Több településen vízellátási programot vezettek be
Fotó: Haáz Vince
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
2025. július 08., 16:052025. július 08., 16:05
A legtöbb háromszéki önkormányzat már napokkal ezelőtt felhívta a lakosság figyelmét a vízhiány veszélyére, a fogyasztás mértéke viszont így sem csökkent: amíg a lakosság egy része mezőgazdasági célokra, medencék feltöltésére használja az ivóvizet, bizonyos községekben – vagy egy részükön – már nehézkesen működik az ellátás.
A megyei vízszolgáltató az ivóvíz mezőgazdasági felhasználásában látja a problémát
Fotó: Tuchiluș Alex
A Hydrokov (korábban Közüzemek Rt.) megyei vízszolgáltató is megkongatta a vészharangot néhány napja és összehasonlította az esős májusi hónap fogyasztási adatait a júniusi adatokkal. Az eredmények megdöbbentők: Illyefalván 38, Kökös esetében 66, Árkoson 78 százalékkal emelkedett meg egy hónap alatt a fogyasztás. Kozsokár Attila vezérigazgató rámutatott, az ilyen mértékű fogyasztás azért okoz problémát, mert a vízvezeték átmérője egy bizonyos hozamot tesz fizikailag lehetővé, és ha ezt meghaladjuk, akkor a hálózat valamelyik részében – rendszerint a magasabban fekvő részeken – nyomáscsökkenés, vagy teljes vízhiány alakul ki.
A vezérigazgató kiemelte továbbá, a legnagyobb gond az, hogy az ivóvizet mezőgazdasági célokra használják a fogyasztók.
Ez engedélyköteles dolog, lassú, de mégis ez lenne a megoldás. Az ivóvíz egy kezelt víz, jobb minőséget követel meg, mint az öntözésre használt ipari víz” – húzta alá Kozsokár.
Autómosásra, medencetöltésre használják a vizet
Fotó: Tuchiluș Alex
A megyei szolgáltató szerint a legtöbb panasz reggeli és esti órákban érkezik, így legalább ezekben a periódusokban kellene az öntözést mellőzni. Sepsibükszádon is hasonló felhívással fordult a községvezetés a lakókhoz június végén. Néhány nappal később
Július ötödikére az önkormányzat kénytelen volt vízellátási programot bevezetni, ezzel szabályozva a helyzetet: reggel nyolctól este hat óráig elzárják az alsó Csíki úti vezetéket, hogy vizet juttassanak a település fentebbi részére, a középszegi részre, a Lüget és Gáspár utcákba.
A forrás egyik éjjelről a másikra nem tudja újratölteni a tartályt. Negyedik napja tart ez az áldatlan állapot” – mondta el a Székelyhonnak Bács Márton Csaba polgármester. Emlékei szerint nagyjából 3-4 éve visszatérő probléma a vízhiány, azóta nőtt meg a fogyasztás.
Amíg a szárazság tart, a korlátozások sem szűnnek meg
Fotó: Tuchiluș Alex
Zágonban hasonlóan súlyos a helyzet, kiürültek a kutak és tartályok, néhány háztartás túlzott vízhasználata az egész község ellátását veszélybe sodorta, ráadásul
Ezért az orbaiszéki községben csak reggelente három órán, esténként négy órán át működik az ellátás.
Kiss Augustin polgármester szerint 2020 óta folyamatosan visszatérő akadályokba ütközött a vízszolgáltatás a településen, öt év alatt nagyjából 100 csőtörést kellett kijavítani. „Májusban sikerült az utolsó csőtöréseket megoldani, utána rendre állt a 24 órás vízszolgáltatás. Viszont
– fogalmazott.
Hozzátette, hét héttel ezelőtt már jelezték a lakosságnak a problémát, de mivel a fogyasztás megháromszorozódott, változás pedig nem történt, kénytelenek voltak a program szerinti ellátás bevezetéséhez folyamodni.
A Nagyajtához tartozó Középajtán rendszeresen vízhiánnyal küzdenek a nyári időszakban, a források legjobb esetben is csak felét, vagy egyharmadát biztosítják annak a szükségletnek, amit elhasználna a falu. Az ivóvízhálózat felújításával a gond meg fog oldódni, viszont egyelőre még küzdenek a problémával, ezért július 7-től meghatározott program szerint állítják le és indítják újra az vízszolgáltatást.
Bardocon egyelőre felhívást tett közzé az önkormányzat, felelős fogyasztásra buzdítva a lakókat. Baróton Benedek-Huszár János polgármester jelezte:
– figyelmeztetett.
Mikóújfaluban a magasabban fekvő háztartásoknál és a hálózat végpontjain akadozik, időnként teljesen megszűnik a vízellátás. A település két tartályában van víz, ám Demeter Norbert alpolgármester rámutatott, a fővezeték több szakaszon mindössze két colos átmérővel rendelkezik, nem képes egyszerre nagy mennyiségű vizet továbbítani. Felelős fogyasztásra kérte a lakosságot ugyanakkor Sepsikőröspatak, Maksa polgármestere is.
A kézdialmási önkormányzat jelezte, a víztartályok és pumpák maximális kapacitáson működnek, de nem tudják minden lakó számára biztosítani a szükséges vízmennyiséget. A közösségi oldalukon közzétett bejegyzésükben rámutattak: az elmúlt időszakban két tűzeset is történt, a vízhiány pedig komolyan veszélyezteti az oltás sikerességét. A kézdiszéki települések közül hasonló figyelmeztetést tett közzé Lemhény és Csernáton község vezetősége is.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
szóljon hozzá!