Több mint egy hete használható Székelyudvarhely második körforgalma is, mely sok járművezető számára inkább hátránnyal jár, mint előnnyel. Már a réginél is tapasztalható volt, de a Bethlen Gábor, Villanytelep és Tábor utcák találkozásánál megépült új közlekedésirányító miatti panaszok nagy része is arról tanúskodik, hogy sokan nemcsak az irányjelzésről, valamint az elsőbbségadásról feledkeznek meg, hanem a minimálisra csökkentett sebességgel haladnak át rajta, mivel nem ismerik a szabályokat.
2011. november 07., 17:202011. november 07., 17:20
Legtöbben abszolút nem, vagy túl későn jelzik az irányváltást
Udvarhelyen sok járművezető nincs tisztában azzal, kinek van elsőbbsége a körforgalomba való behajtáskor. Az is előfordult már, hogy előtte balra jeleztek, kihajtáskor pedig gyakran elfelejtettek időben indexelni. A kevésbé gyakorlott sofőrök legtöbbször feleslegesen lassítanak, és megvárják, hogy a bal oldalról érkező, de a körforgalmon még kívül lévő járművek is elhaladjanak.
Törvény szerinti közlekedés
A körforgalom helyes használatáról Pál Zoltán székelyudvarhelyi gépjárművezető-oktatót kérdeztük. Elmondása szerint a körforgalomba való behajtást nem kell jelezni, csak abban az esetben, ha az első kijáratnál el is hagyjuk azt. Ajánlott kettes sebességgel megközelíteni, hiszen előnyt kell adnunk a balról jövőnek, de csak akkor, ha az már a körforgalmon belül van. A körforgalomból való kiszállást a következőképpen kell jelezni: ha valaki a harmadik kijáratnál szeretné elhagyni a körforgalmat, akkor azt a második kijárat után jobb irányba kell jeleznie. A körforgalom ellenkező oldaláról érkező járműre is jó odafigyelni, annak is előnyt kell adni, ha nagy a sebessége és már bent van a körforgalomban – figyelmeztetett az oktató.
Döntésképtelen sofőrök
Egy Székelyudvarhelyen dolgozó taxisofőr kérdésünkre elmondta: leggyakrabban azért van forgalmi dugó a körforgalmaknál, mert a gépjárművezetők behajtás előtt feleslegesen időznek. Leginkább a „vasárnapi” és a még tanuló iskolás autókkal van gond, akik a megengedett 40 helyett 15-ös sebességgel hajtanak be, majd ugyanilyen lassan haladnak át a körforgalmon. „Eddig ha a jelzőlámpa zöld volt, az emberek tudták, hogy szabad az út, de most mindenki maga kell eldöntse, hogy mehet, vagy nem. Úgy látszik, ezt nehezebb megszokni, ehhez még fel kell nőni” – tette hozzá a taxisofőr.
Egyéb forgalomgyorsító módszerek
A második körforgalom nagyon közel épült a rendőrség melletti útkereszteződéshez, ahol a működő jelzőlámpák megfékezik a körforgalmon áthaladó járműveket. A portálunknak nyilatkozó taxisofőr szerint a rendőrségtől a Mol benzinkútig tartó kétsávos út kimenő sávjai nincsenek kihasználva. „Ugyanolyan szinten szükségünk lenne rá, mint a városba bejövő két sávra, de az egyiket a Bethlen-negyedi bejáratig elfoglalják az út szélén parkoló autók. Ha ezt az útszakaszt sikerülne felszabadítani, akkor hatékonyabb lenne a városban is a forgalom” – fejtette ki véleményét a taxisofőr.
Cipzármódszer
Az autók két sávból egy sávba való sorolására használt kifejezés. A forgalmi dugók elkerülésének ez a leghatékonyabb módszere. A dinamikus forgalom titka az éberség és a sebességmódosítás – mondta el Pál Zoltán. Az egysávos körforgalomban, miután az elsőbbség megadása megtörtént a balról érkezőnek, a körforgalom ellenkező oldaláról behajtó autó sebességére odafigyelve be kell tudni férni a körforgalmi sorba. A hatékony előrehaladás érdekében mindenkinek tartania kell a sebességet, hogy senkire se kelljen várni.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!