A többszintes épületben külön lakrészekben zajlik a napközis és iskoláskorú gyermekek oktatása
Fotó: László Ildikó
Nem volt feszültségektől mentes a sérült gyermekek oktatására irányuló tevékenység elköltöztetése Székelyudvarhelyen. Hétfőn az új központban kezdődött el az oktatás, de ismét vita alakult ki a régi és az új helyszín kapcsán, továbbá az új központban tapasztalható körülményekről.
2023. december 04., 16:592023. december 04., 16:59
Hétfőn elkezdődött az oktatási tevékenység a sérült gyermekek képzésére szánt új székelyudvarhelyi központban. A tevékenységet a Cserehátról költöztették el a Csalókán álló új épületbe, ám ezt – amint arról már írtunk – viták előzték meg.
Nem harcol tovább a székelyudvarhelyi Szent Ferenc Egyesület vezetője a sérült gyermekek oktatására irányuló tevékenység elköltöztetése ellen – mondta el lapunknak Nagy Sándor, az egyesület elnöke.
Mindeddig a Szent Ferenc Egyesület a Sérült Gyermekekért végezte ezt a tevékenységet, de a városháza kifejezetten szociális célokra használatba kapott egy új, többszintes ingatlant e célra, és szerették volna egy épületbe költöztetni a hasonló tevékenységet végző egyesületeket, alapítványokat. Az egyesület vezetője, illetve a szülők egy része ezt nem támogatta, de végül az előbbi úgy döntött, az egyesületnél a jövőben csak délutáni, fejlesztő tevékenységeket szerveznek.
Fotó: László Ildikó
A szülők hétfőn már az új központba vitték gyermekeiket.
Az új központ egy többszintes, modern épület, liftaknát is építtetett belé a tulajdonosa, és azt ígérte, a felvonó több tízezer eurós költségét is átvállalja, noha már használatba adta a város számára az épületet, mondja Ölvedi Zsolt alpolgármester, miközben körbevezet az ingatlanban. Az udvaron is átalakításokat terveznek, kerítéssel és egy hátsó kapuval zárnák körbe az épületet, illetve más, a tevékenységnek megfelelő módosításokat is eszközölnének.
A szakhatósági engedélyeztetéseket elkezdték, szóban mindegyikre ígéretet kaptak, már csak a papírmunkát kell elvégezni, kedden a főtanfelügyelő és a szaktanfelügyelő is a helyszíni szemlét tart ez ügyben. Személyzetbővítésre szeretnének engedélyt kérni, mert
– ezt már Antal Csilla, a Ficánka Napköziotthon igazgatója mondta el, aki mérföldkőnek nevezte az új központ létrejöttét, az ott tapasztalható körülményeket dicsérve.
Fotó: László Ildikó
A sérült, napközis korú gyermekek a Ficánkába vannak beíratva, a szülők között viszont akad olyan, aki nem szeretné az új központba járatni gyerekét, inkább hagyományos napközis csoportba vinné, valamint délutáni fejlesztő foglalkozásokra.
Kétségbeesetten keresték a helyszínt egy másik szervezet számára, amikor a felajánlás érkezett, akkor született meg az elképzelés, hogy egy épületbe költöztethetnék a hasonló tevékenységet végző egyesületeket. Meggyőződésük szerint ez idővel mindegyikük számára jobb és hasznosabb lenne – mondja az épület megtekintése közben a városháza tanügyért is felelős szociális közszolgálati osztályának vezetője.
Az iskoláskorú sérült gyermekek oktatása a földszinten zajlik, oda jár több gyermek, és ott több a szülő is. Egyelőre ott is rövid programú az oktatási tevékenység – van olyan szülő, aki sajnálkozva jelenti be, hogy emiatt nem fogja tudni oda járatni gyermekét, mert más településen élnek.
Van, aki teljesen elégedett az új központtal, és az engedélyek hiányát emlegeti a régivel kapcsolatban. Ha már az engedélyekről van szó, az új központban sem megfelelő minden, át kell alakítani a mosdókat, az ajtók sem kifelé nyílnak, ahogy az elő van írva, kerítés sincs, veti közbe egy másik szülő. Nincs mozgássérült-feljáró sem, igaz, jelenleg mozgássérült gyermek sincs a csoportban.
Fotó: László Ildikó
Feljáró azonban lesz, és a lehető legrövidebb időn belül megoldják a többi hiányosságot is, ígéri az alpolgármester, de a szülők közül többen ekkor már egymással vitatkoznak egyre hangosabban. Néhányan láthatóan kétségbe vannak esve, nem bíznak benne, hogy megoldódnak a gondjaik; tartanak a változástól, és attól, ha most nem hallatják a hangjukat, később már nem fogják meghallani őket. Ha az állandó viták helyett mindannyian egymást segítenék, mindenkinek jobb lenne – próbálja végül nyugvópontra terelni és lezárni a vitát az egyik férfi, de neki is kiabálnia kell már, hogy túlharsogja a hangzavart.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!