi társaság részéről lett volna igény újakra. A taxis tevékenységet a 2013-ból származó 73-as helyi határozat szabályozza, akkor az önkormányzat öt évre szólóan bocsátott ki engedélyt. Jelenleg 75 taxis működik a városban. Györfi Jenő, a Non Stop taxitársaság vezetője érdeklődésünkre elmondta, a többi társaságéval megegyező árakon dolgoznak, az önkormányzati határozat alapján. Istvánffy Árpád Csabától, a Taxi 24 társaság vezetőjétől megtudtuk, a nappali fuvardíj 2,49 lej, az éjszakai pedig 2,69 lej. A városon kívüli, hosszabb utakért hozzávetőleg 2,20 lejes kilométerenkénti árat számolnak fel.
Fotó: Pál Árpád
– osztotta meg. Ezt azzal indokolta, hogy több esetben előfordult, hogy nem fizettek a fuvarért, illetve gyakran konfliktusok is kialakultak az utasok és a taxisofőr között. Arra is volt példa, hogy egy taxistól elvették az autóját és összetörték. Amúgy a diszpécserek az utasoktól csak akkor kérdezik meg az úti célt, ha hosszabb útra hívják a taxit, például ha a 12 kilométerre lévő Zetelakára kér valaki autót.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
szóljon hozzá!