
A mulasztásokat ugyan még nem büntetik, de az elektronikus számlázási rendszer használata már kötelező
Fotó: Gecse Noémi
Nagyon sok megkeresést kap a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság a januártól kötelezővé vált elektronikus számlázással kapcsolatban. A vállalkozások képviselői leggyakrabban az Egyéni Virtuális Térbe (SPV - Spațiul Privat Virtual) való belépéshez kérnek segítséget az intézménytől. Központi szinten folyamatosak a finomhangolások, azért is tapasztalhatók akadozások az e-számlázási rendszer működésében – tudtuk meg Dimén Hunor Dénestől, az intézmény vezetőjétől.
2024. február 08., 10:402024. február 08., 10:40
Már több mint egy hónapja, január 1. óta kötelező az e-számlázási rendszer használata a vállalkozások számára, noha
Ez azonban már kötelező, és halogatni is csak március végéig lehet. Április elsején ugyanis már fel kell legyenek töltve az adóhatóság rendszerébe a vállalkozások által az év eleje óta kiállított számlák, és
A kötelezettség a jogi személyek által más jogi személyeknek kiállított számlákra vonatkozik – tehát például amikor egy cég egy másik cégnek számláz –, de ez a legkisebb vállalkozási formákra, például az egyéni vállalkozásokra (II – întreprindere individuală) is kiterjed.
Leginkább a kis vállalkozások között vannak olyanok, amelyek még nem kezdték el használni a Egyéni Virtuális Teret (SPV - Spațiul Privat Virtual), vagy nem elég tájékozottak még a teendőket illetően, de
Ha a rendszer bírni fogja a nagy igénybevételt, nem lesz baj
„Nagyon sokan érdeklődnek és a segítségünket kérik elsősorban abban, hogy a SPV-be be tudjanak jelentkezni. Voltak az év elején problémák, többszöröződtek a számlák, de ezeket mind megoldották, és
– mondta a témával kapcsolatos megkeresésünkre Dimén Hunor Dénes, a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság vezetője. Azt még nem tudják – válaszolta kérdésünkre –, hogy Hargita megyében mennyien használják az e-számla-rendszert azok közül, akikre a kötelezettség vonatkozik, ugyanis az ezzel kapcsolatos adatok Bukarestbe futnak be és onnan még nem küldtek ilyen jellegű tájékoztatást.
Ha ő maga nem néz utána a teendőknek, akkor a könyvelője biztos elmondja majd a szükséges tudnivalókat – vélekedett az igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy ha másért nem, a bírságok elkerülése érdekében előbb-utóbb minden vállalkozás át kell térjen az elektronikus számlázásra.
„Április elsejétől kezdődően ha öt napon belül nem töltötte fel a számlát, jön a büntetés.
– fejtette ki.
Fontos lesz erre odafigyelni, ugyanis amennyiben valaki a határidőt követően mégis felkönyvel egy olyan számlát, ami nem az elektronikus rendszeren érkezett be hozzá, akkor az a profit és az áfa szempontjából is egy nem leírható számlának minősül majd, ami nagyon megbonyolítja a helyzetét – hívta fel a figyelmet a megyei közpénzügyi igazgatóság vezetője.
Az adóhatóság egyébként figyel a visszajelzésekre, rendszeresek a finomhangolások, azért is tapasztalhattak akadozásokat a rendszer működésében a felhasználók, mert a visszajelzések alapján
– mondta érdeklődésünkre.
„Ha valami nem világos számukra, írjanak – van az ANAF honlapján kapcsolatfelvételi űrlap –, telefonáljanak közvetlenül hozzánk vagy hívják a call-centert, ha gondjuk van a rendszerrel, jöjjenek, hogy tudjunk segíteni” – tanácsolta az e-számlázási kötelezettség által érintetteknek Dimén Hunor Dénes.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!